Hlavní navigace

Které oblíbené destinace budou šetřit vaši peněženku?

15. 6. 2015
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Kam na dovolenou, aby nezruinovala vaši peněženku, a co byste před cestou měli vědět?

Doba letních prázdnin se blíží a řada lidí se začíná zajímat o to, kam vyrazí na dovolenou. Zahraničí zůstává v oblibě. Ne každá cílově země ale bude mít na vaši peněženku stejný dopad. Kde je pro Čechy levněji a kde naopak dráž a jaké informace byste měli před odjezdem vědět?

Kratší, ale bohatší dovolená

Kdo by netoužil si alespoň jednou za rok odpočinout na neznámém místě? Češi rádi cestují, ačkoli se jim tento koníček stále mírně zdražuje. Zahraniční pobyty letos podle měření spotřebním košem vycházejí v průměru o 16 % dráž než ty české. Kvůli devalvaci koruny se Čechům v zahraničí snížila kupní síla v průměru o 4 %, letos by to mělo být „jen“ o 1 %. 

Vyšší náklady vedou k tomu, že Češi častěji jezdí do zahraničí méně a na kratší dobu. Na druhou stranu si zde ale nic neodpírají. Částka 54,4 miliard Kč, utracená během roku 2014 rezidenty v zahraničí, byla rekordně vysoká a znamenala po očištění o kurzové vlivy a inflaci meziroční reálný přírůstek útraty o 12,9 %, okomentoval vývoj zvyklostí hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Hitem minulého roku byla dovolená v Maďarsku. Spolu s Bulharskem je to totiž země, kde je pro českého turistu levněji než doma. Přesto se očekává, že i letos zůstane nejoblíbenější destinací Chorvatsko. Dalšími nejoblíbenějšími destinacemi Čechů je Itálie, Slovensko, Rakousko a Řecko.

Pořadí zemí podle počtu delších cest
Autor: UniCredit Research

Pořadí zemí podle počtu delších cest

Zájem by měl naopak poklesnout kvůli výraznému růstu nákladů na dovolenou v Egyptě a klesá také obliba Turecka, Řecka či Rakouska. Informace vyplývají z analýzy UniCredit Research, která mapuje trendy v cestování.

Kde levněji a kde dráž?

Maďarsko na žebříčku popularity stoupá mimo jiné proto, že šetří peněženku. Maďarsku pomáhá, že pro české návštěvníky zůstává relativně levné, oproti tuzemsku o více než desetinu, řekl Sobíšek, podle kterého ale země zůstává stále spíše alternativou než cílem, kam by Češi plánovali se každoročně vracet.

Z oblíbených destinací zůstává pro Čechy spolu s Maďarskem relativně levnější ještě Bulharsko. Nákup, který by v Česku vyšel na 1000 Kč, má v těchto zemích hodnotu 1334 Kč, resp. 1130 Kč.

Zatímco loni patřilo k levnějším i Turecko, letos už si zde Češi připlatí asi 2 %. Oproti tuzemským nákupům jsou do 5 % dražší ještě ty v Chorvatsku a na Slovensku.

Hodnota 1000 Kč v jiných zemích (březen 2015)
Autor: UCB Research

Hodnota 1000 Kč v jiných zemích (březen 2015)

Z grafu je zřejmé, že v Řecku, Španělsku a Itálii už Češi za svou tisícovku nakoupí podstatně méně. V Řecku byste za českou tisícikorunu pořídili nákup v hodnotě 750 Kč, ve Španělsku v hodnotě 710 Kč a v Itálii by se ekvivalent rovnal 640 Kč.

Ještě dražší jsou tradičně nákupy v Německu a Rakousku, kde český turista tratí v porovnání s nákupem v tuzemsku 370 Kč, resp. 400 Kč. A ve Francii má česká tisícikoruna hodnotu dokonce jen 590 Kč.

Kde pocítíte menší kupní sílu koruny nejvíce?

A kde pocítíte propad síly nejcitelněji? Nejvíce se situace letos změní pro turisty, kteří zamíří do Egypta, kde se projeví propad kupní síly koruny o více než pětinu. Je otázkou, do jaké míry cestovky zohlednily či zohlední ve svých cenících tamní vysokou inflaci (převyšující 10 %) a citelné posílení egyptské měny. Jejich cenová politika zřejmě rozhodne, zda letos dojde k narušení vzestupného trendu zájmu Čechů o tuto destinaci, myslí si Sobíšek.

O 10 % se z pohledu kupní síly oproti loňsku situace zhoršila také v Turecku kvůli vyšší inflaci a silné domácí měně. V Tunisku pak o 8,7 %.

Změna kupní síly české koruny v jiných zemích
Autor: UniCredit Research

Změna kupní síly české koruny v jiných zemích

Plánujete dovolenou a ještě nemáte sjednané cestovní pojištění? Můžete ho pořídit rovnou na serveru Měšec.cz jednoduše a online.

Ceny pohonných hmot a dálniční poplatky

Pokud se vydáváte na dovolenou po vlastní ose, budou vás zajímat také ceny pohonných hmot. Podle statistik společnosti ÚAMK došlo v Evropě ke zdražení a Česká republika patří z hlediska cen pohonných hmot k jedné z nejlevnějších zemí Evropy.

Ceny pohonných hmot k 1.6. 2015 ve vybraných evropských zemích
Autor: ÚAMK

Ceny pohonných hmot k 1. 6. 2015 ve vybraných evropských zemích

Z hlediska nákladů na cestu svou roli hrají také dálniční poplatky, které se podle ÚAMK oproti minulému roku zdražily jen mírně nebo vůbec. Nezapomeňte také na zpoplatnění průjezdů některými tunely a alpskými silnicemi, například v Brennerském průsmyku (9 eur) nebo v tunelu Karavanke, který spojuje Rakousko se Slovinskem a kde zaplatíte 7 eur.

  • Rakousko: roční známka 84,4 eura, dvouměsíční známka 25,3 eura a desetidenní 8,7 eura,
  • Slovinsko – roční známka 110 eur, měsíční 30 eur a sedmidenní 15 eur, průjezd tunelem Karavanke 7 eur,
  • Maďarsko – roční známka 42 980 forintů, měsíční 4780 forintů a desetidenní 2975 forintů, 
  • Bulharsko – roční známka 34 eur, měsíční 13 eur a týdenní 5 eur, 
  • Itálie – Za 150kilometrový úsek z Milána do Janova zaplatíte 10,10 eura, starší auta pak zaplatí dvě až deset eur za den i za vjezd do Milána a Boloně,
  • Francie – 100 km – mezi 7 eury (192 Kč) a 14 eury (384 Kč) a tunely, např. Mont Blanc a Fréjus, 42,40 eura (1165 Kč).

Zdroj: ÚAMK

Za jídlo si připlatíte

Podle ÚAMK v oblíbených turistických destinacích zdražilo také jídlo. Tabulka ukazuje, kolik eur zaplatíte v průměru za vybrané položky.

Ceny potravin v eurech ve vybraných destinacích
Autor: ÚAMK

Ceny potravin v eurech ve vybraných destinacích

I z údajů ÚAMK vyplývá, že ze srovnávaných zemí je skutečně pro Čechy nejlevnější jídlo v Bulharsku a nejdražší naopak ve Francii.

Autor článku

Autorka je zástupkyní šéfredaktora serveru Měšec.cz. Příležitostně píše pro magazín Reportér.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).