Hlavní navigace

Která životní pojišťovna je nejlepší?

12. 4. 2001
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Uvažujete, že si časem zařídíte kapitálové životní pojištění, a chcete vědět, která pojišťovna je nejlepší? Tak si prohlédněte následující analýzu…

Po daňovém zvýhodnění od ledna letošního roku pravděpodobně zažije kapitálové životní pojištění dosud nebývalý boom. Pokud patříte mezi ty, co uvažují o zabezpečení sebe a svých blízkých, nebo pouze neradi platíte daně, a proto chcete pojistku uzavřít, přečtěte si pár řádků a stavu pojišťoven nabízejících tyto produkty.

V současnosti se na našem trhu pohybuje 18 pojišťoven nabízejících kapitálové životní pojištění. Obeslali jsme je s žádostmi o informace a z nich následně sestavily informativní tabulky pro lepší přehled. Bohužel je zde stále vidět, jakým způsobem se některé pojišťovny staví k informování veřejnosti. Na naše dotazy jich odpovědělo pouze 6, z toho zástupce pojišťovny Generali pouze oznámil, že informace může zveřejnit až po bilanční konferenci 19.4. ve Vídni a zástupkyně Americko-České pojišťovny trvala na osobní schůzce, na kterou se nakonec nedostavila. Ostatní pojišťovny se neozvaly vůbec.

Pojišťovny, od kterých jsme požadovaná data obdrželi, a tímto bychom jim i rádi poděkovali, jsou: ING Nationale Nederlanden, Pojišťovna Universal, ČS – Živnostenská pojišťovna a Allianz pojišťovna.

Prvním indikátorem, který nám ovšem moc zajímavých informací neposkytne, je technická úroková míra. Jedná se v podstatě o úrokovou míru, s kterou pojišťovna počítá jako mírou svého zhodnocení a na jejímž základě vypočítává výši pojistného. Je-li technická úroková míra vyšší, může být nižší pojistné a obráceně. Údaje jsou uvedeny v procentech.

Je vidět, že se hodnoty prakticky neliší, pouze ING Nationale Nederlanden “si věří” víc. Dalším údajem, o který jsme se zajímali, byl hospodářský výsledek za posledních 6 let. Jelikož ještě nebyly v pojišťovnách auditovány výsledky za rok 2000, nejsou většinou uváděny, popř. jsou pouze předběžné. ING bohužel zveřejňují pouze výsledek za poslední dva roky, nicméně i tak je možné si udělat obrázek o hospodaření. Údaje jsou uváděny v milionech Kč.

Zde je určitě zajímavé zdůraznit, že jako jediná pojišťovna Allianz zvládla posledních několik let bez ztrátového účetního období. Také zaznamenává velmi zajímavou dynamiku. Jelikož ale může být absolutní hodnota zisku částečně zavádějící, následující tabulka uvádí vypočítaný zisk na jednu pojistnou smlouvu pro stejná období. Údaje jsou uvedeny v korunách.

Z těchto výsledků vychází evidentně nejlépe ING, bohužel ale není jasné, s jakou ztrátou (pokud je) z minulých období se potýká.

Dalším zajímavým ukazatelem je pro nás počet smluv v pojistném kmeni. V podstatě charakterizuje úspěšnost public relation, ale také celkovou důvěru klientů na trhu. Ukazatel je obzvláště vhodný, nemáte-li přístup k běžným informacím a potřebujete se rychle rozhodnout. Vysoká hodnota také předznamenává větší rozloženost rizika a vyšší bezpečnost investice. Údaje jsou uvedeny v kusech.

Nejvyšší počet smluv v pojistném kmeni vykázala ING Nationale Nederlanden.

skoleni_27_5

Asi nejzajímavějším indikátorem pro klienty je ale připsané zhodnocení rezerv, neboť se jedná o peníze, které přímo dostanou jako podíl na zisku v rámci pojištění. Tyto procentuelní výnosy jsou zaznamenány v následující tabulce.

Výsledky jsou v zásadě srovnatelné, je ale zajímavé, že ČS – Živnostenská pojišťovna stále připisuje 12 %, i když ostatní pojišťovny připsaný výnos snížily. Každopádně je dobré si povšimnout, že výnosy jsou podstatně vyšší, než na termínovaných vkladech u bank. Chceme-li tedy dlouhodobě investovat a chystáme se uložit peníze na knížku s vysokou výpovědní lhůtou (např. 5 let), není možná od věci tuto investici ještě zvážit a raději si pořídit kapitálové životní pojištění.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).