"Spíše než pro přímou peněžní podporu rodinám bych byl (když už) pro podporu zájmových činností dětí, vybavení škol, atd. Rodiče by neměli za dítě žádné peníze na ruku dostávat."
Tesat do kamene! (a následně tímto kamenem bacit po hlavě každého socana, který kafrá o porodném a zvýšení přídavků na děti :-)
Jak může fungovat systém, kde má hlas nezaměstnatelného, nezodpovědného hospodského povaleče stejnou váhu jako hlas rektora vysoké školy, nebo majitele prosperující firmy? Je zázrak, že 80% hlasů nedostanou rudí a Paroubkovi růžoví bolševici. Ano demokracie je systém na prd. Jak to vylepšit? Volební právo mívali jen majitelé nemovitostí, obecně vyšší vrstvy. Fungovalo to lépe, ale ideál to nebyl. Což registrovat voliče v desetistupňové škále? Hlas jednoho by měl váhu 10 bodů a jiného 1 bod.
1 bod nezaměstnatelné, nezodpovědné, individuum. 2b. nevyučený dělník, mládež pod 21 let věku. 5b. vyučený dělník nebo maturant - majitel firmičky, ten, kdo se o sebe umí svojí pílí, péčí o své zdraví a iniciativou sám postarat. 10b. rektor vysoké školy, věhlasný vědec nad 40 let-vyzrálá osobnost. Zbytek si dosaďte.
Systém by vytvořil tým sociologů, vědců, spisovatelů. Byrokratické náklady na provozování jednou vytvořeného systému minimální - každý občan by měl cosi jako „Volební kartu nebo účet“, který by se mohl průběžně doplňovat o změny. Údaji v této kartě by byli stěží zpochybnitelná fakta. Karty by byly zpracovávány (určení váhy hlasu každého voliče) počítačem. Je to nedokonalé (i mezi vysokoškoláky a boháči bývají úchylové a gauneři) ale byla by šance, že nám začnou vládnout moudří lidé.
Ehm.
Místní doprava na venkově je rušená proto, že jí jezdí stále méně lidí. Proč jí jezdí stále méně lidí? Protože v 90. letech si všichni nakoupili auta, a vlaky a autobusy pro ně najednou nebyly dost dobré. A teď kňourají, že musí všude jezdit autem a že je to stojí spoustu peněz? Proč s takovými lidmi mám mít soucit?
Druhá otázka je, proč člověk, který pracuje i nakupuje ve městě, stále bydlí na vesnici? Vesnice je pro něj jen noclehárnou a veškeré dojíždění je z ekonomického pohledu jen plýtváním peněz. Pokud tam z nějakého důvodu chce žít, dobrá, ale za své peníze. Historická i ekonomická úloha vesnice byla v zemědělství, takže vylidňování venkova je logický důsledek menšího počtu zemědělců ve společnosti. Stále raději budu mít "vylidněný" venkov, nežli venkov proměněný v satelitní městečka, se všemi dopady ekologickými (doprava) i ekonomickými (dotace na tuto dopravu).