Hlavní navigace

Názor k článku Má stát platit za svoje chyby, i kdyby šlo o sto miliard? od Michal Kára - Peníze nevznikly na základě žádné definice ale na...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 15. 1. 2010 9:00

  Michal Kára (neregistrovaný) 88.208.88.---

  Peníze nevznikly na základě žádné definice ale na základě potřeby. A není důvod, proč by směnný prostředek a uchovávatel peněz mohli být totožní, i když je samozřejmě šikovné, když totožní jsou. Mimochodem, zlato ty definice nesplňovalo nelépe, protože ho je málo, proto se v historii používalo na oběživo spíš stříbro, kterého je víc.

  Kecy o „nucení“ jsou jen trapnými výmluvami „gold bugs“, aby „vysvětlili“, proč lidi používají „ty hrozné nekryté peníze“ místo „super krytých komoditních měn“. Ve skutečnosti pokud lidé mají nedůvěru k měně, tak ji opustí, jako například v bývalé Jugoslávii, kde USD v době její nestabilidy vytlačil tamní měnu. Ale vůči USD, EUR, CZK dnes nedůvěru nemají, proto její náhradu nehledají, ne proto, že by jim to někdo zakazoval.

  Neznám US zákony, ale v CZ, pokud vím, existují pouze dva významné případy, kde je předepsáno použití CZK. A to při platbě daní a při výplatě mzdy zaměstnancům. Jinde není měna předepsána a také obchody berou EURa, firmy mezi sebou fakturují / platí v EUR a žádná zásahová jednotka se u nich kvůli tomu neobjevuje.

  Jojo, lidé to ví a kupují zlato. Stejně jako koncem sedmdesátých a hlavně začátkem osmdesátých let, to taky prodej zlata enormě rostl. Akorát to nějak „nevyšlo“, protože za 20 let měly tyto „bezpečně uložené peníze“ sotva desetinovou hodnotu :-p

  Ano, zlato v dlouhodobém horizontu uchovává hodnotu opravdu lépe, než „papírové peníze“. Jenže, jak říká klasik, „V dlouhodobém horizontu jsme všichni mrtví“. V krátkodobém / střednědobém horizontu je jeho hodnota naopak méně stabilní než současné papírové peníze a tedy podle vašich kritérií méně vhodná pro základ peněz :-)

  A ještě jedna poznámka k té „stabilní hodnotě“, jak jste uváděl v definici peněz. Ono to není úplně přesné, nemusí být stabilní, ale predikovatelná. Pokud budu mít konstantní inflaci 3% p.a., tak hodnota měny nebude stabilní, ale bude predikovatelná a budu moci kalkulovat mnohem lépe, než když zlato udělá jeden rok +10% a druhý –10% (a nevím samozřejmě dopředu, jak se vyvine právě aktuální rok).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).