Hlavní navigace

Názor k článku Kolik má najeto vaše auto? Stáčení kilometrů je pořád běžnou praxí od Carlos - To je pravda, že nějaké auto s vyšším...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 9. 11. 2019 16:17

  Carlos (neregistrovaný) ---.infos.cz

  To je pravda, že nějaké auto s vyšším nájezdem může být v lepším stavu než jiné s menším nájezdem. Stejně tak nějaký 70-letý člověk může být v lepší kondici a zdravotním stavu než jiný 50-letý. A teoreticky ten starší zde může na světě žít i delší dobu než ten 50-letý.
  Představte si ale situaci, že jedete kupovat auto, třeba 120 km daleko, prodejce Vám navykládá, že auto jezdilo jen dlouhé trasy, že to za studena nehonil, staral se o to... Jak zjistíte, zda vám nelže a jak zjistíte stav toho auta? A jak dlouho to bude trvat a kolik to bude stát? Jak třeba zjistíte stav spojky, DPFka, rozvodů atd?
  Třeba u mého auta se stav spojky zjistil tak, že se rozebrala (servis se zvedákem, X hodin práce) a pak mechanik viděl, že je špatná. To samé dvouhmoťák, vyndat z auta, přeměřit vůli a porovnat s maximální tabulkovou vůlí.
  Já se třeba na pár aut jel podívat a jejich majitelé mi spíše lhali... Lež je v ČR normou.

  Opravdu mě zajímá, jak tohle všechno zjistíte, když auto není vaše? To si ho půjčíte na pár dní, dáte ho do servisu na rozebrání a složení a dáte za to třeba 10 000 Kč za práci? A dovolí vám to majitel auta?

  Ty kilometry jsou samozřejmě důležíté taky. Řada dílů v autě má určitou životnost. Ta se může samozřejmě trochu lišit podle toho, jak se s autem jezdí, ale ne nijak dramaticky. Při normálním zacházení je životnost automatické převodovky v průměru 250 000 km (u variátorů polovina), ale neumím si předdtavit, že při nějakém jemném zacházení bude třeba 600 000 km. Při hrubém zacházení se dá hodně zkrátit, to jistě.
  A pak jsou kilometry samozřejmě důležité i z toho pohledu, pokud někdo koupí auto s tím, že ho po třech letech prodá a koupí si jiné, tak to se možná budete divit, ale auto které má najeto 300 000 km už je téměř neprodejné nebo za velmi nízkou cenu oproti autu, které bude mít najeto třeba 190 000 km. Proto je dobré na to už ty tři roky dopředu myslet... a je rozdíl kupovat auto s 50 000 nebo 160 000 km. To poznáte až další kilometry najedete a auto budete chtít prodat.

  Já bych neměl problém s tím koupit auto s najetými více než 200 000 km za odpovídající cenu samozřejmě. Stočené auto bych nechtěl už jen z toho důvodu, že mě nekdo podvádí a já nechci být podváděn. A za druhé bych s ním pak měl problémy na STK atd. V USA stočené auto ani nepřihlásíte. Když zavedou takový zákon u nás tak co bych pak dělal?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).