Hlavní navigace

Koruna pod výprodejním tlakem

21. 5. 2013
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Česká koruna se ocitla pod výprodejním tlakem. Mohou za to nepříznivé ekonomické indikátory i technické faktory.

Zprávy a události

Fed National Activity Index z Chicaga zaznamenal za květen mírné zhoršení na –0,53 bodu po dubnových –0,23 bodu.

Polská hrubá průměrná mzda se během dubna snížila o 0,1 % m/m, když trh se obával mnohem hlubšího poklesu o 0,9 % m/m. V meziročním vyjádření růst polských mezd zrychlil na 3,0 % y/y z březnových 1,6 % y/y.

Zaměstnanost v Polsku se v průběhu dubna snížila o 0,2 % m/m, což v meziročním vyjádření znamenalo pokles o 1,0 % y/y. V březnu činilo meziroční snížení 0,9 % y/y.

Euro na úvod týdne s dočasnou podporou

Vstup do nového týdne vyzněl pro společnou evropskou měnu celkem pozitivně. Zatímco závěr minulého týdne stlačil kurz eura až k hladině 1,2800 USD/EUR, což znamenalo nejnižší hodnotu za poslední dva měsíce, počátek nového týdne byl ve znamení korekce těchto ztrát a posílení eura až téměř k 1,2880 USD/EUR v průběhu pondělního dopoledne. Své zisky však euro příliš dlouho neudrželo, v odpoledních hodinách již byl patrný opětovný výprodejní tlak na společné evropské měně, který kurz tlačil zpět k 1,2850 USD/EUR.

Za včerejší nižší volatilitou stál především nedostatek čerstvých ekonomických fundamentů. Z tohoto pohledu na tom nebude dnešní den o moc lépe. Mělo by tak převažovat obchodování technického charakteru. Střednědobé vyhlídky nahrávají americkému dolaru.

Koruna atakuje vůči euru mnohaletá minima

Česká koruna se na úvod týdne ocitla pod výprodejním tlakem. Kombinace nepříznivých ekonomických indikátorů, které byly v průběhu května zveřejněny, a technických faktorů, když kurz CZKE/UR zakončil minulý týden nad hladinou 26,00, vedly k tomu, že koruna včera ve srovnání s okolními regionálními měnami ztrácela. Zatímco maďarský forint si o více než třetinu procenta polepšil a polský zlotý oslabil pouze zhruba třetinu, česká koruna ztrácela vůči euru více než půl procenta, když se kurz z ranní otevírací úrovně 26,03 na mezibankovním trhu vyšplhal kolem poledne až na 26,13 CZK/EUR. V samotném závěru včerejší seance pak trend akceleroval a kurz se na mezibankovním trhu vyšplhal až na 26,19 CZK/EUR. Koruna tak atakovala minimum z ledna 2012 a podle údajů agentury Reuters byla nejslabší od května roku 2010.

Fundamenty slabší korunu ospravedlňují. V průběhu května zveřejněné ekonomické indikátory potvrdily, že nejdelší recese v Česku pokračuje. A co hůře, rychlý odhad HDP za první čtvrtletí ukázal, že se prohlubuje. Pohled na současný inflační vývoj (spotřebitelských cen i cen průmyslových výrobců), data z tuzemské reálné ekonomiky i eurozóny jako našeho nejvýznamnějšího obchodního partnera ukazují, že celková poptávka se snižuje a kumulují se protiinflační tlaky. Ty jsou výraznější, než s čím počítá prognóza centrální banky publikovaná na počátku května. Vzhledem k tomu, že měnověpolitická sazba se nachází na (technické) nule, reflektuje kumulaci protiinflačních tlaků kurz koruny. Ta je tak slabší, než s čím v prognóze pro Q2 počítá centrální banka. Dosavadní průměrný kurz za Q2 13 činí 25,83 CZK/EUR oproti prognóze ČNB ve výši 25,70 CZK/EUR. Oproti námi kalkulované úrovni rovnovážného kurzu je tak koruna v současné době podhodnocená zhruba o čtyři procenta, což by se se zpožděním mělo projevit stimulací ekonomické aktivity prostřednictvím vyšších čistých exportů.

legislativni_zmeny_21

MMF podpořil použití intervencí. Za poslední včerejší oslabující vlnou na koruně stála i zpráva Mezinárodního měnového fondu. Podle ní jsou intervence proti koruně účinným a vhodným nástrojem, jak čelit deflačním rizikům. K intervencím se včera ráno vyjádřil i člen bankovní rady L. Lízal. Účinek intervencí je podle něj rychlejší a větší než při tržních změnách kurzu v minulosti. Protože by se případné intervence proti koruně promítly do domácí ekonomiky rychleji než změna úrokových sazeb, není podle Lízala potřeba spěchat.

Z technického pohledu existuje prostor pro další oslabování české měny. Aktualizovaná technická analýza (viz další strana) ukazuje na to, že pokud by kurz české měny uzavřel na týdenní bázi nad klíčovou úrovní odporu ve výši 26,15, otevřelo by to následně prostor pro posun k hodnotám z listopadu 2009. Ty vymezují oblast technické rezistence 26,50/63. Za tohoto předpokládaného vývoje by měla jako úroveň podpory působit hladina 25,90 CZK/EUR.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).