Vlákno názorů k článku Která životní pojišťovna je nejlepší? od Eva Škrdlantová, poradce pro fin - Na začátek další kritiku hodnocení pojišťoven (navíc k...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 17. 4. 2001 21:42

    Eva Škrdlantová, poradce pro fin (neregistrovaný)

    Na začátek další kritiku hodnocení pojišťoven (navíc k těm dosud uvedeným): nelákejte prosím klienty, aby si "spořili" formou kapitálového životního pojištění na 5 let! To by byli velmi zklamáni. Investiční pojištění jako formu spoření bych doporučila i na 5 let, kapitálové jen když klient potřebuje být pojištěn, pak je 5 let minimální možná doba pojištění, doporučená je ale spíš 10 a více (podle věku a potřeb klienta).

    Jak mohou klienti vybírat pojišťovnu? Ptejte se, jak dlouho už působí, zda jde o tak solidní instituci, aby zde byla ještě za 50 let. Porovnávejte pojistné podmínky (co pojišťovna konkrétně nabízí, například, zda je ve smlouvě i "zproštění od placení pojistného")s tím, jaká rizika potřebujete pokrýt. Porovnávejte pojistné (co budete za srovnatelné služby platit). Pak teprve přichází na řadu zhodnocení spořící části pojištění. To porovnávejte nejen u jednotlivých pojišťoven, ale také uvažte možnost uzavřít tzv. rizikovou životní pojistku (pro případ smrti) a spořit jiným způsobem (podílové fondy, správa vlastního portfolia při vyšších částkách úspor...). Pokud rozumíte pojistné matematice, požádejte o sdělení vzorců. Zajímejte se, jak je pojišťovna zajištěna (kde, do jaké výše...).
    Tolik jen ve stručnosti a bez nároků na úplnost.

  • 18. 4. 2001 21:50

    Mirek Horáček (neregistrovaný)

    Ale jo, samozřejmě.. Spoření s kapitálovým životním pojištěním se nám vyplatí jen tehdy, pokud si chceme platit pojistku.

    Nicméně pokud jde o ty indikátory. Mně šlo o tvorbu indexu. Ze zmíněných informací se dá index dělat jen ztěží. A navíc porovnávat hodnotu služeb je z finančního hlediska dost náročné, ne-li nemožné. Když jsem naznačoval, jakým směrem bych se ubýral, tak jsem záměrně vynechal historická data.

    Podle délky existence bych moc neposuzoval. U gigantů, jako třeba Lloyds\', tam ano. Ale u těch menších ne. Ty časové řady nevypovídají o ničem, protože pojišťovny v podstatě nekrachují. U nás padla pouze Morava, a podíváme-li se např. do Německa, tak tam nepadla v posledních x letech žádná. Historická data nám dávají informaci pouze o tzv. book value, o tržní (nebo jakékoliv reálné) nám říkají minimum. Nejsem si jist, zda by byly pojišťovny ochotny zveřejňovat práci svých aktuárů, ale pokud ano, rád se poučím.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).