Hlavní navigace

Makroekonomické dopady slabé koruny

14. 11. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Co bude pro ekonomiku znamenat oslabená koruna, pokud ji budou chtít centrální bankéři takto dusit jeden rok?

ČNB odsouhlasila na svém zasedání v minulém týdnu zahájení devizových intervencí, které poslaly kurz koruny k úrovni 27 CZK/EUR. Podle dosavadního vyjádření centrálních bankéřů se ČNB bude snažit kurz držet v okolí této úrovně po poměrně dlouhou dobu. Předpokládejme, že se kurz koruny bude celý příští rok této hladiny držet. Co to bude pro ekonomiku znamenat?

V prvé řadě minimalizace deflačního rizika, když se slabší koruna poměrně rychle přelije do inflace skrze dovozní ceny. Průměrná inflace roku 2014 tak nebude nulová, jak jsme se až dosud domnívali, ale bude se nacházet lehce pod jedním procentem. Ani to by ovšem nemělo zabránit růst reálných disponibilních příjmů domácností, když předpokládáme nominální růst mezd kolem dvou procent. Na rozdíl od centrální banky se ovšem domníváme, že vyšší inflace pro rok 2014 spotřebitelské výdaje mírně utlumí.

FIN21

Pozitivní dopad slabší koruny již v roce 2014 lze předpokládat u exportérů a průmyslníků s následným dopadem do jejich vyšší ziskovosti. Následně bude klíčové, zda budou využity k investicím a tvorbě pracovních míst. Investiční aktivita je však ovlivňována i stabilitou a atraktivitou podnikatelského prostředí, na což má ovšem centrální banka minimální vliv.

Celkově lze konstatovat, že ČNB se s velkou pravděpodobností podaří vyhnout se deflačnímu scénáři, dopad do reálné ekonomiky v roce 2014 bude oproti předintervenčním očekáváním lehce negativní, nicméně pravděpodobnost návratu do recese je nízká. Naopak pozitivní dopady do reálné ekonomiky lze očekávat od roku 2015.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).