Hlavní navigace

Názor k článku Mají stavební spořitelny právo zvyšovat poplatky? od Docent - Vážený pane, Ministerstvo financí obdrželo Vaší stížnost na postup...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 18. 2. 2004 16:30

    Docent (neregistrovaný)
    Vážený pane,
    Ministerstvo financí obdrželo Vaší stížnost na postup Raiffeisen stavební spořitelny, a.s., ve věci účtování poplatku za správu úrokového zvýhodnění a dalších poplatků vyplývajících ze sazebníku úhrad za poskytnuté služby.

    K Vaší stížnosti sděluji následující.
    Vaše stížnost je neoprávněná a pokud jde o podání informací v předmětné věci, podle § 11 odst. 3, písm. b) zák. č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, v případě, že požadovaná informace se nevztahuje k působnosti povinného subjektu, žádost se odkládá s odůvodněním.

    Odůvodnění
    Podle zákona č. 21/1992 Sb., o bankách, ve znění pozdějších předpisů (dále je zákon o bankách), za provádění bankovních obchodů, poskytování bankovních informací, poskytování služeb klientům, atd., je odpovědna příslušná banka (pod bankou se rozumí i stavební spořitelna). Podle § 37 zákona o bankách, banky poskytují klientům služby na smluvním základě. Podle § 25 odst. 1 zákona o bankách, činnost bank podléhá bankovnímu dohledu vykonávanému Českou národní bankou (dále jen ČNB). Podle § 15 zákona č. 96/1993 Sb., o stavebním spoření a státní podpoře stavebního spoření, ve znění pozdějších předpisů, Ministerstvo financí provádí státní kontrolu dodržování podmínek pro poskytování státní podpory.

    Závěrem uvádím, že i když činnost bank podléhá bankovnímu dohledu ČNB, z obsahu Vaší stížnosti vyplývá, že nespadá ani do kompetence ČNB, protože sazebník úhrad za poskytované služby se může měnit nezávisle na právní normě a nezávisle na všeobecných obchodních podmínkách.

    S pozdravem JUDr. Ing. Jiří Špička
    ředitel odboru Finančního trhu


    Napadá mne jedna věc, samozřejmě zcela náhodou: nemohla by sem redakce umístit anketu "Jaké je dle Vašeho názoru průměrné IQ zaměstnance státního orgánu?". A začal bych tak u čísla 15...
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).