Hlavní navigace

Konkurenční boj snižuje úroky hypoték

16. 12. 2004
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Boj o hypoteční klienty přitvrzuje. Pokles úrokových sazeb s jednoletou fixací následují i sazby při nejčastější, pětileté fixaci. Kdo si dnes vezme hypoteční úvěr, bude dalších pět let splácet s úrokovou sazbou kolem 4,5 %. Jak vypadá dnešní situace "na bojišti"?

V tabulce jsou uvedeny úrokové sazby hypotečních úvěrů jednotlivých bank, které jsou úročeny nejméně. V některých případech se jedná o sazby garantované, u některých bank jsou sazby minimální a liší se pro jednotlivé klienty.

Minimální úrokové sazby hypotečních úvěrů s pětiletou fixací
Banka Aktuální minimální úroková míra
Česká spořitelna gar. 4,99 %
ČMHB od 4,55 %
ČSOB od 4,85 %
eBanka od 4,70 %
GE Capital Bank gar. 4,59 %
HVB Bank od 4,64 %
Komerční banka od 4,46 %
Raiffeisenbak od 4,50 %
Wuestenrot gar. 4,80 %
Živnostenská banka gar. 4,65 %

Zdroj: tisková oddělení bank

V některých případech došlo ke snižování úrokových sazeb hypoték v rámci předvánoční nabídky. Česká spořitelna před Vánoci snížila úrokovou sazbu hypotečních úvěrů a dočasně zrušila poplatek za poskytnutí hypotéky. K poklesu úrokových sazeb došlo také u úvěrů, které mají garantovanou sazbu po dobu pěti let. Před snížením činila garantovaná sazba 5,29 %, dnes je hypotéka s pětiletou fixací úročena 4,99 %.

Nejednou došlo ke snížení úrokových sazeb hypoték u Komerční banky. Naposledy se tomu tak stalo 2. prosince. Od poloviny října do začátku prosince jste si mohli zažádat o hypotéku, u které vám byla zajištěna minimální úroková míra na pět let ve výši 4,69 % ročně (u hypotéky Klasik) a 4,82 % (u hypotéky Plus). Podle současných podmínek ji pořídíte s pětiletou fixní úrokovou mírou 4,46 % (u hypotéky Klasik) a 4,65 % (u hypotéky Plus).

HVB Bank stanovuje od minulého měsíce úrokové sazby na měsíční bázi. Ty současné se pohybují na úrovni od 4,64 %. Platné jsou do tohoto pátku, tedy do 17. prosince. Před snížením, v době, kdy byly poskytovány na týdenní bázi, bylo možné zajistit si úrok po dobu pěti let (u poslední sazby) od 4,89 %.

V říjnu jste si mohli u Živnostenské banky zajistit úrokovou sazbu ve výši rovných 5 %. Od konce října do konce tohoto roku máte možnost využít výhodnější garantovanou sazbu – 4,65 %.

S čím přišla ČSOB? S čím jiným než ostatní banky – se snižováním úrokových sazeb u hypotečních úvěrů. Ke snižování došlo 1. listopadu. Od té doby můžete pořídit hypotéku za minimální úrokovou sazbu 4,85 %. Největší pokles úrokových sazeb se dotkl hypotéky na nákup družstevního bytu s pětiletou fixací – z 6,6 % na 5,95 % (při získání slevy např. při uzavření pojištění, zasílání mzdy na účet ČSOB apod. až na 5,6 %)

Počátkem listopadu prošla procesem zlevňování také Wuestenrot hypoteční banka. K jakému došlo snížení u této banky? Ještě před listopadem jste měli možnost využít její nabídky, u které vám bylo zaručeno, že se po dobu pěti let nezmění úroková sazba ve výši 4,95 %. Tato garantovaná sazba 1. listopadu klesla. Pokud uzavřete smlouvu nyní, bude se řídit podle nové výše úroku, který v se v současné době pohybuje na úrovni 4,8 %.

Ke změnám došlo také minulý týden, 8. a 10. prosince. Ve středu 8. prosince Českomoravská hypoteční banka snížila úrokovou míru poskytovaných hypotečních úvěrů. U pětiletých, nejvyužívanějších fixací, se snížení projevilo v poklesu minimální sazby z 4,9 % na 4,55 %. Platnost těchto sazeb není omezena konkrétním termínem.

Koncem týdne, 10. prosince, došlo k poklesu úrokových sazeb další banky. Raiffeisenbank nabídla klientům značné snížení pětileté fixace z „od“ 4,92 %. Dnes se tak pohybuje úroková sazba od 4,5 % výše.

S nejčerstvější změnou přišla včera GE Capital Bank. Úroková sazba garantovaná pro všechny klienty, kteří na hypoteční úvěr dosáhnou, se pohybuje na úrovni 4,59 %. Na dobu pěti let si tak můžete zafixovat úrokovou sazbu právě na této úrovni. Na ni poklesla z 4,69 %.

Některé banky nabízejí více druhů hypotečních úvěrů, jiné pouze jeden. V následující tabulce jsou uvedeny sazby hypotečních úvěrů. Ty vám budou zaručeny po dobu pěti let.

skoleni_27_5

Přehled úrokových sazeb s pětiletou fixací
Banka Hypoteční úvěr Úroková sazba
Česká spořitelna Hypoteční úvěr Standard od 4,59 %
Hypoteční úvěr BONUS gar. 4,99 %
Hypotéka HYPOHIT gar. 4,99 %
ČMHB Standardní Hypoteční úvěr od 4,55 %
Hypoteční úvěr 85 od 5,05 %
Hypoteční úvěr 100 od 5,20 %
Americká hypotéka od 6,60 %
ČSOB ČSOB Hypotéka od 5,2 % (možná sleva 0,35%)*
Americká hypotéka od 6,74 % (možná sleva 0,35%)*
eBanka Hypoteční úvěr od 4,70 %
GE Capital Bank Hypotéka Standard gar. 4,79 %
Hypotéka Premium gar. 4,59 %
HVB Bank Hypoteční úvěr Majordomus od 4,64 %
Komerční banka Hypoteční úvěr Klasik od 4,46 %
Hypoteční úvěr Plus od 4,65 %
Raiffeisenbank Hypoteční úvěr Klasik od 4,50 %
Hypoteční úvěry Jistota a Stabilita od 4,50 %
Hypoteční úvěr Profit od 4,50 %
Hypoteční úvěr s odkladem od 4,50 %
Wüstenrot hypoteční banka Hypotéka Wüstenrot gar. 4,80 %
Živnostenská banka Hypoteční úvěr Standard gar. 4,65 %
Hypoteční úvěr Benefit gar. 4,65 %
Hypoteční úvěr Exclusive gar. 4,65 %

* slevy lze získat např. při uzavření ČSOB pojištění, zasílání mzdy na účet v ČSOB, jedná-li se o klienta ČSOB po dobu 5 a více let
Zdroj: tisková oddělení a infolinky bank

Poslední dobou úroky hypotečních úvěrů neustále klesají. Snižování úroků v rámci konkurenčního boje však nepůjde do nekonečna, a v příštím roce lze s největší pravděpodobností očekávat jejich nárůst. Před růstem úrokových sazeb ale banky varovaly již koncem léta, když Česká národní banka zvyšovala úrokové sazby. Nechme se tedy překvapit.

Anketa

Úrokové sazby hypotečních úvěrů v příštím roce...

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).