Pronajímali jsme cca 10 let byt po rodičích, než jsme se rozhodli ho prodat. Za tu dobu nám bytem prošlo čtyři nebo pět nájemníků. Po celou dobu byly plyn i elektřina evidovány na nás, dokonce jsme v průběhu těch 10 let změnili 2x dodavatele energií. Vše jsme účtovali nájemníkům v rámci poplatků za služby, přičemž pži ročním vyúčtování jsme jim dodali i faktury za elektřinu a plyn, pokud o ně měli zájem. Když jsme pak byt prodávali, převod energií na nového majitele byl bezproblémový a hotový za 20 minut.
Osobně si myslím, že je naprosto zbytečné převádět energie na nájemníka, i když to specializované servery doporučují. Pravda ovšem je, že se majitel, pokud jsou energie na nájemníka, nedozví, pokud nájemník za energie neplatí. A pak, když to zjistí, bývá už pozdě. Takhle jsme měli kdykoliv jistotu, že nás v tomto směru nemůže nic překvapit.
On je to problém hlavně toho majitele. V okamžiku, kdy se změní nájemník, Vám NIKDO z dodavatelů služeb neudělá mimořádné vyúčtování dodaných služeb. Takže to dostanete 1x za rok, souhrnně pro celý dům, v něm pro jednotlivou jednotku, a milý pronajímateli, hezky si to rozpočítej sám. Kdo někdy viděl fakturu za elektřinu nebo vyúčtování za byt v paneláku, pochopí, že přeúčtování služeb není žádná sranda, pokud má být dobře. Zvláště šťavnaté je vyúčtování tepla, kdy se počítají různé koeficienty, a elektřina je taky docela terno. Takže já se těm radám, aby energie platil přímo nájemník, ani moc nedivím.
Problém je právě s neplatiči. Ono se sice řekne, že výpověď můžete dát po 3 měsících neplacení. Jenže než se vystěhuje, je to další měsíc, kdy nemáte ani nájemné, ba ani platby za energie, minimálně za vodu a teplo. Vy to ovšem zaplatit musíte, neb jste majitel a hlavně vydřiduch, protože po nebohém chudém nájemníkovi chcete přece nekřesťanské peníze, že. Když se zdraží elektřina, voda nebo plyn, lidi si zabrblají, ale nakonec zaplatí. Když ovšem zdraží pronajímatel, je to vydřiduch, tyjící z mozolů nebohých chudých nájemníků. Co na tom, že rekonstrukce bytu přijde na nějakých 200.000,-Kč? Vy je přece máte, protože přece máte byt k pronájmu, což vlastně značí, že jste milionář, který neví, co s prachama. Ale že za 4 měsíce neplacení nájemného máte škodu v řádu desetitisíců je jen váš problém. Ty prachy už z nikoho nedostanete, protože ani nevíte, kde ho máte hledat. A pak se lidi diví, že mají platit kauci a kde na ni mají do začátku bydlení vzít. že.
PS: a to jsem ještě nevyhazoval z bytu neplatící matku s dětmi, jako se to stalo známým. Tam to trvalo o dost déle a angažovala se v tom i sociálka.
Kauce zde příliš nepomáhá. Nájemním to vnímá jako "předplacené nájemné" a zhusta tři měsíce před skončením nájmu prostě přestane platit. Ke skončení nájmu jste přinejlepším na nule, co se týče nájemného, služby nezaplacené, vyúčtované nedoplatky rovněž nezaplacené, o případných škodách na bytě a zařízení ani nemluvě... Nechat si energie napsané na sebe místo na nájemce fakt nemůžu doporučit.
Ale ano, ten rozdíl vidím celkem zřetelně. Ovšem v tom, že mám smlouvu s dodavateli energií já, platím je a účtuji nájemníkovi zálohy, vidím jednu pro mě poměrně slušnou výhodu: Nemůže se mi stát, že po té, co nájemník drahnou dobu neplatí energie, což já jako majitel bytu se nemusím dozvědět, jednoho dne přijdu a nenajdu elektroměr, neboť ho dodavatel odmontuje. Takže pro mě je lepší zaregistrovat to, že neplatí, hned první měsíc, než to zjistit třeba po půl roce. A teď je na vás, abyste mi vy vysvětlil, v čem vidíte takovou obrovskou výhodu v tom, že má smlouvu na energie uzavřené nájemník. Tak co vy na to, vy "právní vědomí"?
S mimořádným vyúčtováním to není pravda. Jsme u Fonergy, poslali jsme samoodečet s žádostí o mimořádné vyúčtování a ten samý den odpoledne nám přišlo. To za prvé.
Za druhé vyúčtování služeb v bytovém domě taky chodí 1x ročně, takže i kdyby váš dodavatel energií mimořádné vyúčtování nedělal, tak na tom nejste o nic hůř.
Navíc u elektřiny, kde se dá udělat opravdu velká sekera, je elektroměr na chodbě, takže se můžete průběžně informovat, jaká je spotřeba, a adekvátně upravovat zálohy už v průběhu roku.
O tom, že zákony nahrávají zmetkům, není třeba diskutovat, tam se absolutně shodneme.
Jen že mi přijde lepší mít např. elektroměr pod kontrolou než ho po vyhození neplatiče najít odpojený s tím, že znovu zapojení přijde na 4500, jako se to stalo známému.