Také na to občas myslím.
Stálá služba, střecha nad hlavou, pravidelná strava, teplá vody 2x týdně, procházky, lékařská služba zajištěna.
Zábava - Animátoři ( vychovatelé )
Ale jak jsem jednomu pravidelnému obyvateli nápravného ústavu řekl, bacha na to, neboť Vás i z vězení za určitých podmínek můžou vyhodit.
Takže za předchozího režimu stál družstevní byt 68 metrů čtverečních pár desítek tisíc korun. Havlova králikárna byla často dosažitelná jako stabilizační byt u mnoha podniků. Jistě, pár let se na ně muselo čekat. Dnes tedy v Praze za podobný byt vysolíte kolem 7 mega, u starší zástavby asi o 20 - 30 % méně. Troufám si napsat, že mnoho z vás podobnou částkou v hotovosti nedisponuje. Naprostá většina. Byty jsou dle slabé kupní síly v ČR nejdražší v Evropě. Ale premiér je starý lišák. Čau lidi, máte se také tak skvěle jako já?" Nikdy jste se neměli tak skvěle jako se máte dnes!" V obchodě dáte za průměrný víkendový nákup něco kolem 2 litrů. " Ale lidi, máte se skvěle". Na byt budete šetřit až do konce vašich dnů a možná ho ani nikdy nemáte šanci splatit".
A co s tím má "starej lišák" společnýho? Začátek hledejte u oranžovo rudých vlád, které regulovaly nájmy tak, že nevydělávaly ani na běžnou údržbu. Takže jakmile se jich šlo zbavit (zprivatizovat), tak to města udělala. A tím začal Klondaik po česku. Pod cenou se přišlo k bytu a začalo se dojit na nájmech co to dá. A tak si lidi spočítali, že hypotéka je lepší a levnější. Koupili byt, pronajali a nájem nastavili na HYPO + poplatky + zisk. A tak to šlo dál. Ceny letí vzhůru. Vymyslí se doplatky na bydlení, takže to opět spoustu lidí netrápí. A ceny dál rostou. A jediný, kdo na to doplatí jsou Ti, co mají stále pocit, že se o ně někdo postará a ujel jim vlak. Pořád by to bylo řešitelné, ale to by tu nesměl být NOZ, kdy nájemník může vše a majitel nic. Takže majitel, co má byt pro děti jej raději nechá volný. Spousta volných bytů opět žene cenu nahoru. Nejvíc mne baví, jak se města za pár šupů zbavila svých bytů a teď za miliony chtějí stavět startovací byty nebo domovy pro seniory.
V této zemi není zřejmě nikdo za nic zodpovědný, Vše se hodí na ty, co skončí v opozici. Hlavně lišák přece chyby hodí na druhé a sebemenší úspěch je jeho zásluhou. To dobře známe. Až budou lidi vzpomínat v listopadu na dobu před 30 lety, možná většina by se ráda před rok 1990 okamžitě vrátila. Matematika je neúprosná. Aby jste měl co před 30 lety na výplatní "pásce" v průměru - v dnešních cenách se jedna o částku kolem 40 - 45 tisíc hrubého. A to zde minimálně 85% lidí nemá ani náhodou. Bydlení je násobně dražší.
Když budete bydlet 50km od Prahy a denně dojíždet autem, tak za dvacet let za dopravné vysolíte asi 2M. Pokud seženete bydlení o tuto částku nižší, nebo budete ještě dále šetřit na dopravě, tak se vyplatí bydlet mimo Prahu.
Hlavně ale v důchodu bude znát, jestli platit nájem 20k nebo 5k s ohledem na dnešní ceny.
jj ... Jak jsem pochopil je řeč o nájemním bydlení. Se slzou v oku vzpomínam na 90-tá léta, kdy lidé v nájemních bytech bydleli za regulovaný nájem a ostatní platily ruzné hypotéky či platily v družstevních bytech víc.
Obecně tedy můžem říct, že se to za ta léta pomalu obrátilo, jen ti lidé z nájemních bytů ušetřené částky zřejmě jíž utratily.
Ale pokud se sejde dobrá parta, je vidět že může při sdíleném bydlení být i veselo a na pokoji jich může být méně než někde v domovech důchodců či LDN.
a co takhle princip výměnku? Když mám děti,tak ony se musí o mne v mém stáří postarat! Nebo já jsem je cca 20 let neživil, nestaral se o ně, dobře nevychovával ? Zatím mám rozumné požadavky a jsem si jistý, že nebudu muset ještě teď vzít do ruky klacek a onu výchovu trochu usměrnit.
A jsme rovnou v Africe, kde důchodové systémy neexistují. Každý pak má 8 dětí, aby se o něj měl kdo ve stáří postarat, protože dcery přejdou do nové rodiny a stará je už nezajímá, tu a tam některé dítko zemře/je nemocné a starat se nemůže. Nic vám neříká staré úsloví, že jeden otec vychová deset dětí, ale deset dětí se nedokáže postarat o jednoho otce?
Doufám, že za této situace, kdy vznikají "sdílené byty" seniorů, už žádný mladý redaktor a neinformovaný politik nebude připomínat, že v bývalém sajuzu (a ono je to tam jistě v mnoha příp.stejné i teď) , že "kolektivnyje kvartíry" nedovolily soukromí, vše bylo společné-komunistické, kuchyně, WC, spíže. Chci vidět, jak se budou společně žijící důchodci se slábnoucí paměti (mě je také už 78) hádat u společné spajzce, kdo komu co snědl! Zdá se, že sbližování západu s východem začíná platit i dnes. Žijeme snad v EU, kde zítra znamená už včera á la mrtvý Soviet Union ???!!!
Dnes si v Česku každý "podnikatel" může dělat bordel třeba s diskotékou obden až do rána. Omezení neexistuje. Tedy formálně je zde hygiena, ale v reálu na podnikavce nikdo nemá. Městská policie, odbor přestupků na městě... Soused vám může beztrestně mnoho let čadit s hnědým uhlím či mokrým dřevem přímo do oken toxický kouř... Nemáte šanci ho zastavit. Všichni od toho dají ruce pryč. A vy můžete zbytek života strávit dopisováním na obec, odbor životního prostředí a nakonec na sou, který vás zase odkáže na začátek. To je ČR, kde se nic nemusí respektovat. Ale, když někomu pořádně naložíte, tak si půjdete sednout. Takový právní bordel není nikde, kromě států na východ od Rýna.