Tvrdit, že za své chyby by měl plati stát, je nesmysl. Stát žádné vlastní peníze nemá, má jen to, co sebere svým občanům, a o tom, kolik sebere, si rozhoduje sám. A pokud musí za své chyby platit, je pro něj řádově jednodušší zvýšit daně, než odstanit zdroj chyb.
Aby toto mohlo fungovat, musí být za kvalitu svých rozhodnutí osobně zodpovědni ti, kteří je tvoří - soudci za kvalitu rozsudku, poslanci za kvalitu zákonů, státní zástupci za nespravdlivé stíhání, ... Jenže toto je ještě větši utopie, než ty fiktivní platby státu.
Pavle, máte naprostou pravdu. Samozřejmě - stát má jen to, co nám sebere. Však jsem napsal, že podílet se mohou i sami nesprávně rozhodující. Jenže stát nám bere více, než ke svému efektivnímu fungování potřebuje, tudíž bude jen dobře, když se případně nějaké peníze, které mu evidentně přebývají (ačkoliv je s ohledem na neschopnost dobře hospodařit permanentně ve schodku), vrátí k jeho občanům, třeba touto formou. Ale nemusí jít nutně o vratku, prostě přinejmenším nebude řízení v další instanci zpoplatněno, peníze tak nebudou vůbec vybrány, leda, jak jsem uvedl, budou mít soudy na věc stejný názor, pak bude nedůvodně podaný opravný prostředek a řízení o něm zpoplatněno. Aspoň soudní poplatek by nemusel být vybírán. Advokáti hold z něčeho musejí být živi. Tak tedy palmáre právníkům neproplácet. Ale i tady bych měl řešení, co takhle palmáre podle advokátního tarifu jen za vítězství ve sporu? Všechno má svá řešení.
Autore, já se vám divím, že si nedáte pokoj! Cituji vaši větu: "(ačkoliv je s ohledem na neschopnost dobře hospodařit permanentně ve schodku)". A ptám se: Skutečně si myslíte, že všechny státy, které mají schodek státního rozpočtu, jsou neschopné dobře hospodařit? Než odpovíte, pokud tedy vůbec odpovíte, možná byste se měl podívat, kolik že je podle světově zvěřejňovaných tabulek států, které nemají žádný schodek.