Hlavní navigace

Letenky za eurocent s několika „ale“

3. 4. 2008
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Koupit si letenku za korunu se dnes už nenosí, kdo má rád adrenalin, kupuje letenky za jeden eurocent. Levné letenky jsou velkým lákadlem, ale mohou se hodně prodražit.

Proletět celou Evropu za desetikorunu není jen sci-fi. Záleží na vaší šikovnosti a rychlosti při včasné rezervaci letenek zahraničních společností. Na internetu už dokonce najdete specializovaná fóra fandů levného létání, kteří si nejenže posílají tipy, kam se dostat za pár centů, ale existují i neoficiální soutěže, kdo letěl nejdál nejlevněji.

Adrenalin každý neustojí

Zorganizovat a naplánovat cestu po Evropě za nízké ceny není pro každého. Vidina letenky téměř zadarmo se může rozplynout při zcela banálních problémech, které v letecké dopravě běžně nastávají.

První problémem je nenavazování zpátečních letů. Nejlevnější letenky jedním směrem, velmi často směrem zpátečním, jsou v jiné, dražší ceně, bavíme-li se o zpátečním odletu v horizontu do sedmi dnů. Anebo je tu druhý extrém, že letenka tam v květnu je za 0,01 euro a letenka zpět také, ovšem nejdříve až v listopadu. Fanda levného létání proto nejčastěji volí kombinaci více leteckých společností a cesta zpět do Prahy nezřídka vede i přes více evropských měst, protože přímý let by byl dražší.

Raději bez zavazadel

Druhý problém je pěknou ukázkou, čím je vykoupena levná cena letenky. Typický příkladem je nízkonákladový Ryanair, u nás létající z Brna do Londýna. Letenky za eurocent včetně všech tax v tomto případě znamenají nebrat si s sebou žádná zavazadla vyjma jednoho příručního do letadla. A to musí splnit přísné podmínky rozměrů. Rovněž je potřeba se odbavit přes internet, na check-inu se to prodraží. Zavazadla a odbavení předem jsou skryté poplatky, které zájemce o levnou letenku snadno přehlédne. Není to nic nemorálního, Ryanair je známý tím, že ceny letenek má nízké a vydělává hlavně na doplňkových službách. A patří mezi nejziskovější nízkonákladové aerolinie vůbec. Odvážlivců hledajících nejlevnější letenky za každou cenu zase tolik není a levné ceny se marketingově dobře prodávají.

Změna znamená problém

Třetím problémem je, nastane-li neočekávaná situace. Tou může být zpoždění letadla, nečekaná fronta před odbavením u přestupného letu, nutnost změnit den nebo hodinu letu, onemocnění cestujícího před nástupem letu atp. Až na výjimky toto nízkonákladové aerolinie neřeší a ostatně, neřeší to ani nejlevnější ceny letenek zavedených dopravců. Chcete nejlevnější cenu? Není problém, ale podstupujete riziko, že pozdější změny či řešení problémů se citelně prodraží, pokud vůbec budou možné. A vidět odlétající letadlo návazného spoje není nic příjemného. Nově koupená letenka přímo na letišti může znamenat zásah do rozpočtu v tisících korun.

21_5_skoleni

Pouze pro nadšence s dávkou trpělivosti

Představa levné cesty počítající se maximálně na desetikoruny je silným lákadlem pro spoustu cestovně dychtivých lidí. Ale nejlevnější letenky jsou od své podstaty předurčeny jen úzkému okruhu osob. Mezi ně patří především studenti bez časových závazků a ostatní cestující, které náhlá změna plánu trasy či letu časově nijak neohrozí. Důležitý je dostatek adrenalinu a připravenost na možná neplánovaná překvapení během cesty. Neobejdete se ani bez pečlivého plánování trasy, notné dávky sebedůvěry a naděje, že vše vyjde podle plánu. Pokud vše klapne, výsledkem je nádherný pocit z cesty po Evropě za pakatel. A komu se takové naplánování nejen podaří vymyslet, ale i uskutečnit, měl velké štěstí, které se nemusí opakovat.

Pokud sázíte raději na jistotu, nečekejte, že cena vaší letenky bude v hodnotě haléřů. Ušetřené peníze se mohou pekelně prodražit, pokud se původní plán změní anebo se přihodí něco, co nemělo.

Anketa

Využíváte nabídek levných leteckých společností?

32 %
12 %
36 %
20 %
Odpovědělo 154 čtenářů.

Autor článku

Autor pracuje jako pojišťovací poradce.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).