Hlavní navigace

Koloběžky, půjčky, sdílená auta. Tipy na netradiční investice

9. 3. 2020
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Díky novým technologiím jde dnes investovat prakticky do čehokoliv. Třeba do elektrické koloběžky. Anebo můžete zůstat u klasiky v podobě archivního vína. Tipy na netradiční, ale zároveň dostupné formy zhodnocení peněz.

Koloběžky

Pokud vás oslovují témata jako ekologie, udržitelnost a městská doprava, můžete investovat do elektrokoloběžky ostravské společnosti re.volt, která v Praze provozuje služby sdílené dopravy a nyní rozjela akci Kup koloběžku nebo skútr a vydělávej.

Za českým startupem re.volt, který se zabývá sdílenou elektromobilitou, stojí dvojice podnikatelů Pavel Kuchta a Martin Matoušek (od prosince 2019 k nim přidal ještě slovenský investor Tomáš Färber). V Praze se můžete svést jejími elektrickými mini autíčky, elektrickými skútry a právě elektrickými koloběžkami.

Kolik je potřeba investovat

Pro začátek potřebujete alespoň 12 500 Kč. To je cena jedné elektrokoloběžky. Můžete si jich pořídit i víc. 

Jak to funguje

Na začátku uzavřete se společností re.volt smlouvu o investici. Na jejím základě zaplatíte firmě částku za počet koloběžek, které si chcete pořídit. Firma pak za vaše peníze koupí elektrokoloběžku, kterou zařadí do své flotily a bude se o ni starat. Od okamžiku zařazení do flotily může koloběžka začít vozit klienty pražskými ulicemi. Vše funguje přes mobilní aplikaci.

Zařazení koloběžky do flotily zabere podle firmy maximálně 4 měsíce, obvykle je stroj k dispozici už za dva. Pokud stroj do čtyř měsíců nedorazí, smlouva se ruší a re.volt vám vrátí peníze (pokud se s firmou nedohodnete jinak).

Čím víc se bude vaše koloběžka používat, tím víc peněz vyděláte. Re.volt vám z celkového výdělku koloběžky pošle 65 %. Vyúčtování probíhá čtvrtletně. Firma na základě statistik uvádí, že jedna koloběžka se v průměru půjčí čtyřikrát denně (v provozu jsou celoročně). V takovém případě podle firmy průměrný měsíční výnos vychází na 1137 Kč, což znamená zhodnocení investice p.a. 59,2 %. Výnosy nejsou zdaněné a spadají do sazby 15% daně.

Smlouva o investici se uzavírá na dobu neurčitou, po 12 měsících se však můžete rozhodnout, jestli chcete v investici pokračovat, nebo ne. Pokud se rozhodnete nepokračovat, firma vám koloběžku fyzicky předá a vy ji budete moci využívat pro vlastní potřebu. 

Kolik vám může vydělat koloběžka si můžete spočítat na stránkách re.volt. (8.3.2020)
Autor: Veronika Němcová

Kolik vám může vydělat koloběžka, si můžete spočítat na stránkách re.volt. (8. 3. 2020)

Nabíjení koloběžky a péče o její stav je na re.voltu. Firma dále platí elektřinu k nabíjení, pojištění odpovědnosti a další náklady spojené s provozem. Denní provozní náklady činí 45 Kč a firma je platí i v případě, že koloběžka nevydělává, vy se do minusu dostat nemůžete.

Případné náklady na opravu koloběžky budou připočteny k provozním nákladům a výnos se o to zmenší. Firma si zřídila vlastní „pojišťovací“ fond, ze kterého bude hrazena část škody, která přesáhne spoluúčast ve výši 15 %. Krytí z fondu se vyplácí do výše škody, maximálně ale do výše zůstatkové hodnoty ponížené o spoluúčast. Re.volt do fondu přispívá měsíčně 150 Kč za každou aktuálně využívanou elektrokoloběžku.

Výhody

 • Koloběžka je vaše a po 12 měsících si ji od firmy můžete vzít.
 • Firma se stará o servis a provoz koloběžky.
 • 250 Kč kredit na půjčení všech re.volt vozidel za každou koloběžku.

Nevýhody

 • Riziko regulace ze strany měst. Magistrát hl. města Prahy chce nyní omezit provoz elektrických koloběžek na pěších zónách a čistě teoreticky je může zakázat úplně, stejně jako vozítka segway.
 • Výnos klesá v případě nákladů na oprav.
 • Výnos kolísá v souvislosti s ročním obdobím, v zimě nebo při dešti se na nich jezdí méně.

Půjčky

Pokud nejste v době nízkých úrokových sazeb spokojeni s výnosy u bank, můžete zkusit investici do peer-to-peer půjček, kdy lidé půjčují lidem. Na českém trhu je několik společností, které takové investice nabízejí.  

Zonky 

Jednou z nich je Zonky, za firmou stojí finanční skupina Home Credit. Firma měla se Zonky velké plány a pod názvem Benxy s ní chtěla prorazit i jinde v Evropě. Nyní však Home Credit od plánů ustoupil a chce se soustředit na domácí trh.

Zonky cílí na podobné klienty jako banky a žadatele o úvěr prověřuje podobným způsobem. Ti, co neuspěli u bank, pravděpodobně neuspějí ani tady. Investice je tedy relativně bezpečná.

Kolik je potřeba investovat

Do jedné půjčky můžete investovat 200 až 20 000 Kč. Maximální částka, kterou můžete do jedné půjčky investovat, když začínáte a nemáte u společnosti investiční historii, je 5000 Kč. Částka se navyšuje počtem aktivních investic (viz obrázek níže). Výnos se pohybuje v rozmezí 2,99 % až 19,99 %, průměrně se podle firmy pohybuje kolem 6 %.

Jak to funguje

Prvním krokem je registrace, po ní vám společnost Zonky otevře takzvanou investorskou peněženku, kde vidíte veškeré finanční transakce a zůstatky na vašem účtu. Pro investování je potřeba peněženku nabít, tedy převést do ní peníze. Částka je na vás.

Půjčku, do které chcete investovat, si vybíráte na takzvaném Tržišti. Tady můžete filtrovat podle parametrů, které vám budou vyhovovat, jako roční úroková sazba, doba splácení, nebo podle toho, zda si žadatel sjednal pojištění proti neschopnosti splácet, což Zonky za určitých podmínek umožňuje.

Každá půjčka je na Tržišti maximálně 2 dny. Půjčku nejprve financuje Zonky, až poté ji vystaví na Tržiště pro investory. Splátky navýšené o výnos vám chodí měsíčně. V přehledu investic ve svém účtu vidíte, kolik vám už bylo splaceno a jak si investice vedou, případně jestli se se splátkami někdo opozdil. 

Rozmezí částek pro investování Zonky. (8.3.2020)
Autor: Veronika Němcová

Rozmezí částek pro investování Zonky. (8. 3. 2020)

Výhody

 • Půjčujete prověřeným klientů.
 • Jednoduchý způsob investování, který zvládne každý.
 • Seriózní a zavedená značka.

Nevýhody

 • Omezená výše investice.
 • Riziko delikvence dlužníka.
 • Na vašich investicích vydělává i korporace.

Bankerat 

Další aukční platforma poskytující P2P půjčky je Bankerat. Byla to první firma v Česku, která tyto P2P půjčky spustila, a to přesně v prosinci 2010. Zatímco Zonky cílí na podobné klienty jako banky, u Bankerat se o peníze investorů ucházejí i klienti, kteří u bank s žádostí o úvěr neuspěli. Odpovídají tomu i nabízené podmínky úvěrů, kdy úroková sazba může být i 55 %. Firma uvádí průměrný úrok 39 % p.a. 

Platformu provozuje společnost Admin P2P s.r.o., jejím jediným jednatelem je podle obchodního rejstříku podnikatel Roman Kakos.

Kolik je potřeba investovat

Maximální výše investice je limitována podmínkami jednotlivých aukcí. Částka a úroková sazba nesmí být vyšší, než jakou požaduje žadatel o půjčku. Žadatel může přijmout libovolné množství nabídek až do požadované částky. K jednotlivým aukcím můžete přidávat svoje nabídky, tedy částku a úrokovou sazbu. Nabídku můžete v průběhu aukce zrušit i změnit.

Jak to funguje

Na webových stránkách společnosti si vyberete v sekci pro investory mezi žádostmi, které můžete filtrovat na základě typu půjčky, výše částky nebo úrokové sazby. Pokud vás žádost osloví, vložíte k ní nabídku. Po schválení půjčky žadatelem i vámi posíláte peníze na účet uvedený ve smlouvě, kterou jste uzavřeli.

Průměrný výnos z půjčky je závislý na typu půjčky. Nejnižší roční výnos kolem 15 % je u půjčky se zástavou nemovitosti, která je nejméně riziková a je u ní nejnižší podíl nesplácených půjček. Naopak nejvyšší roční výnos okolo 55 % je u půjčky bez doložení příjmu a registrů, která je nejrizikovější a připadá na ní nejvyšší podíl nesplácených půjček. Jakmile je dlužník v prodlení se splátkou víc než 30 dnů, 31. den dojde k automatickému zesplatnění půjčky a začíná soudní vymáhání.

Výhody

 • Vyšší výnosy než u konkurence.
 • Můžete si vybrat typ rizika.
 • Nejdelší zkušenost na trhu.

Nevýhody

 • Vyšší riziko, horší typy klientů.
 • Etika – pokud půjčíte peníze na vysoký úrok, vyděláváte na lidech, kteří se velice pravděpodobně již potýkají s řadou finančních či jiných potíží.

Pronájem auta

Pokud máte auto, které nepotřebujete denně, můžete ho nabídnout k pronájmu prostřednictvím některé carsharingové platformy.

Hoppy Go

Jde o P2P carsharingovou službu spojující majitele aut s těmi, co auta potřebují. Službu, která vstoupila na trh v roce 2017, vytvořil pražský Creative Dock a patří pod křídla Škoda Auto DigiLab.

Jak to funguje

Vše funguje přes mobilní aplikaci nebo webové rozhraní. Po registraci do ní můžete přidat svůj vůz. Základní podmínkou je, aby auto nebylo starší než 15 let a nemělo najeto víc než 300 000 km. Firma však na stránkách uvádí, že přidává i vozy, které jsou něčím zajímavé. Individuálně také posuzuje dodávky. Pokud tedy základní kritéria nesplňujete, registraci i tak zkuste. 

K registraci je zapotřebí občanka, e-mail a číslo mobilu. V systému je nutné vyplnit údaje o vás a o voze. Poté musíte počkat, až firma vaši nabídku schválí, což trvá řádově několik dnů.

Cenové rozmezí, za které auto půjčujete, se stanovuje na základě tržní ceny vozu. Podle kalkulace, kterou si můžete sami udělat na stránkách Hoppy Go, auto s tržní hodnotou 170 000 Kč, které budete nabízet jeden den v týdnu, může vydělat 16 796 Kč za rok. Auto v hodnotě 500 000 Kč už vám může vydělat 49 400 Kč ročně.

Výši pronájmu si můžete stanovit sami, ale firma doporučuje orientovat se podle obdobných vozů v dané kategorii. Uživatelům se totiž k ceně připočítává ještě provize a pojištění. V případě pronájmu do 30 dnů je limit denního nájezdu 200 km, nad 30 dní pak 100 km.  

Auto, které chcete přes Hoppy Go sdílet, musí mít povinné ručení. Po dobu výpůjčky je auto pojištěné také havarijním pojištěním. To platí v rámci výpůjčky řidič a pojistka kryje i krádež nebo zpronevěru vozu.

FIN21

Výhody

 • Uplatnění pro nevyužívaný vůz.
 • Auto je po dobu výpůjčky havarijně pojištěné.
 • Auto si takto může vydělat na vlastní provoz.
 • Poznáte nové lidi.

Nevýhody:

 • Auto se užíváním opotřebovává, zvláště různým stylem řidičů.
 • Riziko zdražení povinného ručení při zaviněné dopravní nehodě.
 • Lidé se k půjčeným věcem obecně nechovají slušně.
 • Administrativní a právní potíže při problémech s řidiči (přestupky, nehody, poškození apod.).

Autor článku

Po studiu žurnalistiky se začala naplno věnovat novinářskému řemeslu se zaměřením na ekonomiku.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).