Hlavní navigace

Koruna v týdnu ztratila další procento

Miroslav Frayer

Koruna proti euru během posledních pěti dnů prohloubila ztráty a v dnes se obchodovala na úrovni 25,6 CZK/EUR. Nejdráže se přitom během týdne prodávalo euro za 25,751 Kč.

Doba čtení: 2 minuty

Tuzemskou měnu nepodporují makroekonomické indikátory, kterých byla zveřejněna celá řada. Celkový obrázek se nijak nezměnil. Data trhy utvrdila v tom, že česká ekonomika trpí velmi slabou domácí poptávkou, kterou již není schopen kompenzovat ani zájem o české zboží ze zahraničí, a operuje v prostředí snižující se inflace.

Údaje o zahraničním obchodu překvapily pouze na první pohled, když detailnější struktura ukázala na výrazně horší výkonnost importů, která souvisí nejen se slabou spotřebitelskou poptávkou, ale také svědčí o obavách tuzemských podniků. To dokládají i data za listopadovou průmyslovou výrobu a maloobchodní tržby. Obě čísla zaostala výrazně za očekáváním trhu. Nelichotivá situace podniků se nepříznivě promítá i na vývoji na trhu práce. Nedostatečná tvorba pracovních míst vede k rostoucí míře nezaměstnanosti. Míra inflace pak postupně zpomaluje, ke konci loňského roku činila 2,4 %. Její korigovaná složka svědčí o záporných poptávkových tlacích v ekonomice.

Z pohledu ČNB jde jednoznačně o protiinflační data. Hrozba stupňujících se deflačních tlaků se zvyšuje. Během letošního roku by se měla inflace dle naší prognózy držet nad inflačním cílem, v roce 2014 by však měla centrální banka svůj cíl výrazně podstřelovat. Bude tak zajímavé, zda se bankovní rada rozhodne dále uvolnit měnovou politiku. Prakticky od každého centrálního bankéře jsme zaslechli, že dalším nástrojem budou devizové intervence, nicméně vůbec není jasné, kdy k nim ČNB skutečně sáhne. Sama bankovní rada není v načasování jednotná. Na současných úrovních se nám zdají nyní intervence nepravděpodobné. Zároveň nevidíme ani důvod, proč by měla koruna zpevňovat, spíše nemůžeme vyloučit, že by mohla pokračovat v oslabování. Rozuzlení by tak mohlo spíše přijít až v polovině roku. Odhady analytiků i našich kolegů z SG ukazují na určité oživení eurozóny v druhé půlce letošního roku. Pokud by s těmito lepšími daty přišlo i výraznější zpevnění koruny a vezmeme-li v potaz náš odhad průměrné inflace pro rok 2014 na 0,9 %, můžeme se živější debaty o devizových intervencích dočkat i v závěru letošního roku.

dan_z_prijmu

V samotném příštím týdnu se dočkáme prosincových cen průmyslových výrobců, které by měly poklesnout o 0,1 % m/m, respektive růst o 1,4 % y/y (trh +0,1 % m/m, resp. +1,6 % y/y). Zajímavý bude pohled i na vývoj cen v zemědělství, které mají bezprostřední dopad na ceny potravin v rámci spotřebitelského koše. V pátek bude zveřejněn běžný účet platební bilance za listopad, kde čekáme deficit na úrovni 10 mld. CZK (-8,4 mld. CZK). Dopad na finanční trhy by však měl být minimální.

Koruna tak bude v příštím týdnu ovlivněna vývojem na globálních trzích. Vzhledem k poměrně razantnímu oslabení koruny od počátku roku a vývoji kurzu USD/EUR očekáváme pro příští týden možnou korekci letošních ztrát. Nemělo by však jít o trvalejší trend. 

Našli jste v článku chybu?