Hlavní navigace

Názor k článku Má stát platit za svoje chyby, i kdyby šlo o sto miliard? od Jirka - Tak předně obavy z deflace jsou jen pověra, záminka...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 14. 1. 2010 22:23

  Jirka (neregistrovaný) ---.a1m.cz

  Tak předně obavy z deflace jsou jen pověra, záminka k „boji“ s ní (tedy tištění nekrytých peněz). Deflace nikdy nikomu jako jev nevadila, objevuje se pouze jako průvodní jev některých krizí, ale není prvotní příčinou krizí, pouze důsledkem některých.
  Ostatně co by si nebohý zločinný a nezodpovědný stát počal, kdyby nemohl generovat inflaci, která znehodnocuje jeho obrovské dluhy, že.
  Navíc jak přijdeme na to, že je deflace? Že jdou spotřebitelské ceny dolů? Které? Třeba u elektroniky jdou dolů dlouhodobě a ničemu to nevadí. Odkládají snad lidé nákup digifoťáku či hifivěže díky „deflaci“ donekonečna? Strádají snad proto výrobci elektroniky? Houby! To pověry o škodlivosti deflace vyvrací.
  Navíc spotřebitelské ceny nejsou jidinými cenami v ekonomice. Ani ne těmi nejdůležitějšími. Máme snad deflaci, když CENY akcií loni vyrostly o 70%? Naopak v USA před krizí stát jaksi do inflace (resp. růstu CPI) zapomenul započítat masivní růst cen nemovitostí. Prostě si stát usmyslel, že v koši je cena rohlíku a ne cena domu, cena televize a ne výše nájmu. Pak se mohlo jevit, že „inflace“ je nízká a že je tedy možné dál tisknout. A výsledkem je dnešní krize.

  A ano: bankéři se zlatem občas podváděli. Ale zdaleka ne všichni a pořád, jak tvrdíte. Stále mezi nimi byla konkurence, stále museli pečovat o svou pověst. Na rozdíl od toho, stát zlato lidem ukradl, násilím jim vnutil papír a podvod (částečné krytí) se stalo normou. Je rozdíl mezi stavem, kdy je podvod excesem proti systému (systém se zlatou měnou) a kdy je podvod přímo v základním principu systému, jako dnes!

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).