Hlavní navigace

Názor k článku Máme se bát tunelování penzijních společností? od arsen.lazarevic - Dobrý den, Rozdělím svou odpověď do několika bodů, aby...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 7. 12. 2012 11:53

  arsen.lazarevic

  Dobrý den,

  Rozdělím svou odpověď do několika bodů, aby to bylo přehlednější

  1. První část článku se věnuje tématu možnosti vytunelování penzijních fondů. Na tuhle možnost především upozorňovali ekonomové Pikora a Šichtářová. Podle argumentů jsem se snažil dokázat, že tato obava není reálná a to především díky tomu, že penzijní fondy spolehlivě fungují ve třetím pilíře nebo, že budou regulovaný ze strany ČNB či se jedná o finanční instituce působící v celém světě, je tedy krajně nepravděpodobné, že zrovna na českém písečku začnou tunelovat. Pokud máte opačný názor, pak bych byl rád, pokud byste uvedl argumenty, které můj názor vyvrátí.
  2. Video, které bylo uveřejněno nebylo natočeno redakcí Měšec.cz, ale jak bylo uvedeno, je z produkce ekonomů Pikory a Šichtářové ze společnosti Next Finance. Argumenty, které však zde byly uváděny jsem musel rozebrat, protože né všechny byly pravdivé (viz bod 1)
  3. Další část článku se věnovala politickým rizikům, které jsou vysoce aktuální. ČSSD už několikrát deklarovala, že chce druhý pilíř zrušit. Viz: http://www.mesec.cz/aktuality/sobotka-bankeri-pripravte-se-druhy-pilir-opravdu-zrusime/ . Pokud máte zdroje, že tak neučiní, pak je můžete poslat na redakční mail a my je prostudujeme, popřípadě zveřejníme.
  4. Poslední část článku se věnovala poplatkům. Vzhledem k tomu, že v některých zemích, kde něco jako druhý pilíř funguje, jsou poplatky až poloviční, pak myslím, že není ani o čem diskutovat. Doporučuji také studii na toto téma: http://www.riz.cz/qjteh

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).