Hlavní navigace

Názor k článku Zkušenost: Malý příběh o velké pojišťovně, která pomohla jinak, než měla od Q - Mluvit můžete, oblečený být taky, přesto mají někde...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 31. 5. 2010 11:33

    Q (neregistrovaný) 193.86.121.---

    Mluvit můžete, oblečený být taky, přesto mají někde na cizince čuch. Jako my poznáme bývalý SSSR, a nemusí ani promluvit. Většina pokladních v běžných obchodech a restauracích nerozezná jednotlivé karty od sebe, takže netuší, zda máte prestižní nebo nějakou úvěrovou. Není nic zvláštního, když našim sportovcům v jiné unijní zemi zahrají jinou hymnu nebo ukážou vlajku jiné země. A jak jsem psal, většina zemí nerozlišuje, jestli jsme Slováci, Slovinci, Rumuni Poláci či Češi. Proto v obchodech zvýšená pozornost proti zlodějům z ciziny. Ale cedule v češtině o možnosti chycení při krádeži už sundali, možná si v Unii někdo stěžoval. Zrovna tak v cizině dělají detailní prohlídky aut a přepravovaných osob z bývalého východního bloku, taky jsme se nějak diplolmaticky snažil bránit, ale vše je v souladu s předpisy. Taky o tom běžela v TV informace. A perlička: pro některé úředníky státní správy jsou nejnápadnější právě takoví ti slušňáci, ve značkových hadrech, v luxusním autě. Už jsem projížděl okolo pár takových kontrol, doslova pár metrů za hranicema, když museli zbourat kamenné celní a pasové prostory, tak na to mají mobilní pracoviště. Někdy je pro ně vodítkem cizí SPZtka, „místní cizince“ nechají většinou na pokoji.
    Co my jezdíme do Německa, a bereme s sebou rodilé Němce, kteří ale žijou od války tady, tak na jejich přízvuku poznají, že to nejsou „praví“ Němci. Asi jako u nás poznáte v Čechách Brňáka či Ostravaka, o východňárích zo Slovenska ani nemluvě. A ještě když bývalo NDR, tak ani těmhle Němcům neprodali nedostatkové zboží – včera o NDR běžel pořad Retro na ČT1.
    Takže žádné kecy, jen trochu zkušeností z častějších přejezdů hranic, a to za obou režimů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).