Vlákno názorů k článku Když úřad nespolupracuje: úředníci nemají právo vás odmítat, chcete-li doplnit doby pojištění od Valsidal - Nestrašte tady nesmyslně lidi, jak je tohle hrozný...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 8. 7. 2021 13:50

    Valsidal

    Nestrašte tady nesmyslně lidi, jak je tohle hrozný problém. Když je člověk normální, tak se pár měsíců před přiznáním důchodu dojde na okresku zeptat a všechny doby, což je většinou jen studium, u žen děti, a vše se doloží při sepisování žádosti o důchod. Je nesmysl dokládat například studium nebo vojnu, které nejsou v evidenci víc než 40 let, třeba rok před přiznáním důchodu. To má opravdu smysl?
    A taky nestrašte lidi tím, jak jim to hrozně ovlivní výši důchodu. Když se vše doloží při sepisování žádosti, tak to samozřejmě stačí.

  • 8. 7. 2021 23:15

    FRENKY

    A vy jste si jisty ze za 30 let si jeste budete pamatovat kde jste studoval? A ze to budete schopen dolozit? Ze mate doklady o studiu dnes neznamena ze budete mit zitra (zeptejte se na jizni morave..)
    A ze vase skola dnes existuje a vyda vam potvrzeni kdyz o nej pozadate neznamena, ze bude existovat i zitra. A ceho se pak domuzete?

  • 9. 7. 2021 3:01

    ViR

    Občas může být s některým doložením problém. Známá se pomalu blíží důchodovému věku, a ČSSZ jí zaslala, jak to v posledních letech dělá, IOLDP. A v něm chyběl v evidenci asi rok pojištění z období na začátku její pracovní kariéry v r. 1984. Problém byl v tom, že tehdy nastoupila po VŠ do zemědělského podniku na nově obsazovanou pozici pro řízení ochrany rostlin a zaměstnavatel ji obratem vyslal "na stáž" do jiného podniku, kde již tuto činnost delší dobu provozovali. Platil ji ten podnik, kdy byla na stáži (neb tam vykonávala práci) ale smlouvu měla s "mateřským" podnikem. Evidenční list ovšem na ČSSZ neodeslal žádný z nich, spoléhaje jeden na druhého. První problém je, že oba podniky (zemědělská družstva) později zanikly. Ten, kde byla na stáži, naštěstí s právním nástupcem - akciovou společností. Druhý problém ovšem je, že mzdové listy se (stále ještě) podle zákona archivují jen 30 let, což dříve stačilo, a pak se mohou skartovat. Takže doklady o tom, že v podniku v r. 1984 pracovala, už byly vyřazeny ke skartaci, nacpané někde kumbálu v pytlích do spalovny. Mladí si ji nepamatovali, staří jsou již většinou pryč, a krom toho, že tam "krátce" pracovala, si žádné detaily nepamatují. Štěstí v neštěstí měla v tom, že s hlavní účetní v té akciovce se sice zběžně, ale přeci jen, znaly z koleje a ta si udělala "pracovní sobotu", doklady ke skartaci znovu přebrala a našla odpovídající mzdové listy, na jejichž základě mohla dodatečně (jménem právního nástupce) vystavit evidenční list a zajistit předání ČSSZ. Kdyby byly již ty doklady skartovány, byl by s doložením té doby velký problém. Takové ty náhradní způsoby, jako svědectví spolupracovníků a podobně, uznává ČSSZ v současné době spíše mimořádně, než běžně. Takže starat se včas má smysl. Když to necháte na poslední chvíli, tedy až na sepisování žádosti o důchod, můžete se dočkat toho, že se žádost vyřídí o nějaký ten týden či měsíc později. (Má žádost, sepsaná v listopadu, byla vyřízena v březnu, lhůta překročena o cca měsíc. Důchod byl spočten chybně a v rozporu se žádostí, takže jsme podával námitku, na jejíž vyřízení je zákonná lhůta 30 dnů. Její vyřízení ale trvalo více než čtvrt roku.) Pravda je, že když něco doložíte pozdě, tak ČSSZ ten důchod přepočítá a kde to lze doplatí. Ale všechno to trvá.... Jinak, Vojna i studium se dokládají relativně snadno, ovšem zase může být u školy problém, pokud zanikla třeba kolem r. 1990 a bez právního nástupce a vy nemáte třeba z té střední vysvědčení, neb vždy v uplynulých 35 letech všude stačil diplom z VŠ. Leč ČSSZ na doložení například studia na gymnáziu holt nikoli....

  • 9. 7. 2021 11:03

    Kousavka

    Skartační doba mzdových listů je sice dle zákona 30 let, ale reálně 45 let (viz: https://www.archivace-dokumentu.cz/sluzby/mzdove-listy-archivace#:~:text=Doba%20archivace%20mzdov%C3%BDch%20doklad%C5%AF%20je%2030%20let%20dle,list%C5%AF%20dle%20doporu%C4%8Den%C3%AD%20archivu%20je%20tedy%2045%20let.)
    Pokud se rušily firmy, ohlašovalo se to jak berňáku, tak na ČSSZ, obě organizace dávaly potvrzení, že veškeré doklady byly v pořádku předány na stanovené archivní místo, bez toho nebylo možno firmu zlikvidovat. My teda likvidovali firmu až po r. 2010, v divokých devadesátkách firmy ale zanikaly jako na běžícím pásu. Mnohdy byl, a v budoucnu ještě bude, problém s firmami, které pracovníkům na důchod neodváděly nic.

  • 12. 7. 2021 1:39

    ViR

    Ono i 45 roků do skartace může být málo. U mne byla evidovaná doba pojištění dle OLDP 48 roků a 84 dnů, po krácení za dobu studia uznáno 47 roků a 25 dnů pojištění.

  • 12. 7. 2021 11:58

    Kousavka

    Těch 45 let z doby před r. 1989 bohatě stačilo. Když začal člověk pracovat v 15 letech + 45 = 60, to šel akorát do důchodu. Dneska se škola mladým nepočítá a do důchodu se odchází ve více než 60 letech. Proto by bylo třeba tento zákon poněkud novelizovat. Jde o zákon č. 582/1991 Sb. České národní rady o organizaci a provádění sociálního zabezpečení, novelizovaný zákonem 87/1996 Sb.

  • 9. 7. 2021 18:16

    gabinak

    Dobrý den, já nikoho nestraším. Ostatně i sama ČSSZ vyzývá k průběžné kontrole IOLDP a doplnění dob pojištění ve svých tiskových zprávách.

    Pokud se před důchodem dozvíte, že vám chybí doba pojištění od zaměstnavatele/ško­ly/podnikání apod. tak to může být nepříjemné z několika důvodů:
    - nemusíte být ve formě, abyste obíhal firmy, školy, které ani už nemusí existovat nebo pátral v různých archivech, snažil se kontaktovat sto let neviděné spolupracovníky, kteří už nemusí být na světě kvůli dosvědčení nějaké doby pojištění...
    - nemusíte se pak celý život bát, že přijdete o doklady, které musíte archivovat celý život
    - pokud byste zemřeli a vaši pozůstalí řešili pozůstalostní důchod, má to vliv a těžko oni budou někde něco obíhat, shánět a doplňovat...to je dost utopie

    Nehledě na to, že spousta lidí tedy asi není "normálních", jak říkáte, protože svůj důchod neřeší do doby než si o něj požádají - řada z nich nemusí vůbec vědět, že je tak časté, že něco chybí a účelem těchto článků je o tom informovat.

    Já tu přece nikoho nenutím. Jestli si chcete doplňování dob nechat na důchodový věk, jen houšť, je to vaše volba. Existuje ale spousta lidí, která si to chce oběhat dokud mají sílu, pamatují si odkud by jaké doby měli vůbec mít a před důchodem chtějí mít svatý klid.

    Hájková

  • 9. 7. 2021 18:20

    gabinak

    Btw. ještě dodám, že pokud se vám nepodaří před důchodem sehnat všechny chybějící dokumenty třeba právě proto, že zaměstnavatel nebo škola už neexistují a svědky už neseženete, tak vám to výši důchodu ovlivní. Pokud by toho chybělo moc, může se dokonce stát, že vám bude chybět dostatečná doba na vznik nároku na důchod. G.H.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).