Hlavní navigace

Máte šanci získat hypotéku, pokud pracujete v zahraničí?

5. 10. 2011
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Plánujete koupi domu či bytu a zvažujete hypotéku od banky? Ale co když máte příjem jen ze zahraničí, dostanete hypotéku?

Pravidelný finanční příjem vždy nezajistí bezproblémové schválení hypotéky i přesto, že se žadatel nenachází v registru dlužníků, není ve výpovědní lhůtě a je zaměstnán na plný úvazek. Rozdíl je například v tom, jestli máte příjem přímo v ČR nebo ze zahraničí. V tom případě vám banka úvěr nemusí poskytnout. Opatrnější je zejména kvůli pohybu kurzu. Čtěte také: Jak si půjčit (třeba) milion bez hypotéky?

Jak vysoký úvěr banka poskytne?

Výše poskytnutého úvěru se bude lišit banku od banky. Nejčastěji je ale možné očekávat nabídku mezi 70 – 85 % LTV (hodnoty nemovitosti). Výpočet příjmu na české koruny řídí devizový kurz České národní banky,  banky ovšem tedy mohou vypočtený příjem snížit až o 30 %. Hlavní příčinou tohoto rozhodnutí bývá, že kurz české koruny se může kdykoli změnit vůči měně, ve které má příjem žadatel o hypoteční úvěr. Čtěte více: Stoprocentní hypotéku vám dá jen hodně důvěřivá banka a stejně ji nemáte v kapse 

Jestliže už plánujete koupi bytu nebo domku, máte už patrně i představu o výši úvěru, o který budete žádat. Než navštívíte vaši banku, můžete prostřednictvím internetových kalkulaček zjistit, jak vysokou hypotéku vám banka přibližně poskytne.

Jaké doklady potřebuji, když pracuji v zahraničí?

Žadatel o hypoteční úvěr, který má příjmy ze zahraničí, musí zpravidla předložit tyto doklady:

 • OP + druhý doklad totožnosti (např. rodný list, řidičský průkaz) 
 • Úřední překlad pracovní smlouvy a pracovního povolení.
 • Výpis z bankovního účtu, na kterém je připsána mzda za posledních 3–6 měsíců.
 • Potvrzení o příjmu (na formuláři v daném cizím jazyce, pokud tento formulář banka nenabízí, budete potřebovat překlady všech dokumentů).
 • Některé banky dále vyžadují mzdový výměr a výplatní pásky.

Ne každá banka vyžaduje úřední překlad všech potřebných dokladů do českého jazyka, ale pokud tomu tak je, počítejte s většími výdaji už jen na pořízení hypotéky (až několik tisíc korun). Klient musí rovněž bance doložit, že se jedná o pravidelný a legální příjem.

Je pro získání hypotéky podstatné, v jaké zemi pracujete?

Také z tohoto hlediska vyřizují banky žádost o hypotéku individuálně, nemusí tedy akceptovat příjmy ze všech zemí. Problém může nastat u příjmu z některé exotické země jako je Čína, Indie, Peru a nebo například Mexiko.

Podstatné může být pro banku i to, v jakém oboru žadatel pracuje. Automobilový průmysl, IT nebo letectví bývají bez problému akceptovány a v tom případě příjem z exotické země již překážkou není. Příjmy ze zemí EU, USA a Kanady bývají posuzovány ve většině případů kladně. Čtěte také: Hypotéka bez doložení příjmu: „Doložte příjem“, říká banka

Podnikáte v zahraničí a chtěli byste hypotéku?

Pro banku je v první řadě rozhodují zdroj příjmů. Pokud ovšem v zahraničí podnikáte, banka úvěr neposkytne. Nejčastěji se ohradí s tím, že zpracování tohoto úvěru je administrativně složité.Však ani žadatelů o hypotéku, kteří v zahraničí podnikají, není mnoho. I to je důvodem, proč banky odmítají zpracovat a poskytnout úvěr po podnikatele ze zahraničí.

Plánujete návrat do ČR a zajímají vás podmínky?

Pro získání hypotéky je rozhodně jednoduší, pokud máte příjem z České republiky. Pokud se tedy plánujete vrátit do ČR a začít zde i výdělečnou činnost, se žádostí si počkejte. Banka bude spokojená s obvyklými nároky na administrativu a vaše šance na schválení úvěru se rázem zvýší. Čtěte více: Chcete kupovat bydlení? Nemusíte pospíchat, ceny budou stagnovat

I po návratu ze zahraničí má žádost o hypotéku svá pravidla. První podmínkou je pracovat na územní ČR minimálně 3 měsíce, tedy nebýt ve zkušební lhůtě. Dále je rozhodující i smlouva na dobu určitou. I zde banka nemusí úvěr poskytnout, pokud smlouva již nebyla opětovně obnovena na další rok či na neurčito. Pokud však máte 3měsíční lhůtu za sebou a zaměstnavatel vám dal smlouvu na dobu neurčitou, neměl by problém (pokud žádáte takovou výši hypotéky, která je adekvátní vzhledem k vašim příjmům) při poskytnutí úvěru nastat.

Jak splácet hypotéku při příjmu ze zahraničí?

Podmínky pro splacení úvěru jsou stejné jako pro klienty, kteří mají příjem z ČR. Při uzavření smlouvy o úvěru se stanoví datum první platby a způsob úhrady. Platbu provádíte v českých korunách, každý měsíc po dobu, na kterou je smlouva uzavřena.

Jste-li cizinec, máte šanci v ČR získat hypotéku?

Některé bankovní instituce mohou cizince považovat za rizikovou skupinu, a jednoduše žadatele o úvěr odmítnout s tím, že nemají trvalý pobyt na území ČR. Nemusí to však být pravidlem.

Postoj bank k žádosti o hypotéku je rozdílný a podstatné je prokázat přinejmenším přechodný pobyt v ČR a pevné příjmy na našem území. Problém nastane, pokud je cizinec zároveň podnikatelem, v tom případě banka žádost neakceptuje. Výjimkou mnohou být Slováci.

Banka uzná také příjmy z EU, ale pouze ze zaměstnání, nikoliv z podnikání.

skoleni9_11

Podmínky pro získání úvěru jsou v převážné stejné u většiny bank:

 • Jestliže má žadatel občanství v rizikové zemi, musí být jeho příjem z České republiky.
 • Maximální výše úvěru je 70 %.
 • Vlastní zdroje minimálně 30 %.
 • Úroková sazba – fixace minimálně 3 roky.
 • Zajištěn notářský zápis o uznání dluhu.
 • Pobyt v ČR musí být minimálně 3 roky. (trvalý, přechodný, dlouhodobý)
 • Maximální možný úvěr do 10 mil Kč.

Může se zdát, že šance na získání hypotečního úvěru pro klienty pracující v zahraničí či cizince, nejsou vysoké. Pokud ovšem splníte podmínky a doložíte všechny administrativní poklady, jsou pro vás možnosti pro uzavření hypoteční smlouvy stejné jako pro klienty s příjmem z ČR.

Autor článku

Působila jsem v telefonním centru ČSOB, v administraci Telefóniky O2 a zkušenosti jsem sbírala i prodejem pojištění Amcico pojišťovny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).