Hlavní navigace

Názory k článku Led, chodník a úraz. Výmluva na kalamitu nefunguje

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 12. 1. 2017 7:21

  Ramesse II. (neregistrovaný) 185.153.195.---

  Zásadně s tím nesouhlasím, ale uvědomuji si, že to je jediné, co s tím mohu dělat :) Pokud padá sníh a mrzne, i úplný idiot ví, že to klouže a že podle toho musí taky přizpůsobit svoji chůzi aktuální situaci. Pokud to neudělá, měl by si lékařské ošetření uhradit sám nebo se připojistit pro případ, že se někdy zachová jako imbecil, pak mu léčbu (a dle rozsahu pojištění i náhradu ušlého zisku) uhradí komerční pojišťovna. Ale shazovat svoji sníženou inteligenci na obec (a chtít tak za ni náhradu od normálních občanů), to se mi vůbec nelíbí.

 • 12. 1. 2017 8:39

  Jarmila (neregistrovaný) 93.91.51.---

  Někdy je ale náhrada od obce nutná jako výchovný prostředek pro špatná rozhodnutí vedení obce. U nás se třeba rekonstruovalo náměstí a nějakou hlavu skopovou napadlo celou plochu pokrýt do hladka vybroušeným betonem (dřív tam na polovině plochy byla tráva). Už v létě jsme upozorňovali na to, že to je frekventovaná plocha a že to bude v zimě klouzat. Letos je to v provozu první zimu, tak uvidíme, jak to bude dál.

 • 12. 1. 2017 10:30

  Rob (neregistrovaný) ---.anonymouse.org

  Musim souhlasit s obranou obce - obavam se, ze odskodneni v pripade uklouznuti za spatneho pocasi nelze pouzivat jako nastroj na spatna rozhodnuti - cesta pro zneuzivani by byla prilis snadna. Dovedete si predstavit, jake by to bylo, kdyby se to zacalo masivne zneuzivat?

  A nehlede na zneuzivani, staci mi se podivat na pripad v rodine - mizerne pocasi a deda (je mu pres 80) si usmyslel, ze pujde na prochazku, nenechal si to vymluvit.
  Ze spadl hned pred domem mu nestacilo, musel jit jeste kus a spadnout znovu, aby si nohu zramoval poradne a muselo se s nim jet do nemocnice.
  Kdyz si predstavim, ze by ho jeste mohlo napadnout zalovat obec... radeji nedomyslet.

  Spatna rozhodnuti obce (pripadne zjevne zanedbavani povinnosti) by se mela resit jinak.

 • 12. 1. 2017 12:56

  Ramesse II. (neregistrovaný) 185.153.195.---

  Politické vedení a úředníky obce je třeba vychovávat jinak - vyhnat je z úřadů a v extrémním případě třeba i poslat do kriminálu :) Odškodnění totiž neplatí ti, co to zavinili, ale obec jako taková, která ovšem disponuje pouze penězi od svých občanů. Tedy v takovém případě za vinu politiků a úředníků platí obyvatelé obce de facto svými penězi.

  To ale nemění nic na tom, že primárně si za zranění může sám ten, kdo nedbal dostatečné opatrnosti a spadl. Když jsem v posledních dnech viděl cestou do práce, jak se zřejmě důchodci ženou s nákupními taškami v půl sedmé ráno do Kauflandu a vrávorali přitom na právě napadnutém sněhu, tak bych je nejradši nakopal do zadku - sníh v takové formě tam bude maximálně několik hodin a odpoledne bude odklizen nebo mezitím roztaje, ale idiot si musí běžet nakoupit hned ráno, aby tam byl první, přitom odpoledne tam bude přesně to samé zboží jako ráno.

 • 12. 1. 2017 16:25

  Autor článku (neregistrovaný) ---.193.broadband4.iol.cz

  Hezké odpoledne, promiňte, že nepřispěji právním názorem, ale obyčejnou lidskou reakcí: Vězte, že to zboží odpoledne nebude - vykoupí ho totiž Vietnamci do svých prapodivných večerek (dovolte mi trochu spojení práva a politiky, doufám, že se začnou zavírat v důsledku EET - právě kvůli pochybných kšeftům této národnostní minority EET velmi fandím, nechápu, proč se nezačalo jimi (vzpomeňte, jak se pan ministr Babiš musel omluvit Česko-Vietnamské společnosti za své přiléhavé vyjádření o daňové kázni Vietnamců...), ale hospůdkami, kam tak rád chodím, do vietnamské večerky bych nevlezl, zkusil jsem to asi před 12 lety a dost; pokud však jde o správnou malou štamgastskou hospodu, tak tam je vrchní večer tak ožralý, protože si povídá a pije s hosty, že mi účtuje o několik piv méně a já se s ním musím hádat, že si chci zaplatit vše, co jsem měl, protože nehodlám drobného živnostníka okrást) - kolem svého bydliště v Praze v okruhu zhruba 250 metrů jich mám 8. Každému rozumnému člověku tedy musí dojít, jak to funguje.... Přiznám se, že mi vadí, když se občas donutím jet na nákup, zvláště svého oblíbeného piva ve velkém, a ono není, protože ho vybrali Vietnamci, kteří ho pak prodávají ještě za rok s prošlou trvanlivostí (zatímco my, konzumenti, bychom ho dávno měli vypité - výjimečně jsem musel na výletě v horku k Vietnamcovi, protože místní můj tak oblíbený venkovský řetězec doop se tam neudržel). Před Vánoci jeden řetězec měl jasně napsáno 8 kartonů na osobu, tudíž jsem jich vzal způsobně 8, před obchodem byla dodávka, kam to od otevírací doby Vietnamec navážel právě po 8 kartonech na kšeft, měl ji plnou. Pak má být pro normální zákazníky, a to zdaleka nemusejí milovat pivo tak jako já. Ovšem to, že někdo riskuje zdraví kvůli pár korunám slevy, to je jeho blbost, to je čecháčkovství. Ale aby přece bylo něco k právním otázkám. Uklouzl jsem na obecním chodníku na náledí, zítra jdu do nemocnice na vyšetření s kolenem, a to jsem šel setsakra opatrně, nafoťte náledí jako důkaz...! To u soudu neprojde. A nafoťte ho, když jste konzervativní člověk jako já a zrušil jste všechny otravné a rozptylující, tedy zbytečné funkce na chytrém telefonu a pořídil si ten úplně nejhloupější a přitom dokonalý (před 25 lety bychom ho považovali za zázrak), z něhož mohu jen volat a přijímat hovory lidí, kteří znají mé číslo. Když museli sníh uklízet a náledí odstraňovat vlastníci, to jsem bydlel na samém okraji Prahy, přijel jsem skoro až večer z práce a musel uklízet ušlapaný sníh, to byla dřina - tři sta či více metrů, byla to makačka, a ještě obec buzerovala, že je to pozdě. Ne, nezlobte se, mé sympatie jsou jednoznačně na straně poškozených občanů. A ještě drobná prosba: námraze se vždy říkalo náledí, prosím neříkejte podle sdělovacích prostředků ledovka, to je nesmysl.

 • 12. 1. 2017 16:50

  Autor článku (neregistrovaný) ---.193.broadband4.iol.cz

  Omlouvám se za překlepy, odbíhal jsem si dělat teplou večeři... Samozřejmě ten oblíbený venkovský řetězec je coop - mají tam hodně místního zboží, žádná cizina, a především místní pivečka, takže když jsem na dovolené, kupuji regionální piva, vyzkouším všechno, vyberu nejlepší, a to pak piji večer po zbytek dovolené. (Přes den se potuluji přírodou a místními hostinci.)
  Já ty novodobé chrámy konzumu nesnáším, ale vloni před Vánoci to nijak jinak nešlo, manželka měla hodně práce (u nás řídí ona) a mohla na nákup právě jen ten den ráno, kdy začínala slevová akce, to tam jindy nejezdí, protože není blázen (Vietnamci, ale i šílení Češi), ale jinak to nešlo. Tak ta piva. Otevírají v 7:00. Akce měla být na celé svátky, vzali jsme si oněch 8 na 1 nákup povolených kartonů v 7:20 a s námi ještě 1 pán, zbyl tam jeden. Ten Vietnamec, patrně na to nebyl sám, stihl tedy za cca 19 minut naplnit celou hodně velkou dodávku. Ne, nezlobte se, tohle není normální obchodování, maloobchodní prodejce nenakupuje v maloobchodu, ale hezky na fakturu ve velkoobchodu, zase jen prostředek k daňovým únikům. Nevolil jsem ANO, než mne někdo osočí, ale říkám, že na místě pana ministra Babiše bych se neomluvil. Omlouvám se za odbočení od sněhové a ledové kalamity, jsem prostě ukecaný. Děkuji za pochopení.

 • 13. 1. 2017 19:46

  ldx (neregistrovaný) ---.opera-mini.net

  Pán se nám nepodepsal, propaguje zatuchlý řetězec Coop, který stále žije v socialismu (byl bych rád, kdyby ne, ale občasné návštěvy a kyselé xichty mně vždy vyvedou z omylu) a nelíbí se mu, že Vietnamci tvrdě pracují aby měli ve svých večerkách vždy dost zboží. Když náhodou vyprodají jeho oblíbenou značku piva, je to konec světa a proto bude jistě volit zase Ovara a do parlamentu Okamůrku. Kocourkovští se halt nezapřou.

 • 14. 1. 2017 7:21

  Autor článku (neregistrovaný) ---.193.broadband4.iol.cz

  Nevím, jestli mám reagovat, ale budiž: když se podepíši jako autor článku, tak nejsem narozdíl od vás anonymní. Podepisuji se tak vždy a kdo je autorem článku si snad můžete přečíst. Uznávám, že práce ve vietnamských pěstírnách marihuany je opravdu velmi, velmi tvrdá a velmi přínosná pro naše hospodářství a zdraví našich občanů. Jestli tady v našem státě někdo tvrdě pracuje, tak jsou to Ukrajinci. Tohoto národa si velmi vážím. Mají bodrou slovanskou povahu. Muži i ženy jsou dříči a mezi Ukrajinkami je spoustu nádherných ženských. Rusové mi také nevadí, stejně jako Němci. (Jsem tedy nacionální xenofob?) Vidíte, vy poznáte, i koho jsem volil. Zklamu vás, Miloše Zemana jsem nevolil. Coop je u mne velmi dobrý podnik. A pokud jde např. o Ústecko-orlický konzum, tak jsem byl v létě šokován a nadšen. Fantastický výběr kvalitního čerstvého zboží, milý personál, přívětivé ceny, vstřícná otevírací doba. Jestli tomuto říkáte zatuchlý podnik, tak to by vám pan majitel řetězce, velmi schopný podnikatel, poděkoval. Když zcela výjimečně vlezu do vietnamské večerky, všude špína, neodpoví mi na pozdrav, v coopu někdy ani nestihnu pozdravit a už mě zdraví usměvavé prodavačky první, prošlé zboží a ještě mi prodavač tyká - když chce žít tady, tak ať se sakra naučí v češtině rozdíl mezi vykáním a tykáním, já také v zahraničí, ačkoliv to angličtina nerozlišuje, hovořím zdvořile, aby to vyznělo jako vykání. Já malým pánům (to je výraz z Forresta Gumpa) také vykám, tak oni mohou mně. Jinak si u nás otevřeli sámošku i Rusové, a to je jiné kafe, personál zdraví, je příjemný, žádné navozeniny z Kauflandu, všechno řádně dovezené od pekárny, pivovaru, mlékárny. Jeden regál s ruským a ukrajinským zbožím na vyzkoušení. Na všechno účet, řádná registrační pokladna. Nikdo nedělá, že nerozumí, žádné kecy, když vracím lahve od piva "tady nekoupit" (jako malí pánové), při placení pokecáme o KHL nebo o nějakém šampionátu v hokeji.

 • 14. 1. 2017 13:04

  ldx (neregistrovaný) ---.opera-mini.net

  Já psal o večerkách vy o pěstírnách marihuany - jestli se chcete bavit o mafiích a kriminálnících od toho jsou jiné články. Já si teda běžně nakupovat do pěstíren nechodím :D

  Ostatní věci buď výjimky anebo žijete v nějaké jiné paralelní realitě. Zřejmě nějaké Potěmkinovské výspě, nakonec tomu vaše rusofilství tomu napovídá... jistě vám voní i to houno od Rusáka.

 • 14. 1. 2017 16:40

  Autor článku (neregistrovaný) ---.193.broadband4.iol.cz

  Že jste předpojatý vůči slovanským národům, to bych ještě pochopil, ale začal jste být vulgární, nepředstavil jste se mi jako já vám, takže naše debata skončila. I my v hospodě dokážeme být po X. pivech slušní a hlavně se každý nový příchozí, pokud přisedne, představí. Naše debata tedy skončila. Omlouvám se čtenářům i panu šéfredaktorovi, že jsem debatoval na neprávní téma a mimo téma článku. Dotazy k právní problematice nastíněné v článku, pokud ještě do debaty nakouknu, rád zodpovím. Nicméně zprvu odkazovaný judikát Nejvyššího soudu ČR je klíčový, žel Bohu pro poškozené vytváří velmi složitou situaci. A pozor: venku to dost klouže, sníh zvláště ve městech roztál a znovu zmrzl.

 • 15. 1. 2017 16:26

  ldx (neregistrovaný) ---.opera-mini.net

  Nejsem předpojatý proti slovanským národům, ale proti zaostalým etnikům, která si ze své zaostalosti udělala byznys na oje6ávání a okrádání okolních národů. Ať to jsou Rusáci, Iráčani nebo jiná nemakačenka, co jen čekají na peníze od státu. Tady je jakákoli tolerance naprosto nemístná.

  Jinak vidím, že se jmenujete Autor článku (neregistovaný), tak pokud jste
  opravdu autor článku výše, tak budiž, ani ve snu by mně nenapadlo, že by autor mohl být neregistrovaný :D (dovedl bych si přestavit že by tam stálo "Redaktor" nebo "Editor". A vůbec, stejně tak by si to tam moh napsat kdokoli ze čtenářů. To nechápu.

 • 12. 1. 2017 9:56

  sosacek (neregistrovaný) 188.122.196.---

  Také názor /hodný idiota/, když už to slovo tak rád používáte.
  A vyvracet Vám ho asi nemá cenu, že?
  Jenom mám dojem jestli nejste námi placená veš /která nic neumí a chcípla by hlady bez této "funkce"/, sedící na některém teplém místečku dotčeného úřadu. Přeji hezký a hodně klouzavý den.

 • 12. 1. 2017 10:20

  bez přezdívky

  Sosáček, jednat musíte ve všech případech s dostatečnou opatrností, zejména tak, abyste sobě nebo jinému nepoškodil zdraví nebo nezpůsobil újmu. O tom bylo periodické školení personálu předpisů BOZ zakončené zkouškou. Kdybyste byl ve výrobním podniku aspoň jako zaměstnanec, asi byste o tom věděl.
  Je pochopitelné i pro úplného idiota, že vlastník chodníků - město - nemůže uklidit všechny chodníky hned, ale postupně podle důležitosti a frekvence.
  My, kteří jsme byli otroky chodníku jsme vděčni senátoru Kuberovi, že podnítil zrušení uklízecí povinnosti pro majitele sousedních nemovitosti. Nemohl jsem v zimě odjet na lyže, aniž bych si zaplatil někoho, kdo uklidí chodník, který mi nepatřil, opravdu jsem byl otrokem chodníku. Sláva Kuberovi.

 • 12. 1. 2017 11:03

  Klokan (neregistrovaný) 93.170.86.---

  Nejhorší jsou diskutující, kteří vše zjednodušují a šmahem vynášejí soudy. Pokud si Váš příspěvek přečte důchodce, dle Vás spadající automaticky do kategorie idiotů či imbecilů, tak mu hned po ránu zhoršíte náladu. Kvůli Vám budu teď chodit vskutku opatrně, abych se náhodou mým pádem také nestal imbecilem.

  Mně osobně současný stav vyhovuje a mé město se o chodníky stará vcelku dobře a efektivně. Situace je lepší než v době, kdy byly majiteli nemovitostí prohrnuty 2/3 chodníků a 1/3 byla netknutá. Ve společnosti je efektivnější, když se za vybrané peníze (prostřednictvím daní) koupí technika a úklid zajistí jeden subjekt.

  Předchozí situace, kdy jsme se potili s lopatami před odchodem do práce na chodnících, které nebyly naše, a v létě platili pronájem tohoto chodníku, když jsme si nechali přistavět kontejner na stavební suť nebo si na něj postavili lešení, byla imbecilní.

 • 12. 1. 2017 13:08

  Ramesse II. (neregistrovaný) 185.153.195.---

  Bát se nemusíte a snad jsem Vám náladu nezhoršil tak moc, taky občas upadnu, ale uvědomuji si, že to byla moje chyba a že jsem nebyl dostatečně opatrný :) Nikdy by mě však nenapadlo kvůli mojí chybě žalovat obec, pak bych se skutečně stal tím imbecilem - ovšem z Vašeho dalšího textu vidím, že se v názoru přece nelišíme.

  Stávající stav vyhovuje i mě a asi každému, ale když sněží a mrzne, nelze v řádu minut uklidit a posypat všechny chodníky najednou (a když ještě sněží, je to i nesmysl). Stav před Kuberovo novelou byl skutečně naprosto absurdní - stát zákonem nařizoval nehrazenou práci lidem, kteří shodou okolností mají nemovitost poblíž, ale k chodníku žádný vlastnický vztah neměli (dříve se tomu říkala robota). Ale zisk ze záboru inkasoval vlastník, tedy obec, aby to bylo absurdní už úplně.

 • 15. 1. 2017 9:24

  rim (neregistrovaný) ---.anonymouse.org

  Jak mám přizpůsobit chůzi, pokud je pod čerstvým sněhem námraza z předešlých dnů, lozit po čtyřech? Problém jsou zejména místa, která nejsou v rovině, např u přechodů, chodníky u křižovatek, nájezd k domu. Samozřejmě úklid nelze zajistit hned, ale ve městě kde bydlím nejsou ani navečer takové místa uklizena. Jak se to ušlape, klouže to.

 • 12. 1. 2017 11:47

  guest (neregistrovaný) 62.240.166.---

  U nás ve městě cestou na autobus chodím pravidelně po jednom chodníku, který vede před řadou rodinných domků. Některé domy mají okap svedený do země a jiné mají okap svedený jen dolů a voda z něj tak odtéká volně na chodník. Jsou tam dvě místa, na kterých ta voda vytvořila dost velkou ledovou plotnu. Poprvé jsem to ustál a rukou jsem se zachytil o tu rouru na domě, od té doby si dávám pozor. Je to tam tak od pondělí celý týden.
  Nikdy jsem nebyl příznivcem odškodnění, za to, že v zimě mrzne a někde to klouže. Jenže v tomto případě, kdy majitel domu není schopen za 4 dny ten led zlikvidovat nebo aspoň posolit či posypat jsem pro to, pokud tam někdo utrpí úraz, tak ať mu to majitel domu nebo město, které se má o chodník starat, zaplatí.

 • 12. 1. 2017 12:03

  jezevec (neregistrovaný) ---.dobnet.cz

  zajímavé. namísto abyste primárně díval pozor a čuměl na cestu, a pokud možno nešlapal na led který bez překvapení klouže; a sekundárně namísto abyste byl rád, že smíte zadarmo chodit po cizím chodníku, který navíc je obvykle uklizený - hledáte, kdo by vám měl zaplatit úraz, jehož prevenci jste sám zjevně schopen předpokládat.

 • 13. 1. 2017 16:29

  guest (neregistrovaný) ---.infos.cz

  Poukazuji na skutečnost, že za celé 4 dny nikdo nebyl schopen nebo ochoten ten led odstranit. O mě nejde, já se o sebe dovedu postarat. I kdybych na tom uklouzl a upadl, tak jako držitel 3. kyu v judu umím padat natolik dobře, abych si nic nezlomil. Spíš myslím na nějakého staršího člověka, který až na tom spadne a něco si zlomí, tak bych mu přál, aby na někom vysoudil náhradu. To je celé. Protože pokud nkdo za 4 dny neuklídí ten led, je to smutné. A mimochodem nešlapat na led jde velmi těžko, když je přes celou šířku chodníku v délce, která je větší než délka mého kroku. Nebo podle vás mám ten led přeskakovat s rozběhem? Nebo sejít na 10 metrů vzdálenou silnici a jít po ní?

 • 14. 1. 2017 13:07

  ldx (neregistrovaný) ---.opera-mini.net

  Určitě není normální když se na chodniku permanentně tvoří led, který notabene nikdo neřeší. Původce by buď měl zjednat nápravu anebo být postižen a ne aby ho ještě někdo omlouval. To fakt nechápu.

 • 14. 1. 2017 17:19

  jezevec (neregistrovaný) ---.dobnet.cz

  už jsem starý a chodím o holi. no a když jsou venku sračky, tak ven nechodím. zejména ne po chodníku v místech kde se permanentně tvoří led. ono nejsme tady na sibiři, že by zima trvala deset měsíců. nemusim ven ani pro dřevo, mám plynový kotlík. takže když je riziko náledí, tech pár dní prostě zustanu doma. námraza a přívaly sněhu obvykle překvapí jen silničáře, já čumím v idiotboxu na zprávy o počasí, a dovedu to docela dobře predikovat. takže ještě za služného počasí nakoupím zásoby na týden, a celou zimu je udržuji. ta opravdu hnusná zima kdy je venku o život, málokdy trvá než jen jednotky dní.
  ale jistě respektuji i důchodce, co musí v 7.05 stát v kaufáče na levný kuře, i kdyby se cestou měli 2x přerazit. každému soudruhovi podle jeho potřeb.

 • 14. 1. 2017 16:26

  xf (neregistrovaný) ---.cheapernet.cz

  "Obce moc rády dávaly vlastníkům domů, k nimž přiléhal chodník, který byli dříve povinni, a to nejen v zimě, uklízet, za neodklizený sníh nebo náledí pokuty."

  Faktická poznámka: a proč by to obce dělaly? Politik si tím naštve voliče, úředník přidělá práci, zisk veškerý žádný pro nikoho. Zákon to také automaticky nenařizoval.

  Takže proč? Za vším hledejte své sousedy, notorické stěžovatele. A pane Fetter, obni vás nepráskali že by vás neměli rádi. Oni se tím jednak chtěli zabavit, no a také měli pocit že dělají dobrou věc, že přispívají k úklidu a blahu obce. Typické ovšem je, že sami lopatu do rokou nevezmou.

  Ale takových se najde malé procento v každé společnosti.

 • 15. 1. 2017 5:39

  J, Novák

  a odkud má zkušenost, že obce rády dávaly pokuty za neuklizený chodník občanům-majitelům přilehlých nemovitostí v době, kdy odpovědnost ležela na bedrech majitelů takových nemovitostí. Autor si to nejspíš hodně popletl, protože i předchozí právní úprava kladla odpovědnost na majitele přilehlých nemovitostí ohledně škody způsobené jinému, nikoliv odpovědnost za uklízení chodníku. A, jak nejspíš většina lidí chápe, jde o směšování hruštiček a jablíček. Autore, mohu se zeptat na nějaký konkrétní příklad, kdy obec dala někomu pokutu za neuklizený chodník? Já osobně jsem o tom nikdy neslyšel. A to mám léta nemovitost na vesnici, kolem nemovitosti je chodník. A pokud jsem tam v dobách minulých v zimě nejel, tak samozřejmě neměl kdo chodník uklidit. Nikdy jsem za to nebyl obcí nějakým způsobem sankcionován. A nebyli sankcionováni ani majitelé, kteří tam bydleli trvale, ale prostě se jim ten chodník uklízet nechtělo. Pravda, pokud by se někomu něco stalo, tak by zřejmě nastal problém. Ale na vsi jsou vesměs lidé chytřejší, než ve městech, takže vědí, že v zimě se musí chodit opatrněji, než v létě na suchém. A pokud upadnou, tak holt vědí, že nejspíš něco udělali špatně oni.

 • 15. 1. 2017 8:08

  Autor článku (neregistrovaný) ---.193.broadband4.iol.cz

  Že jste na vesnici chytřejší či spíše umíte lépe žít v souladu s přírodou a jejími rozmary, o tom nepochybuji. A také tam nemáte dost úředníků, kteří nemají nic na práci, než jen buzerovat občany. Ale také tam nemáte moc chodníků!!! (Takže obci nejspíš nestojí za to, aby měla extra ouřadu, který by se tím zabýval. Jestli to nebude v tomto.) Neseznámím vás se starší právní úpravou, neboť nemám nyní k dispozici ASPI, abych ji vyhledal, to pokud jde o úpravu obecně závaznou - rozuměj platnou pro celou ČR resp. ČSFR a v tehdy platném znění. Nadto nešlo jen o obecně závaznou právní úpravu, ale i předpis jednotlivé obce, který na ni navazoval. Nepamatuji si proto číslo předpisu a přesné znění, neboť v té době jsem ještě neměl právní vzdělání.

 • 16. 1. 2017 6:12

  J, Novák

  Nu, myslel jsem si, že z textu mého příspěvku je celkem jasné, že ve vesnici, o níž jsem se zmíňoval, mám nemovitost, ale že tam nejsem trvale. Ale vám to zřejmě jasné není. Takže tak. Jinak totiž bydlím v Praze, a to cca od roku 1985 na několika různých místech (Praha 1, 5, 4). A nikdy jsem neslyšel o případu, že by někdo za neuklizený chodník dostal pokutu.

 • 15. 1. 2017 8:23

  Autor článku (neregistrovaný) ---.193.broadband4.iol.cz

  Poté, co jsem získal právní vzdělání, jsem se odstěhoval jinam a bydlel v družstevním, kde úklid chodníku zajišťovalo družstvo nasmlouváním úklidové firmy, tudíž jsem se touto otázkou a jejími právními aspekty zabývat nemusel. Ve své praxi jsem se nevěnoval správnímu právu, takže vývoj sankční úpravy v hlavně nemám, proto vám ji necituji, a jak jsem se již omluvil, nemám nyní přístup do právní databáze, abych ji dohledal, takže výjimečně odkáži na neprávní zdroje. Omlouvám se, sám tady vytýkám lidem v poradně, aby nedali na to, že někde v novinách, na internetu něco četli. Já jen jako potvrzení existence sankční právní úpravy, tedy skutečnosti, že vlastníci nemovitostí, k nimž přiléhal chodník ve vlastnictví obce, nejen, že nesli příslušnou odpovědnost za škody způsobené neuklizením chodníku (v tom se vyznám velmi dobře, to je občanské právo), ale ještě si úklid vynucovala obec. (Ač sám ji dneska nikdo k úklidu nedonutí: Přijde vám to spravedlivé? Občan nesl občansko-právní odpovědnost a ještě mu hrozily správní sankce. Obec nikdo správně, tedy vrchnostensky nedonutí, a ještě se prostřednictvím své vyhlášky vykroutí z občansko-právní! Jste emancipovaný občan nebo úředník či komunální politik? Jak na to nahlížíte?)

  V případě, že lidé zanedbají úklid chodníků, hrozí jim až tisíci korunová pokuta od městské policie. (Zdroj: http://svitavsky.denik.cz/zpravy_region/za_odklizeni_snih20071112.html) To jste si klidně mohl vyhledat sám.

 • 16. 1. 2017 6:07

  J, Novák

  Takže, vážený autore článku, ještě jednou. Váš článek začíná slovy: "Obce moc rády dávaly vlastníkům domů, k nimž přiléhal chodník, který byli dříve povinni, a to nejen v zimě, uklízet, za neodklizený sníh nebo náledí pokuty." (konec citátu). Když už jste tohle napsal, tak bych předpokládal, že pro své tvrzení máte nějaký podklad či alespoň příklad. Né to, že jste měl či neměl právní vzdělání. To celkem vůbec není důležité, neboť to má kdekdo. Ale když už něco tvrdíte, a to ještě k tomu v článku na poměrně dosti sledovaném webu, tak byste měl také být argumenčaně vybaven k tomu, abyste své tvrzení dokázal obhájit. Jinak nevím, kde jste se vzal, ale chyby v článku zdůvodňovat tím, že jste si při jeho psaní odskakoval k vaření jídla, mi přijde při vší slušnosti minimálně směšné. Na too, že jste mě odkázal na to, že jsem si něco mohl najít sám, mohu jen kontrovat tak, že jste ten článek vůbec nemusel psát, protože informace, které tam podáváte, si přeci může také najít každý sám!

 • 16. 1. 2017 17:56

  Autor článku (neregistrovaný) ---.193.broadband4.iol.cz

  Pane Nováku, já se omluvil, že nejsem schopný o víkendu podat komplexní informaci, tedy odkaz na příslušnou právní úpravu - jelikož nemám o víkendu přístup k právní databázi a z hlavy to prostě nevím - z hlavy dokáži dát dohromady jen věci, kterými se zabývám běžně - (protože, opakuji, jsem neměl právní vzdělání v době, kdy se mne úklidová povinnost týkala, tudíž jsem to jen tak ze zájmu sám pro sebe nestudoval, abych si to nyní pamatoval, a posléze, když už se mne netýkala a měl jsem právní vzdělání, tak jsem se také správnímu právu podrobněji nikdy nevěnoval, takže také nemám důvod si to přesněji pamatovat - omlouvám se za absenci geniality u své osoby, že mám jen povšechné znalosti právních oborů, na něž se nespecializuji, a nesypu čísla předpisů, jejich ustanovení a texty z rukávu), jestli na takovouto snahu o rychlou a vstřícnou informaci (jasně jsem vám potvrdil, že ta právní úprava existovala, jen že nejsem v danou chvíli schopen ji přiblížit), musíte reagovat jízlivě, tak hold musíte, asi si to nedokážete odpustit (sám jsem se omluvil za naprosto nevhodný právní přístup, tedy citaci z médií, takže netřeba mne za to kritizovat, učinil jsem tak v časové tísni a informační nouzi - v mých článcích nikdy nic takového není, to bych nebyl právníkem, ale pisálkem, myslel jsem, že dojdu spíše ocenění za debatu se čtenářem, ale dočkal jsem se opaku). Nyní jsem si to vyhledal. Schválně vám to neřeknu, protože si myslím, že si zasloužím kulantnější debatu, navíc vám informace o překonané právní úpravě k ničemu není. Myslím si, že vám jde o úplně něco jiného, než o vývoj právní úpravy... Víte, dost zvažuji, že se přestanu čtenářskými reakcemi zabývat, stejně se většinou nezavděčím a především z toho nic nemám, jen ztrátu času. Rád čtenářům pomáhám, ale vy žádnou pomoc nepotřebujete.

 • 16. 1. 2017 18:18

  Autor článku (neregistrovaný) ---.193.broadband4.iol.cz

  Opravdu nebudu činit rozbor a výklad překonané právní úpravy, která byla nadto složitá pro svou nejednoznačnost, to fakt nikoho nezajímá. Ono zpracovat to by bylo poměrně náročné, jak už jsem naznačil, protože jednotlivé obce měly rozdílnou právní úpravu v důsledku rozdílného výkladu obecně závazných právních předpisů a často do věci zasahovala i moc soudní. Nicméně v ničem jsem se ve svém článku při konstatování o sankcích nespletl!!! Můžete si to ověřit. Na hledání na internetu nepotřebujete právní vzdělání. Kdyby pan Novák opravdu ty informace potřeboval, jako že je zaručeně nepotřebuje, tak si je dohledá i bez právníka. Třeba wikipedie věc, vývoj právní úpravy a její problémy vcelku zajímavě a fundovaně, i když ne zcela přesně (na to upozorňuji), shrnuje. Já prostě o víkendu neměl čas na googlování nepodstatných věcí a už vůbec ne právní databázi, nyní ji mám, ale co bych měl já a čtenáři z informací o neplatné právní úpravě? Pro jednoho, u něhož mám navíc dojem, že mu jde jen o pošťuchování autora, to činit nebudu, leda za úplatu. A důvod obhajovat svou práci nemám, protože je v pořádku.

 • 17. 1. 2017 4:23

  J, Novák

  Já jsem ale nikde od vás nežádal nějakou právní normu, já jsem vás žádal o naprosto něco jiného, a to dokonce dvakrát. Čemu jste, do Peruna, na tom nerozuměl? Zkuste mé příspěvky ještě jedenou, snad pochopíte! Jinak máte pravdu, asi bude lepší, když na čtenářské reakce nebudete odpovídat, protože je to stejně zbytečné. Možná byste ovšem měl také zvážit, zda je vhodné, abyste psal články takového typu, jako je tento. Chyby omlouvané vařením, tvrzení bez argumentů, to pane autore, to je tedy dílo!

 • 17. 1. 2017 10:00

  Autor (neregistrovaný) ---.193.broadband4.iol.cz

  Dobré dopoledne. Pane Nováku, nezlobte se, ale vy chcete prostě prudit. (Včera jsem se snažil tohoto slova vystříhat, ale dnes už to říci musím. Už si to i při povinné úctě k vám a všem čtenářům dovolím říci, snad se na mne pan šéfredaktor nebude zlobit.) Ono už se to jinak nazvat nedá, vy stále něco kritizujete. Vám vadí úplně všechno. Žádnou chybu neomlouvám, protože tam žádná není, ani v článku, ani v mých diskusních příspěvcích. (Pokud jsem se kdy zmýlil, tak jsem se vždy omluvil a uvedl věci na pravou míru. Pokud jsem třeba zastával minoritní právní názor a zde jej prezentoval a autoritativně pak zvítězil právní názor jiný.) Vařením jsem omluvil pouze to, že jsem se 1 den nevyjádřil v 1 postu a pokračoval ve 2. Jestli si jako myslíte, že vám bude někdo někdy dohledávat jednotlivé případy udělených pokut (to asi chcete nebo já už fakt nevím, co žádáte - já osobně pokutu nedostal, protože jsem se nevolnické právní úpravě podrobil), tak to jste na velkém omylu - jednak to pro vás nikdo dělat nebude (Koneckonců, jestli máte čas mi stále psát, tak máte třeba čas dát výzvu na internet, do Annonce atp., třeba se vám nějací pokutovaní ozvou, pokud to pro vás má nějaký význam.), jednak to ani právní cestou nejde, lze informovat o případech, které skončily u správních soudů a příslušná rozhodnutí byla zveřejněna, pak u případů, kdy Ústavní soud posuzoval konformitu jednotlivých vyhlášek obcí. (A to dělat nebudu pro 1 člověka.) Kdybyste mne poslechl, některé případy jsou docela solidně zpracovány na Wikipedii, podle ní si pak lze vyhledat judikáty. Ale to vy nechcete, vy mne prostě chcete prudit. Články budu psát dál, dokud bude mít redakce zájem, fakt myslím, že mnou podávané informace nejsou špatně vybírány a zpracovány, ale asi nebudu už reagovat na kritiku jaké se mi dostává od vás a na otázky, které nemají smyl. Zabývat se překonanou právní úpravou má smysl jen tehdy, pokud řešíte starý případ, který musí být posouzen podle tehdy platných předpisů (Kdybyste se na mne obrátil v takové věci, byla by naše diskuse o něčem jiném.) nebo pokud jste právní historik.

 • 17. 1. 2017 10:33

  J, Novák

  No, pane autore, řeknu to asi takto: Byly doby, kdy jsem Měšec sledoval pravidelně a se zaujetím, protože tam vycházely články, které skutečně měly čtenářům co říci. A navíc autoři měli úroveň. Dnes už na tyto stránky zabrousím tak jednou za jeden až dva týdny. A většinou zjistím, že buď jsou zde články, které jsou jen slabým odvarem toho, co už před pár dny vyšlo někde jinde z jiného pera, event. články, které nemá cenu číst, protože jejich téma mě nezajímá, event. články od autorů, kteří nemají úroveň či používají hodně slov o naprostém "ničem". A, jak mi teď přišlo, vy patříte nejspíš k té poslední kategorii. Takže, autore, klidně přestaňte reagovat na příspěvky čtenářů u vašich případných dalších článků. Myslím, že tím rozhodně nic nezkazíte, ba právě naopak. Váš článek zůstane tak, jak je a nechť si čtenáři blábolí co chtějí. Přeji vám hezký den!

 • 17. 1. 2017 11:58

  Autor článku (neregistrovaný) ---.193.broadband4.iol.cz

  Pane Nováku, teď jsme v obecnější rovině. Váš tón je velmi kritický, ale není prudičský (a na rozdíl od mnoha lidí jste na internetu stále slušný, nevulgární), proto pokračuji ve výměně názorů. Jestli máte připomínky k celkové úrovni Měšce.cz, tak je prosím směřujte na pana šéfredaktora (on jistě uvítá odezvu, jako ji vítám já, jinak bych debaty nečetl), já neodpovídám za články jiných autorů (já bych třeba redigoval jinak, vše by bylo třeba odbornější, ale novinářsky zase možná nepodařené a určitému typu čtenářů nepřístupné, však i já se musím podrobit zásahům redakce, já nerozhoduji o konečné podobě textu, zrovna právě o jednom, s nímž nesouhlasím, vedu s redakcí vášnivou debatu, ale oni jistě vědí co dělají a proč to dělají), nicméně mám za to, že náš server je jeden z nejlepších, ne-li nejlepší, myslím z těch populárních, laických. Odborný a přitom přístupný i neodborníkům. Jsou výborné servery profesní, ale ty běžný občan nečte, protože články pochopí jen člověk s příslušným vzděláním. Jsou pak srozumitelnější servery, ale to je z odborného hlediska ostuda. Nevím, zda jiní autoři opisují, ale mne z toho podezírat nesmíte, naopak já jsem velmi, velmi často vykrádán. Pokud si osvojím něčí myšlenky či ho dokonce cituji, tak uvedu zdroj v použité literatuře. (Pokud publikuji v odborném tisku, tak je vše v poznámkovém aparátu, ale to tady mít nemohu.) Nebudu hodnotit finance a ekonomiku, ale myslím, pokud jde o právo, že z populárních serverů, které mohu srovnávat, jsou mé články ty z těch lepších. (Prosím zdůrazňuji z běžných serverů pro laiky zdarma, abyste si nemyslel, že se tady srovnávám s odborníky jakou jsou třeba pánové Pichrt, Šubrt, Bukovjan, pokud jde o jiné specialisty na pracovní právo. Já sám velmi rád čtu jiné autory v odborných titulech.) Myslím, že čtenáře informuji aktuálně a s jistou přidanou hodnotou, ale někdy prostě článek čeká na vydání, jsou jiné důležitější, a tak se opravdu stává, že nejsme první, to uznávám.

 • 15. 1. 2017 17:49

  kodl (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Stačilo by, kdyby pluh nehrnul prosolenou kaši z vozovky na právě uklizený chodník. Odklízet to po něm je opravdu makačka, záda dostanou zabrat tím spíš, když člověku táhne na 80.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).