Hlavní navigace

Má cenu stát se členem Oskarovy "Mojí rodiny"?

20. 5. 2003
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Oskar rozšiřuje svou nabídku o tarif Junior. Díky němu se můžete stát členem „Rodiny“, jejíž členové si mezi sebou mohou volat levněji. Je to ale opravdu výhodné? Nevyplatí se žít raději ve „volném svazku“ bez závazků?

Jestliže kolem sebe máte skupinu příbuzných či přátel, s nimiž si často voláte, a jestliže si s nimi voláte prostřednictvím mobilních telefonů vybavených SIM kartami stejného operátora, můžete u všech tří operátorů získat cenové zvýhodnění. U Eurotelu to jde díky tarifu Tandem, u T-Mobilu prostřednictvím tarifu Partner a u Oskara si můžete vybrat buď službu Mezi námi nebo žhavou novinku Moje rodina.

Jaká je Moje rodina
Moje rodina je marketingový nápad, který navazuje na nedávnou novinku z Oskarovy dílny – službu Moje jednička, de facto je jejím rozšířením. Zatímco přes Moji jedničku si můžete vybrat jedno číslo, se kterým si budete vzájemně volat za zvýhodněnou sazbu 1,58 Kč/min, v Mojí rodině se tato sazba rozšiřuje až na čtyři členy-čísla najednou.

Základem pro ustavení rodiny je alespoň jeden z Tarifů nové generace (Řekni mi, Povídej, Nezavěšuj). „Rodinný svazek“ s tímto tarifem pak může utvořit nanejvýš ještě jeden další Tarif nové generace a maximálně dva tarify Junior, které jsou novinkou v nabídce Oskaru (aspoň jeden tarif Junior je podmínkou). Výsledkem těchto kombinací pak může být dvou až čtyřčlenná „Rodina“, kde majitel hlavní SIMkarty zodpovídá za financování všech účtů a může také kontrolovat, kolik se na nich provolalo.

Pro ty členy „Rodiny“, kteří mají některý z Tarifů nové generace, se toho proti stávajícímu stavu mnoho nezmění, pouze mohou navíc využít levnější sazby 1,58 Kč/min pro volání ostatním členům „Rodiny“ (volá se mimo rámec volných minut). Praxí neprověřený je však tarif Junior.

Jaký je tarif Junior
Jedná se o tarif, který nelze sjednat, aniž by jeho majitel patřil do nějaké „Rodiny“. Tarif Junior se prakticky shoduje s tarifem Řekni mi, liší se však v tom, že má levnější paušál 52,50 Kč měsíčně, neobsahuje žádné volné minuty a nabízí onu možnost volat příslušníkům „Rodiny“ za 1,58 Kč/min.

Důležité je vědět, že mezi majiteli těchto „rodinných“ karet vůbec nemusí být příbuzenský vztah. Naopak, operátora vůbec nezajímá, kdo se za jednotlivými SIMkartami skrývá, takže majitel Junior tarifu může být starší než vlastník „senior“ Tarifu nové generace. Na druhou stranu, jestliže se někdo do podobného podniku pustí, měl by mít skutečně velkou důvěru v ostatní členy „Rodiny“, zvláště tehdy, jestliže je majitelem hlavního účtu, který bude financovat všechny ostatní.

Kontrola stavu na ostatních účtech se provádí pomocí tzv. FlexiLimitu – můžete si nastavit hranici, po jejímž překonání vám dorazí informační esemeska (o jejím překročení). FlexiLimit můžete nastavit pro jednotlivé účty zvlášť a nebo pro všechny účty najednou. Záleží na vás.

Měli byste také počítat s tím, že zařazení nového čísla do Mojí rodiny stojí 105 Kč (tři čísla tedy 315 Kč). Tento počátečný jednorázový poplatek můžete ušetřit, když si službu aktivujete do 30. 6. tohoto roku. Majitelé tarifu Junior navíc získají bonus v podobě 50 volných minut v měsíci květnu a červnu.

Srovnání
Oskarova nejnovější nabídka se orientuje především na osoby blízkého druhu, které si často volají. Podívejme se nejdříve na to, jestli je výhodnější než jiné možnosti stejného operátora. Jak již bylo řečeno, pro členy s Tarifem nové generace se toho moc nemění, zlepší se jim jen volání na maximálně tři další čísla. Co tedy slibuje tarif Junior?

Tabulka č. 988
  Oskarta Junior Odepiš
paušál  – 52,50 10,50 Kč
volné minuty  –  – 40 (do sítě Oskar)
vybraná čísla  – 1,58 Kč  –
síť Oskar 3,15 Kč 4,20 Kč 6,30 Kč
ost. sítě 6,30 Kč 5,25 Kč 10,50 Kč
SMS 2,10 Kč 1,05 Kč 0,37 Kč/1,58 Kč*

* do vlastní/do cizí

Oskar chce přes službu Moje rodina a tarif Junior nahradit především Oskartu. Zvláště u skutečných rodin se jedná o perspektivní tah – už proto, že takový adolescent logicky s ničím neomezenými možnostmi tarifu zachází mnohem volněji než s kreditem předplacené karty. Skrze FlexiLimit sice v Mojí rodině rodič může kontrolovat, kolik jeho ratolest provolá, ale nemůže příliš zabránit, aby se „neutrhla ze řetězu“. Zatímco u Oskarty zkrátka dítě neprovolá víc, než kolik jí umožní kredit.

Junior tarif by také mohl nahradit nejlevnější tarif Odepiš, zaměřený především na posílání krátkých zpráv. Pro nevolající a esemeskující však asi nebude příliš lákavou alternativou – vyšší paušál bez volných minut jen kvůli levnějšímu volání nepřesvědčí.

Má tedy při tomto riziku smysl Oskartu nebo tarif Odepiš nahradit Junior tarifem? Podívejme se na modelový příklad do tabulky.

Modelový příklad:
 – 45 minut hovoru do vlastní sítě (z toho u tarifu Junior 30 minut na zvýhodněná čísla)
 – 15 minut do cizí sítě
 – 30 SMS (20 do vlastní, 10 do cizí sítě)

Tabulka č. 989
  Junior Oskarta Odepiš
paušál 52,50  – 10,50
do vlastní sítě 110,40 141,75 31,50
do cizí sítě 78,75 94,50 157,50
SMS 31,50 63,00 23,20
CELKEM 273,15 299,25 222,70

V tomto příkladě se Junior tarif umístil mezi Oskartou a tarifem Odepiš. Všechno ale zůstává relativní – vyšší cena Oskarty je vykoupena snazší kontrolou účtů, tarif Junior zlevňuje volání nejen svému majiteli, ale také až třem vybraným číslům. Jiný poměr volání by možná také s pořadím zamíchal. Zdá se však, že majitelé tarifu Odepiš (kteří vědí, proč ho mají, a umějí s ním hospodařit a provolají jen málo nad rámec volných minut) příliš důvodů k přechodu na Junior nemají.

Oskar nabízí ještě službu Moji Nej, která zlevňuje o korunu volání na vybraných pět čísel (za paušál 21 Kč/měs). Majitel si může (na rozdíl od Mojí jedničky a Mojí rodiny) čísla vybrat jednostranně (tj. bez ohledu, zda si protistrana zvolí jeho) a navíc je může snadno měnit. Větší svoboda je však vykoupena nižším cenovým zvýhodněním.

Co konkurence?
Eurotel i T-Mobile také nabízejí levnější volání v rámci užší skupiny. Provedení se však trochu liší. Jeden hlavní tarif k sobě sice také „nabaluje“ partnerské SIM karty (u Eurotelu nejvýše dvě další, u T-Mobilu tři), ovšem v rámci skupiny se platí pouze jeden jediný paušál u hlavního účtu, doplňkové SIM karty totiž žádný paušál neplatí. Doplňkové SIM karty také nemají žádné volné minuty.

Podstatný rozdíl mezi Oskarem a jeho dalšími dvěma konkurenty také spočívá v tom, že Oskar umožňuje aktivaci Mojí rodiny všem majitelům Tarifů nové generace bez ohledu na výši paušálu, zatímco Eurotel i T-Mobile rozdělují své zákazníky do několika skupin. Majitelé tarifů s vyšším paušálem přitom mají jednak možnost zapojit do své skupiny více SIM karet než majitelé levnějších tarifů a jednak mohou volat levněji (proto jsou v tabulkách ceny uváděny v rozpětí).

Účto_tip_změny21

Tabulka č. 990
  Oskar tarif Junior
v rámci Mojí rodiny
Eurotel Tandem T-Mobile Partner
paušál 52,50  –  –
špička
uvnitř skupiny 1,58 3,78–5,44 2,94–4,94
do vlastní sítě 4,20 5,04–7,25 2,94–4,94
do cizí sítě 5,25 5,67–10,40 4,20–8,93
mimo špičku
uvnitř skupiny 1,58 2,13–3,08 2,10–2,63
do vlastní 4,20 2,84–4,10 2,10–2,63
do cizí 5,25 5,04–7,25 3,30–4,20
SMS uvnitř 1,05 1,58 1,79–2,10
SMS ostatní 1,05 2,10 1,79–2,10

* do vlastní/do cizí

Výše uvedená tabulka sice poskytuje základní srovnání parametrů všech operátorů, kde Eurotel je nejdražší a kde se ceny T-Mobilu pohybují kolem středu, ale mohou se dostat i pod ceny Oskara, ovšem přesnou kalkulaci toho, která služba se vyplatí více, si musí každý udělat sám s ohledem na to, komu a jak často volá.

Anketa

Využíváte možnosti propojit SIM karty do cenově zvýhodněné skupiny?

Autor článku

Autor je výkonným ředitelem společnosti Internet Info, s.r.o. Je absolventem FF UK Praha. Profesně se věnuje marketingu, internetovému prostředí a financím.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).