Hlavní navigace

Jak ukrást peníze z bankomatu

7. 2. 2003
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

V nedávné době se rozmohl zajímavý způsob okrádání lidí přímo u bankomatů. Drobnou krádež vlastně provede sám bankomat. Ačkoliv klient ani banka nejspíš nic nevědí, neznámý světák již dávno utrácí jeho peníze.

Přepadávání bank je příliš nebezpečné a již dávno patří spíše na plátna kin. Moderní zloději dokáží vymyslet mnohem bezpečnější a pohodlnější způsob, jak si přijít na slušné peníze. A banky jim v tom paradoxně svými inovacemi pomáhají.

V Česku se nedávno objevil zajímavý způsob, jak se někteří zlodějíčci mohli velmi snadno dostat k cizím penězům. A okradený se o tom dozvěděl třeba až po měsíci na výpisu z účtu. Může se to stát prakticky každému.

Ne nadarmo se říká, že nejlepší vynálezy bývají velmi jednoduché. Stejně tak je tento nový způsob tak jednoduchý, že s troškou šikovnosti může začít vykrádat bankomaty prakticky každý.

Kdo by čekal nějaké hi-tech zařízení, bude zklamán. Kousek plastu, magnetofonová páska a lepidlo. Jak málo stačí ke štěstí a ke slušným penězům. Tedy k penězům, o slušnosti v tomto případě nemůže být řeč.

Zloděj přilepí na bankomatu přes otvor určený ke vsunutí karty plastovou (nebo jakoukoliv jinou) destičku s otvorem takovým způsobem, aby bylo možné přesto kartu do bankomatu vložit. Taková drobná estetická změna na bankomatu může překvapit, ne každý jí ale bude ochoten věnovat pozornost.

Pod plastikovou destičkou je ale ukryta páska, která kartu zachytí (viz. obrázek). Tato páska pak zabrání bankomatu načíst příslušné informace a výběr se nezdaří. Z pohledu klienta banky tedy karta zajede do bankomatu a už se nevrátí. Ten se zcela přirozeně domnívá, že mu ji bankomat „sežral“, a odchází.

Zloděj se poté k bankomatu vrátí, destičku odtrhne a zmizí i s bankomatovou kartou, která byla uchycena k destičce páskou. Zloděj rychle zamíří do obchodu a začne utrácet peníze člověka, který odchází znechuceně domů a těší se na komplikace spojené se zpětným vydáním karty. Úspěšnost zlodějů může být o to vyšší, že málokoho napadne nechat si zablokovat kartu poté, co mu zůstane v bankomatu.

skoleni_13_10

V poslední době celkově roste obliba alternativních forem krádeže. Pěkným příkladem jsou japonští zloději. Již dávno zjistili, že přepadávání bank je nebezpečné. Mnohem jednodušší je přepadnout bankomat.

Seženou si tedy rypadlo, dojedou až k bankomatu a jednoduše ho vyrvou ze zdi. Ten pak položí na nákladní automobil a odjedou. V Japonsku už bylo takto ukradeno 57 bankomatů. A v ČR málem jeden, když počátkem roku prchajícím zlodějům v Českém Krumlově vypadl z auta.

Anketa

Setkal/a jste se s podobným podvodem?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).