Jen bych upozornil na jednu světlou výjimku mezi bankami a to Airbank. Tam lze mít (a asi nikde jinde) kartu+účet ZADARA v cizí měně. Sám mám USD a EUR. Výhoda je v tom, že si tam můžu ty měny nasypat v době lepšího kurzu. Příklad - "nabiju" si dolary v době kdy stály 17 kaček a pak platím na netu přímo dolarem v ceně 17 korun i dnes a neřeším kurz jestli bude 20,50 nebo 20. :-)
Podle mě žádná jiná banka toto v ČR nenabízí. Samozřejmě je to vhodné jen pro "spekulanty" co dokáží aspoň minimálně odhadnout co je "dobrý" a co "špatný" kurz dané měny..
Ještě doplním. To co nabízí Airbank je zatím to nejlepší co jsem na trhu našel.
Ale úplně ideální by to bylo kdyby šly ty usd/eur vkládat hotově, to by byl ušetřený další padesátník na kurzu. Slibované vkladomaty bohužel Airbank nemá a příchozí platba v eur/usd bohužel zadarmo taky není.
Já nevím, jestli můžu, ať mi tady nikdo nenadává, že dělám reklamu. Základní služby jsou zadarmo, když splňuješ věrnostní podmínku (příchozí platby 25 tisíc měsíčně), platíš "jen" za odchozí platby a za 3. a další výběr z bankomatu. Zadarmo jsou tuším tři podúčty v cizí měně, za ostatní se platí. Koukal jsem na web banky a ta multiměnovost je tam jen uvedena jednou větou + vyjmenované měny.
Ježkovy voči co je to za pitomosti, už jen na první pohled hodnocení výhodnosti karty vyplývá zejména z toho v jaký den se provedlo zúčtování a jaký byl ten den kurz, což se ovšem pořád mění, jaký byl kurz v době platby je úplně irelevantní, takže zjednodušeně řečeno karta A je lepší než karta B protože karta A byla v testu zúčtována v den kdy byl kurz lepší než kurz v době zaúčtování karty B. Svatá prostoto to je Test :-)))
Mylite se, podivejte se na letosni a lonsky test. Tady jde o to, ze nektere karty tedy banky a uverovky maji stabilne horsi kurzy. To, ze se kurz nekdy pohne smerem vys (nevyhodne) a nikdy (vyhodne) niz v (ne)prospech klienta je normalni. Treba Air Bank to, co zablokuje, take zuctuje, castka neni odlisna. Nekdy na tom vydela banka, nekdy klient. To same, pokud mam dobre informace, dela Citibank u debetnich karet. Ale jde o to, ze kdyz mate u sebe vice karet a muzete si vybrat, kterou v dany moment zaplatite, jsou v tom velke rozdily. A vsimnete si, ze se plus minus zuctuji casove stejne.
Mimo jiné bylo u mnoha bank bylo testem ověřeno, že dotyčná nemlží transakce se opravdu zaúčtovávají tak, jak dotyčná banka tvrdí a nezaúčtovávají se další skryté poplatky (pro platbu v EUR mě například ku rzem deviza prodej v den zaúčtování
Např. mBankk dlouho mlžila o poplatku 2% u nonEur plateb
K dobré AXA kartě lze přidat i kreditní karty Home Creditu, jež mají dobrý kurz a u jejich Tesco karty při 1% bonusu (pro nákupy v Tescu) se dostávají většinou lehce pod kurz AXA karty. Navíc, U AXA karty jsem zaregistroval výpadky v některých zemích (a ne jen já), u Home Creditu nikdy.
Díky za rozsáhlý test, podobných pár tabulek je určitě lepších než reklamní kydy bank. S Axou a mB je to jasný, ještě by chtělo, aby se trochu vytáhlo Fio - když už mají novou sérii karet, tak by mohly změnit i politiku ČSOB kurzů a udělat je použitelnými v zahraničí, jinak se totiž pro tuzemské platby vyplatí vracecí KK, pro zahraniční skoro taky a na debetky Fio zůstane šuplík a občasný výběr z bankomatu.
Přesně tak to plánuji. :-)
Jen mám zatím ještě dilema, jestli GE Money Card Plus, nebo Citi Life. Myslel jsem, že Citi je s kurzy hned druhá nejhorší za mBank a že tudíž kdokoliv další (i ta GE) bude mít kurzy určitě lepší - no ale teď se ukazuje, že GE taky nic moc a u Citi to docela zachraňují ta 2 procenta. :-)
Jen se ještě zbavit poplatků za ty karty - i když jsou až po půl roce nebo po roce. Máte tu někdo zkušenost s tím, že když po roce člověk tu kartu chce vypovědět, že mu třeba dají kartu na další rok bez poplatku? Když ne, tak bych asi tu konkrétní kartu zase zrušil a zažádal si po čase o novou - oni si přidělají práci s další administrativou...
Nechci vypadat jak nějaký "kolenovrt", ale když jsem viděl, co banky nabízí třeba v USA - to by se naše ústavy musely hodně snažit. Takže nevím, proč jim cpát nějaké pravidelné poplatky, když stejně na kartách už tak dost vydělávají. V USA u většiny kreditek žádné poplatky nejsou, dokonce ani u zlatých a platinových karet a ještě vás třeba lákají na to, že když si zřídíte kartu, připíšou vám na ní $ 400...
Zúčtování karetních transakcí se provádí ve zúčtovacích centrech dané karetní asociace. Každá země (a tedy i v ní působící banka) má přidělenu tzv. měnu člena (pro ČR EUR), přes níž se transakce zúčtovávají. To je zajímavé, když platím kartou částku např. v GBP, CHF či USD.Takže v potomto případě mám 2 kurzy, jeden "karetní" a druhý vlastní banky.
Jenom bych upozornil, ze pro VIP u Moneybookers jsou podminky trochu jine: karta/y zdarma, moznost mit nekolik uctu v ruznych menach, vyber z libovolneho bankomatu v libovolne vysi zdarma (resp. je poplatek navracen). Prakticky to znamena, ze pokud bych jel do eurozony, muzu snadno uploadnat pomoci axa karty do MB (neni za to u VIP poplatek, nejsem si jist, jestli u normalniho uctu ano) a hned ty penize zdarma z bankomatu vybrat.
Podminky pro ziskani VIP statutu u MB nejsou nijak drasticke, kazdy vetsi sazkar na ne nejspise dosahne.
Jedna věc mi uniká (a to v tabulkách na začátku článku - možná je řešena někde dál, ale neměl jsem sílu tu hromadu tabulek pořešit).
U prvních dvou testů je uveden kurs platný ke dni "obchodní transakce", ale následně už není uveden kurs, jaký byl v den zúčtovaní platby - a platby jsou převáděny kursem platným v den zúčtování transakce, a nikoli kursem v den provedení obchodní transakce.
Nezkresluje to poněkud výsledky prvních dvou tabulek?
AXA Bank a její karta je bezkonkurenčně nejlepší, pokud jde o kurzy. V prvním testu sice Citi vyšla lépe po započtení bonusu, ale ve druhém nikoli. Navíc jde o kreditní kartu a ne každý kreditku chce. To celkové srovnání už s bonusy nepočítá. Jednak by to asi čtenář nepobral, v tabulkách by byly hvězdičky, odkazy na podmínky atd., a také existuje nemalá skupina klientů, která si bonus z karty nevybere a propadne jim (ne všechny se připisují automaticky).
Kdo má Citi Life, nemusí to nějak řešit, jak jsem psal, je schopná se vlivem bonusu dostat na hodně dobrou sazbu. Ta bude někdy lepší, než u AXA, někdy horší. To samé může být u Diners, kde si nějaký držitel vybere poměrně drahou odměnu (bez poplatku) a v ten moment se teoreticky dostává někde na cca 4% cashback. A můžeme pokračovat dál.
Ale já jsem spíše narážel na tvoje výpočty v dalších tabulkách např. 2. tabulka kurz 25,98 Kč (25,72 Kč s bonusem) ale podle mě 25,98-2%=25,46kč s bonusem (lepší než AXA).
3.tabulka 5,99 Kč (5,93 Kč s bonusem) ale podle mě 5,99-2%=5,87kč (zase lepší než AXA)
a USD a GBP by po odečtení 2% opět byly lepší než AXA takže můj dotaz směřoval na špatně vypočítaný bonus 2% do tvé tabulky.
2% bonus u Citi Life je snížen poplatkem za kartu, takže někdy těsný rozdíl kurzu ve prospěch CITI se v reálu propadne pod AXA. Často ale půjde o drobné rozdíly. Další a zásadní výhoda AXA je snad v tom, že jako debetka je vhodnější k výběru z bankomatu. Poplatek za to patří také k nejnižším mezi kartami. Obě ale neumí blokaci MO/TO.
Dalichu máš chybu v těchto dvou testech.. pokud srovnáš kurzy a kreditky vrací % zpět, když se ještě o tom zmiňuješ ze začátku, tak by bylo fajn uvádět ty kurzy s odečtením bonusu
test č. 1
1. Cetelem
2. Citibank Citi life
3. Axa bank
test č. 2
1. Cetelem
2. Axa bank
3. Citibank Citi life
Docela by me jeste zajimalo jestli se vyplati pouzivat karty kdybych mel udelat vyber treba 3000kč ? Nekde mimo EU. Treba Asie. Mam asi 4 kreditky a rikal jsem si ze budu pouzivat mBanku protoze ta ma vyber pri castce nad 2500 zdarma. Nebo jestli je lepsi si vymenit dolary a eura a v Asii pak pouzit mistni smenarnu?
napriklad loni v Chorvatsku byl o dost lepsi kurz na koruny u nich nez u nas a tim ze jsem si vymenil penize predem v CR me prislo na par set korun.
Mě by zajímalo, jak často (kolikrát ročně) vybíráte, platíte v zahraničí částky větší jak 100€. Rozdíl mezi nejlepším/nejhorším účtem je cca. 3%. Opravdu mě jednou za rok tato částka nezabije - a uvědomte si kolik platíte za paušál, vedení karty apod. Vyberte z bankomatu v zahraničí a některé banky s "lepším kurzem" vám naúčtují poplatek 100 a více... a jsme zpátky na 0.
Jo, tak nějak nad tím uvažuju. Platby v zahraničí potřebuju většinou dvakrát v roce, v zimě v alpách na lyžích a v létě na dovolený a pokaždý to zahrnuje jeden až dva výběry hotovosti na místě. Doteď mě jeden výber z bankomatu stál minimálně 100Kč (KB) a přitom kurz KB je skoro stejně špatnej, jako kurz u mBank. Přechodem k mBank si ušetřím aspoň tu platbu za výběr a při placení to vyjde téměř nastejno jako doteď u KB (výbírám pokaždé ekvivalent 100E a víc tak jako tak). A zřizovat si další účet jinde, převádět peníze, hlídat kde kolik zrovna mám a kterou kartu teď použít, to už mi za těch pár korun nestojí a co ušetřím na platbách jsem promrhal předem zabitým časem.
Kvůli poplatkům, mizernýmu chování a věčným problémům jsem utekl od KB k mBank. Na druhou stranu si svýho volnýho času vážím a nechci ho zabít tím, že budu hledat o halíře lepší kurz a zakládat hned nový účty a před dovolenou budu víc řešit platební karty a poplatky než co krásnýho navštívit, vidět a zažít.
AXA nemá vlastní kurzovní lístek, převody jim dělá Visa svými kurzy a teď to nejdůležitější: bez jakéhokoliv příplatku (který si jiné banky s radostí účtují)! Viz http://www.visaeurope.com/en/cardholders/exchange_rates.aspx
Hlavně si člověk musí dát pozor, v jaké měně mu při platbě kartou strhávají. Někteří obchodníci v okolních zemích (Slovensko, Holandsko) jsou příliš aktivní a nabízí platbu v CZK, nebo se dokonce ani nezeptají a nastaví platbu v CZK! Je nutné to odmítnout a trvat na platbě v EUR, jinak budete mít kurz o korunu i víc na euro dražší. Už se mi to povedlo dvakrát, ztráta 2x přes 600 Kč :)