Pro autora dotaz=neni v clanku chyba?kdyz neformalni pecujici skonci pečovani, tak po skonceni pece je lhuta do 2let,si musi pecujici zazafat sam o zapocteni pece na duchod? V clanku tato informace chybi,ta.lhuta 2let. Aby nedoslo k situaci,ze pecujici po x letech se bude dozadovat zapocteni pece na duchod.a lhuta 2let uz bude pryc!!!
Bohužel v článku je jedna neúplná nebo možná nepřesná informace ! Po ukončení péče o osobu blízkou je nutné dané "formality" vyřídit do 2 let ! a předat na důchodovou správu ! Po vypršení dvouletého termínu, tedy podáte-li to později, nebude vám tato doba zohledněna - započítána na důchod. A máte velkého smolíka.
Když jsem po smrti v prosinci 2014 maminky vyřízovala ukončení péče o osobu blízkou, tak jsem dostala na odboru péče o seniory ( pokud se nemýlím) potvrzení o době péče, s timto potvrzením jsem zašla na OSSZ , kde jsem podepsala pár dokumentu a je to vedeno v Praze na ČSSZ v osobním listu důchodového pojištění. Na můj dotaz na ČSSZ, jestli mám něco doložit nebo jak mám postupovat, tak mi dopisem odpověděli. Že mám přinest v den vyřízování starobního důchodu ověřenou fotokopii ptvrzení o péči o osobu blízkou na OSSZ a hned mi napsali datum od kdy mám nárok jít do starobního důchodu. Navíc 1x ročně každý občan si může nechat poslat Informativní osobní list z důchodového pojištění, kde by táto doba péče o osobu blízkou měla být uvedená. Aspoň já to tam mám uvedené. Je to moje reakce na různé názory. Navíc Vám na každém OSSZ dají odpovědi na Vaše dotazy. Nebojte se ptát, od toho tam jsou, aby Vám odpověděli a upřesnili informace na Váš konkrétní případ.
Podle toho, jak zákon definuje osobu blízkou tedy DRUH (partner) se nepočítá? Žijeme 19 let ve společné domácnosti, já mám IV. stupeň péče, ale trvalé bydliště u mě partner nemá (MÚ přihlášení do nedávna neumožňoval vzhledem k tomu, že byt je v domě zvláštního určení - DPS), ale náklady hradíme společně a partner je veden jako hlavní pečující osoba a je pojištěncem státu. Doufám, že za ta léta péče nebude partner "potrestán" tím, že se mu doba nezapočítá.....?!
Nerozumím tomuto: "abyste vy jako osoba pečující získali v průběhu života alespoň jeden rok sociálního pojištění." To snad znamená, že je třeba alespoň rok pracovat a platit sociální daň? Nebo stačí méně než rok s tím, že před nástupem do práce byla na denním studiu (týká se období, kdy se ještě studium započítávalo jako náhradní doba)?
Několik let jsem pečoval o tchyni od roku 2008 až do její smrti v r.2012. V té době jsem byl v evidenci Úřadu práce a určitou dobu i na podpoře v nezaměstnanosti. Příplatek na péči na ni jako na osobu v 2. stupni postižení brala přitom moje manželka jakožto její dcera. Technicky to ale probíhalo tak, že žena chodila do práce a o maminku jsem se staral po celou dobu já. Mám nárok na započítání doby péče pro důchod nebo ho má manželka (která ovšem po celé 4 roky normálně chodila do práce) ? Díky za odpověď.
jak je to prosím v případě,když se jedna osoba stará nejprve od 4 let o jednoho postiženého syna,pak po třech letech o dalšího -ale staršího (byl diagnostikován později) a po 16 letech péče stále probíhající o oba syny přibyl ještě manžel ve 4st. sčítají se nejak roky nebo ta péče do výpočtu nebo je to jedno o kolik lidí se jedna osoba stará? roky odchodu do důchodu se určitě nezkrátí jako horníkům :-) ale je to nejak aspon finančně pak zvýhodněno? děkuji
Mám dotaz, šla jsem do předčasného starobního důchodu, jelikož firma, kde jsem pracovala, se později rušila. Po přiznání
kráceného předčasného důchodu postihla manžela CMP a má přiznaný 4. stupeň postižení. Já ho mám v domácí péči
již 3. rok. Je možné požádat o odstranění předčasného starobního důchodu a přiznání normálního starobního nekráceného
důchodu, neboˇ2 roky, o které jsem šla do důchodu dříve, již mám "odpracované" péčí o manžela.???
Jak případně postupovat?? Děkuji.