Hlavní navigace

Placení kartou přes Internet

15. 1. 2003
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Často kladenou otázkou je, zda jsou platby kartou přes Internet bezpečné. Nebezpečné ovšem může být jakékoli placení kartou a kterýkoli neseriózní obchodník vám může účet vybrat v internetovém obchodě, aniž byste kdy na Internetu uvedli číslo karty. Jak je to možné? A lze se bránit?

Dávno jsou pryč doby, kdy platební karty sloužily pouze k placení v kamenných obchodech. S rozšířením Internetu a internetového obchodu se dříve či později každý setká s potřebou zaplatit za zboží či službu přes celosvětovou síť. Není to nic obtížného a v zásadě stačí vlastnit jakoukoli embosovanou platební kartu (tj. např. VISA Classic či EC/MC Standard, nikoli VISA Electron nebo Maestro).

Při platbě přes Internet stačí pouze zadat číslo platební karty do formuláře obchodníka (zpravidla po předchozí registraci nebo přímo při ní) a ve stále četnějších případech budete dotázáni na kód CVC/CVV2, který slouží jako bezpečnostní kontrolní prvek. CVC/CVV2 kód jsou poslední tři číslice na podpisovém proužku karty (občas se kód označuje též jako CVC2 nebo CVV2, ale nenechejte se zmýlit, stále se jedná o totéž). Ne každá transakce musí být ověřována tímto kódem, ale v takovém případě může klient stržení částky reklamovat a bude téměř vždy úspěšný (více o reklamacích se dočtete v článku Jána Simkaniče „Jsou platby na Internetu bezpečné?“).

Je placení kartou přes Internet bezpečné?
Běžná odpověď na otázku, zda jsou platby na Internetu bezpečné, zní, že musíte platit pouze u obchodníků, kteří mají vaši důvěru. Je celá řada renomovaných internetových obchodů, u nichž je riziko zneužití minimální, téměř nulové, ale číslo platební karty po vás bude chtít celá řada serverů za shlédnutí obsahu stránek či zaslání informací. Nemusí se jednat pouze o servery s nabídkou delikátního obsahu pouze pro dospělé, kde je třeba obzvláště důkladně zvážit riziko a možný přínos, ale též o servery s „volně šiřitelným“, avšak komerčně využívaným obsahem.

Ale pozor! Riziko zneužití čísla platební karty přes Internet hrozí i v případě, že kartu využíváte pouze v „kamenných“ obchodech.

Při platbě v obchodě (myšleno mimo Internet) musí být karta fyzicky přítomna, což obchodník dokládá otiskem reliéfu karty ze „žehličky“. Přitom kontroluje podpis, který srovnává s podpisovým vzorem na podpisovém proužku, kde se nachází i CVC2 kód. Pro nepoctivého obchodníka není obtížné zapamatovat si poslední tři číslice z řady čísel a po vašem odchodu si je zapsat společně s číslem karty, které má otištěné z imprinteru.

Proto nestačí pouze platit na Internetu jen v bezpečných obchodech, ale vaši důvěru by si měl získat i tradiční obchod.

Jak se bránit?
V prvé řadě je nezbytné podotknout, že zneužívání čísel platebních karet na Internetu není příliš rozšířené a případné reklamace bývají řešeny bez zbytečných odkladů ve prospěch klienta. Toto riziko ovšem existuje a lze se proti němu bránit.

Nejlepší obranou je nastavení nulového limitu pro platby kartou přes Internet. V takovém případě nebude bankou provedena žádná karetní transakce, ke které neexistuje doklad o přítomnosti karty.

Zablokování karet pro internetové operace ovšem umí pouze GE Capital Bank (ta naopak v žádném případě embosovanou kartu nedovolí používat pro internetové platby, k tomu nabízí internetovou kartu), Komerční banka (pokud chce klient kartu využívat k platbám na Internetu, musí ji odblokovat), Union banka (pro platby na Interetu nutné odblokování) a Živnostenská banka (lze nastavit samostatný limit, ale i s nulovým limitem lze po dohodě a potvrzení transakce kartou přes Internet zaplatit).*)

U ostatních bank je limit karty pro placení na Internetu shodný s limitem pro platby u obchodníků.

Jiný způsob ochrany nabízí systém eBanky, kde klient vidí veškeré blokace provedených karetních operací téměř v reálném čase, a pozná tak neoprávněnou transakci, kterou může reklamovat. Ovšem kdo by sledoval svůj účet nepřetržitě, že?**) Proto tu je na českém trhu zatím unikátní metoda zamykání platebních karet (viz článek Jána Simkaniče „Za platební karty bezpečnější – unikátní metodou!“).

Internetové karty
Dalším krokem k zabezpečení plateb na Internetu jsou internetové karty společnosti EuroCard, vydávané v současné době třemi bankami. Jejich parametry shrnuje následující tabulka.

Tabulka č. 716
  eBanka GE Capital Bank Komerční banka
Vydání karty zdarma zdarma * zdarma
Roční vedení karty 150 Kč 108 Kč ** 65 Kč
Blokace karty 200 Kč 100 Kč 150 Kč

Poznámky:
Obnova karty po dvou letech 50 Kč
9 Kč/měsíc

Přestože e-card Komerční banky vychází nejlevněji, co se týče vedení, a internetová karta GE Capital Bank naopak nejlevněji při potřebě zablokování karty (100 Kč stojí i její zrušení), internetová karta eBanky má jednu nespornou výhodu – klient si může kdykoli zdarma změnit týdenní limit plateb až do maximálního limitu karty (standardně 10 000 Kč/týden, vyšší je možný podle průměrného zůstatku na účtu), a tak v době, kdy kartou neplatí, může nastavit nulový limit a eliminovat riziko zneužití.

GE Capital Bank také nabízí změnu limitu, ovšem je třeba ji provést na pobočce, což je poněkud nepraktické. Na pobočce lze měnit i omezení internetové karty Komerční banky, ale klient si navíc musí vybrat jeden z limitů přednastavených bankou (5 000 Kč, 20 000 Kč nebo 50 000 Kč týdně), nelze tedy nastavit nulový limit pro platby.

Shrnutí
Pro plné zajištění bezpečnosti platební karty nestačí pouze nepoužívat ji v neověřených internetových obchodech, ale je třeba být obezřetný, kdekoli kartou platíte. Pokud získáte podezření na možnost zneužití platební karty, zvažte její blokaci a stoplistaci na příslušném telefonním čísle pro blokaci karty.


Poznámky (11:05):
) Zablokování karty pro platby na Internetu umožňuje i eBanka.
) Klient eBanky si může nastavit zasílání informací o změnách na účtu (tedy i o blokacích) na mobilní telefon či e-mail.

Využíváte embosovanou platební kartu pro platby přes Internet?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Šefredaktor odbormných komutních webů Poradci-sobě.cz a Realiťáci-sobě.cz. Šéf obsahu EMA data.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).