Hlavní navigace

Lze ušetřit s německou cestovkou? A na co si dát pozor?

11. 7. 2012
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Češi si oblíbili cestování prostřednictvím německých cestovních kanceláří. Je skutečně pravda, že cestování je pomocí nich levnější? A jak to všechno začalo?

Jak se z okrajové záležitosti stala hromadná 

Nejdříve Češi zkoušeli cestovat na vlastní pěst. Sami museli navštívit webové stránky německých cestovních kanceláří (CK), vše objednat, zaplatit a dojet na místo odletu. Bylo to pro řadu lidí náročné a cestování s německými CK bylo spíše okrajovou záležitostí.

Podnikatelskou příležitost v tom uviděl Radim Jančura, majitel společnosti Student Agency. Koneckonců bylo to logické, mohl k tomu využít svoji rozsáhlou flotilu autobusů, se kterými mohl dopravovat klienty na jednotlivá letiště. Naplánovat lidem prostřednictvím německých CK zájezdy už není zas tak náročné. Stačilo už jenom jediné – Dobrá doména.Tou se stala dovolena.cz, za kterou údajně zaplatil kolem 10 milionů korun. Jednalo se o jeden z největších doménových obchodů v České republice. 

Jančura si vytyčil značně odvážný cíl: dosáhnout během 5 let třetinového podílu na trhu. Tomio Okamura, tehdy ještě mluvčí Asociaci českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) pohlížel na tento cíl značně skepticky. Třetinový podíl na trhu do roka? To je nereálné. Takové prohlášení je jen marketingový tah, poznamenal Okamura.

České CK se německé konkurence nebojí: Německé CK nepovažujme za přímou konkurenci. Češi s nimi občas cestují, stejně jako občas nakupují automobily a další zboží v zahraničí, řekl Stanislav Zíma, marketingový ředitel Exim Tours. Ať je podnikání Radima Jančury jakékoliv, lidé stále více cestují prostřednictvím německých cestovních agentur. Důvod je jednoduchý: mělo by to být levnější. 

Proč jsou německé cestovky atraktivnější?

Obrovský německý trh totiž umožňuje CK vyjednat si skutečně atraktivní podmínky s provozovateli hotelů. A co všechno snižuje cenu dovolených? Především vysoký počet cestujících na letišti, vysoká konkurence leteckých společností, nižší letištní taxy. Například letiště ve Vídni tyto charakteristiky splňuje. 

Kolik lze ušetřit?

Proč lidé volí německé CK?  Jednoznačnou výhodou by měla být především cena. A u exotických destinací jsou to i přímé lety bez mezipřistání, například z Vídně. Klienti ale také volí německé CK jako alternativu, pokud jsou již z ČR zájezdy vyprodány, uvádí Petr Pěcha, produktový manažer ze Student Agency.  Výhodou je také větší výběr hotelů a především exotických destinací. 

A kolik lze ušetřit?: V případě, že využijete odletu ze zahraničních letišť, můžete například u exotické dovolené, ušetřit až 60 %. U evropských destinací je to do 40 %. Vždy však záleží na konkrétním zájezdu, a také na období, kdy zájezd kupujete, uvádí Pěcha. Pokud chcete ušetřit ještě více, volte zájezdy mimo hlavní sezónu. Nejvýhodnější ceny mají zájezdy s termíny odletů mimo hlavní sezónu, tedy od září do konce května, dodává Pěcha. 

Levnější zájezdy přes německé CK? To se bohužel při našem prozkoumání nepotvrdilo. Pokud navštívíte server dovolena.cz, většina dovolených přes německé kanceláře je dražších než v případě odletu z Prahy. Lze se však domnívat, že ceny budou výhodnější mimo hlavní sezónu. 

Orientační srovnání německých a českých cestovních kanceláří ke dni 10. 7 2012
Destinace Jméno hotelu Termín Stravování Cena s českou CK Cena s
německou
CK
Rozdíl
Tunisko – pevnina / Hammamet Hotel Nesrine 24.07–31.07 all inclusive 11 950 Kč 17 799 Kč 
(5 vor Flug)
5849 Kč ve prospěch českých CK  
Řecko – Kréta Tsamis Zante V rozmezí
11.07–08.09.201
all inclusive  ceny od 13 755 Kč -  25 890 Kč 16 296 Kč - 21 866 Kč (Bucher Reisen) většinou ve prospěch české CK 
Kuba Hotel Arenas Blancas 28.08- 04.09 a  23.08.-30.08 all inclusive 25 490 Kč 29 561 Kč  4071 Kč ve prospěch české CK 
Thajsko Orchidacea Resort 18. 08.-27. 08 snídaně 33 290 Kč 20 882 Kč 
(
Schauinsland-Reisen)
12 408 Kč ve prospěch německé CK 

Jaké jsou hlavní nevýhody? 

Pokud si vyberete německé cestovky, musíte se potkat s celou řadou záporů. V případě nevýhodných odjezdů si budete muset vzít dovolenou, kterou byste si například v případě odletu z letiště Ruzyně  brát nemuseli. Jeden den tak strávíte v autobusech. Časy příjezdů a odletů jsou pevně navázané, času na procházení městem příliš mít nebudete. Na místě pro vás nebude k dispozici česky mluvící delegát. Základní znalost anglického jazyka je tak nutností:

 Pokud klient cestuje se zahraniční CK, je předpoklad alespoň základní jazykové vybavenosti. Z našich zkušeností víme, že téměř 90 % klientů je dostatečně jazykově vybavených. Ze skupiny cestujících je vždy alespoň jeden, který je schopen domluvit se cizím jazykem. Je také možnost kdykoliv zavolat naši nonstop linku, kde klientům rádi poradíme, jak případný problém vyřešit, uvádí Pěcha. 

Také je třeba počítat s tím, že se často jedná o opravdu „masové zájezdy“. Autor zažil situaci, kdy po letu do destinace a opuštění letiště musel hledat vlastní cestovní kancelář mezi téměř 50 stánky. Jeho cestovní kancelář však nebyla označená a musel se tedy ptát zaměstnanců ostatních cestovních kanceláří ve stáncích, kde najde tu svou. Po tomto shonu však bylo vše v pořádku, včetně autobusů, jenž v jednotlivých hotelech vyzvedávaly klienty v den odjezdu. Veškeré informace ohledně pobytu a odjezdu autobusu bylo možné získat od hotelové recepční a německý delegát potřebný nebyl. 

Nevýhody jsou především tyto: v odletu ze vzdálenějších letišť a tedy i více času potřebného na cestu, absence česky hovořících delegátů na místě, omezené možnosti reklamace, případně nápravy přímo na místě, u řady katalogových cen – vyšší cena, shrnuje nevýhody Zíma. 

Naše zkoumání bohužel také nepotvrdilo výhodnost německých cestovních kanceláří oproti těm českým. Hlavní lákadlo německých CK tak padá. 

Bude lépe?

Dočkáme se levnějších dovolených? Naděje existuje. Plánovaná přestavba letiště Vodochody společně s výstavbou druhé dráhy na letišti Ruzyně můžou vést k tomu, že ceny letenek a tedy i dovolených poklesnou.  Představitelé letiště Ruzyně připustili, že v případě nízkonákladové konkurence nezbude nic jiného, než snížit letištní poplatky. Cestovat budeme nejspíše levněji. 

Anketa

Jak nejraději cestujete na dovolenou?

Autor článku

Nejčastěji se věnuje tématům z oblasti investování, financí a makroekonomie.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).