Lidé jsou nepoučitelní. Před asi 14 dny jsem v Černých ovcích shlédl další z mnoha příběhů, jak se u pojišťoven běžně vydrbávají s těmi, co uzavřou pojistku. Šlo o ženu, která si pojistila tzv. storno na dovolenou někde v Egyptě. Za dovolenou s manželem zaplatili částku přes 50 tisíc korun. Ženě byl v období mezi uzavřenou pojistkou a odletem diagnostikováno vážné onkologické onemocnění a pojišťovna uplatnila jednu z mnoha výluk, kdy se vyhne pojistnému plnění. Výluka spočívala v tom, že klientka sice nevěděla o tom, co může nastat, ale pojišťovna tento nesmysl měla uveden ve svých smluvních podmínkách. Vážení, v ČT 24 vystupoval generální ředitel Kooperativy a od příštího roku po fúzi s pojišťovnou ČS generální ředitel největšího ústavu v zemi, kdy budou kontrolovat asi 30% trhu. Z vybrané částky na pojištění vydají v průměru jednu třetinu za pojistné plnění. Což odpovídá jejich gangsterským metodám. Jen hlupák se může dobrovolně pojistit. A to píši zcela vážně a promyšleně. Zrušil jsem pojištění nemovitosti a vlastním pouze povinné ručení na motorové vozidlo, kde platím v současné době asi 1.850,- Kč ročně. vždy se každoročně dohaduji o zachování výše pojistného a daří se mně to. Ti, co si nechají vše líbit, holt musí připlácet.
Pojištění chrání proti nahodilé události. Onkologické onemocnění nevznikne za pár měsíců, v době uzavírání události už nemocná byla. Zrušení dovolené je tedy přímý důsledek stavu, který existoval v době uzavření pojistky, takže logicky se na to pojistka neuplatnila, protože nešlo o nahodilou událost.
Jestli o tom dotyčná věděla nebo nevěděla není relevantní, podstatný je věcný stav viz výše.
Viděl jste zmiňovanou reportáž nebo zde citujete smluvní podmínky, které nemůžete zná? vyjadřovali se k tomu samozřejmě i advokáti, kteří na rozdíl od Vás k tomu mají příslušnou odbornost. Pojištění je pouze emocionální záležitost, kdy se pojištěnec mylně domnívá, je před něčím chráněn. Propracovaný systém výluk prakticky vylučuje, že jste reálně před něčím chráněn. Je mi zcela jedno, co zde budete tvrdit. Můj závěr je jasný: před asi 5 -6 lety jsem vypověděl jediné pojištění na nemovitost a jsem zcela v klidu. Každý rok ušetřím zhruba 5 až 10 tisíc korun (za pojištění movitých věcí v domě bych ještě samozřejmě podobnou částku doplácel) a chráním se sám. Osobní zodpovědností, výbavou moderních a spolehlivých spotřebičů i ochrannou v podobě bezpečnostních kamer. Mrzí mne, že jsem asi 10 let každý rok vyhodil několik tisíc korun za pochybné pojištění. V případě pojistné události by přišel nějaký frajer, který by si vše prohlédl sepsal a za několik týdnů by mně přišla z ústředí zpráva, že .... bohužel, na tento případ zde máme ve smlouvě výluku z pojistného plnění. Takové darmošlapy podporovat už nikdy nebudu. Financí mám poměrně dost a nikdo mne nemusí strašit...
To není otázka smluvních podmínek, to je otázka samotného principu funkce pojištění. Pojišťuje proti náhodným událostem, ne proti kauzálnímu vývoji. Tedy neplnění v tomto případě není nesmysl, jak píšete, ale naopak logické.
Stejně jako je logické se nepojišťovat proti událostem, které mají malý dopad / velkou frekvenci výskytu a raději si na ně tvořit rezervy, přesně, jak činíte vy, protože pojištění bude neefektivní kvůli administrativě a pojistným podvodům.
Jenže co je tou náhodnou událostí, proti které se pojišťujete. Je to vznik nádoru, nebo jeho diagnóza? Když se mě snažili mnozí agenti vlákat do životního pojištění, tak mi vždy tvrdili, že to vyjádření v dotazníku, že nemám nějakou chorobu, znamená, že o ní nevím. To mi všichni pojišťováci do jenoho lhali? A pokud takto lžou zaměstnanci/reprezentanti pojišťovny, proč takové hromadě lží svěřovat peníze a doufat, že mi něco někdy vyplatí?
Vážený pane. Každý den v těle každého člověka (i ve vás) vznikne několik set rakovinných buněk. S drtivou většinou z nich si tělo poradí samo, jen výjimečně z nich vznikne nádor. Znamená to, že se pojistit proti rakovině nelze, protože v každém jednom okamžiku v sobě máte buňku, ze které se nádor může vyvinout, a tedy nikdy nemůžete prohlásit, že rakovinu nemáte?