Hlavní navigace

Kolik spolknou bankomaty?

Tomáš Pevný

Je výhodné vybírat peníze z bankomatu? Kolik taková transakce vlastně stojí? Která banka si za tuto službu účtuje nejméně? Jaké jsou lepší způsoby výběru hotovosti?

Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Dalo by se říci, že bankomaty jako jedny z prvních předznamenaly současný trend v bankovnictví, který se dá výstižně označit jako vyhánění klientů z poboček. Na služby bankomatů, respektive platebních karet, jsme si poměrně snadno zvykli a využíváme je přesto, že je banky plíživým, zato však vytrvalým tempem zdražují. Důvodů k jejich využívání je více. S jejich pomocí se především dostaneme k hotovosti rychleji a levněji, než kdybychom peníze vybírali na přepážce. Většina bankomatů navíc umožňuje přístup k penězům 24 hodin denně a nabízí i další pomocné služby (dobíjení mobilních telefonů, informace o zůstatku na účtu, atd.).

Rostoucí ceny za výběry v bankomatech nás však nutí pečlivě zvažovat, jestli skutečně potřebujeme výběr uskutečnit. Máme-li například možnost platit kartou u obchodníka, je naše rozhodování snazší. Jelikož žádná z bank (zatím) nijak nezpoplatňuje tento způsob úhrady, je nerozumné vybrat hotovost z bankomatu, abychom u obchodníka mohli následně touto hotovostí zaplatit. Ušetříme tak v některých případech až desítky korun, což se určitě vyplatí, i když budeme muset o chvilku déle postát u pokladny a často také snášet nepřátelské pohledy řidičů nákupních košíků ve frontě za námi.

Placení u obchodníků zdržuje nejen ověřování přes terminál, ale též zadávání PINu a podpis. Snahy o zrychlení nelze obchodníkům upřít. V některých supermarketech již kupříkladu nemusíte zadávat PIN. Otázkou zůstává, nakolik pozitivní efekt tohoto zrychlení převáží nad ztrátami v oblasti bezpečnosti. Útěchou nám bojácnějším může být fakt, že platby čipovými kartami budou opět PIN bezpodmínečně vyžadovat.

Hodláte-li vybírat hotovost z bankomatu, určitě se snažte použít bankomat banky, která vám platební kartu vydala. Pokud takové počínání neznamená vážit cestu do jiného města či vísky, zpravidla se vyplatí. Skutečnost, že výběr z cizích bankomatů je většinou podstatně dražší, je dobré brát v úvahu již při zřizování běžného účtu. Nebydlíte-li přímo v Praze nebo jiném velkém městě, ale spíše v místě, v jehož okolí se vyskytuje sotva jeden bankomat, a navíc víte, že se na něj budete muset poměrně často spolehnout, není úplně od věci zjistit si, které bance patří. Nebude-li to právě krachující ústav, zvažte, jestli se nevyplatí právě v něm účet založit.

Následující tabulka uvádí srovnání cen za výběry z bankomatů (v korunách).

Tabulka č. 825
Banky Cena za výběr z vlastního bankomatu Cena za výběr z cizího bankomatu Zúčtování účetní položky Celková cena za výběr z vlastního bankomatu Celková cena za výběr z cizího bankomatu Platba kartou u obchodníka
Citibank 9 Kč zdarma 9 Kč zdarma
ČS 6 25 + 0,5% z vybírané částky 1) zdarma 6 25 + 0,5% z vybírané částky 1) zdarma
ČSOB 5 25 zdarma 5 25 zdarma
eBanka 4,90 29,90
(u ČS, HVB, Euronet a ŽB)
24,90 u ostatních bank
zdarma 4,90 29,90
(u ČS, HVB, Euronet a ŽB)
24,90 u ostatních bank
zdarma
GE CB 9 2) 25 6 15 3) 31 zdarma
HVB 30 zdarma 30 zdarma
Komfort konto: 20 4) Komfort konto: 20 4)
KB 55) 25 zdarma 5 25 zdarma
RB 5 15 zdarma 5 15 zdarma
20 6) 40 6) 20 6) 40 6)
Volksbank zdarma 5 5 zdarma
ŽIBA zdarma 50
(první a druhý výběr v měsíci zdarma)
zdarma zdarma 50
(první a druhý výběr v měsíci zdarma)
zdarma


1) U kreditní karty Kredit + je cena 20 + 0,5 z vybírané částky
2) První dva výběry v kalendářním měsíci jsou zdarma
3) Celková cena prvních dvou výběrů je 6 Kč
4) První čtyři výběry v kalendářním měsíci zdarma
5) Výběry kartou vydanou k spořícímu účtu Efekt konto
6) U Perfekt konta první dva výběry v kalendářním měsíci zdarma

Údaje z tabulky dokládají tvrzení, že výběr z vlastního bankomatu bývá výrazně levnější. Také dokládají fakt, že platba kartou u obchodníků je zdarma, a proto výhodnější. Významnou roli hraje sloupeček „Zúčtování účetní položky“. V našem srovnání je toto zúčtování zdarma až na výjimky potvrzující nespolehlivé pravidlo. Neuvádění této položky v sazebníku patří k libůstce mnoha bank u nás, proto si určitě zaslouží naši pozornost. Navíc ne vždy jsou vám pracovníci banky schopni na běžných infolinkách váš dotaz týkající se této účetní položky spolehlivě zodpovědět.

Dalo by se namítnout, že do srovnání určitou měrou promlouvají také ceny za vydání platební karty, které se u jednotlivých bank liší. Pro jednoduchost a přehlednost srovnání jsme však tento faktor nezohlednili, protože bychom pak museli brát v potaz též cenu a kvalitu ostatních nabízených služeb.

(Oprava 6.3.2003: V článku byla u Citibank původně uváděná data týkající se firemní klientely, ne týkající se fyzických osob. Za vzniklé nedorozumění se omlouváme, v současné verzi jsou již údaje opraveny.) 

Anketa

Vyhledáváte bankomat vlastní banky?