Hlavní navigace

Tipy, jak neplatit tisíce, když musíte v Chorvatsku k lékaři

24. 5. 2010
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Chorvatsko patří mezi nejoblíbenější destinace, ale není v Evropské unii. Když potřebujete lékařské ošetření, nestačí jen ukázat evropskou kartu EHIC.

Chorvatsko není členskou zemí Evropské unie a českým občanům je na jeho území poskytována zdravotní péče na základě mezinárodní smlouvy. Čeští pojištěnci mají v této zemi zajištěn s Evropským průkazem zdravotního pojištění (European Health Insurance Card – EHIC) nebo s Potvrzením dočasně nahrazujícím EHIC přímý přístup do chorvatských smluvních zdravotnických zařízení bez nutnosti předchozí registrace u místní pobočky HZZO (Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje). Do data 15.9.2005 totiž bylo povinností českého pojištěnce vyhledat v případě potřeby lékařského ošetření nejprve místní pobočku HZZO.

Karta EHIC pomůže, ale návštěvě úřadu se nevyhnete

V Chorvatsku mají čeští občané nárok na nutnou a neodkladnou zdravotní péči podle chorvatského práva a na účet české zdravotní pojišťovny. Tento nárok se vztahuje na všechny věcné dávky (lékařskou péči), jejichž poskytnutí je nezbytné pro odvrácení ohrožení zdraví nebo života a které se nedají odsunout až do doby po návratu do ČR. Pokud budete během pobytu v Chorvatsku potřebovat lékařské ošetření, můžete se s EHIC, případně s Potvrzením dočasně nahrazujícím EHIC obracet přímo na smluvní zdravotnická zařízení, jak je výše uvedeno, nicméně můžete případně navštívit i místní pobočkou HZZO, kde vám poradí, na kterého smluvního lékaře se můžete obrátit. V případě potřeby naleznete seznam Oblastních úřadů HZZO například na webu Centra mezistátních úhrad. V této souvislosti je zapotřebí si uvědomit, že nárok na zdravotní péči na základě mezinárodní smlouvy lze v Chorvatsku uplatnit pouze u smluvních lékařů HZZO.

Ocitnete-li se ve zdravotnickém zařízení, bude zapotřebí přepsat údaje z vašeho EHIC nebo z Potvrzení dočasně nahrazujícího EHIC do tzv. Prohlášení (Izjava). Tuto proceduru urychlíte předložením kopie EHIC nebo Potvrzení dočasně nahrazujícího EHIC.

V případě, že vaše onemocnění vyžaduje nemocniční péči, obdržíte od lékaře doporučení k hospitalizaci. Pokud ošetřující lékař usoudí, že potřebujete léky, vystaví vám recept, na který si můžete léky vyzvednout ve smluvní lékárně rovněž označené Ugovorni.

Až překvapivě často se stává, že čeští občané vyjíždějí do Chorvatska bez EHIC, případně bez Potvrzení dočasně nahrazujícího EHIC. Potřebují-li pak poskytnout ambulantní zdravotní péči, budou chorvatští lékaři vyžadovat vždy úhradu v hotovosti. Pokud bude český občan hospitalizován bez EHIC nebo bez Potvrzení dočasně nahrazujícího EHIC, bude za této situace v jeho vlastním zájmu, aby bylo do zdravotnického zařízení doručeno Potvrzení dočasně nahrazující EHIC. K tomuto účelu se pojištěnec (bude-li toho s ohledem na svůj zdravotní stav schopen) obrátí na nemocniční personál s požadavkem, aby zabezpečil (nejlépe prostřednictvím HZZO) dodání tohoto dokladu, případně se dle možností o totéž postará sám.

Jestliže budete muset poskytnutou zdravotní péči uhradit hotově, nechte si při ošetření vystavit a potvrdit účet, ze kterého přesně vyplynou poskytnutá plnění. S tímto účtem se po návratu z Chorvatska obraťte na vaši českou zdravotní pojišťovnu. Tato pojišťovna vám refunduje vaše náklady do výše odpovídající cenám v chorvatském veřejném zdravotním systému, ale musíte počítat s tím, že výše proplacené částky bude zpravidla nižší než částka, kterou jste museli v Chorvatsku skutečně uhradit.

Jak poznat v Chorvatsku smluvního lékaře?

Smluvní lékaři a lékárny jsou v každé větší obci a smluvní lékaře HZZO, kterých je v Chorvatsku 90 procent, poznáte podle nápisu Ugovorna zdravstvena ustanova, Ugovorni lječnik privatne praxe a Ugovornizdrav­stveni djelatnik. V Chorvatsku jsou všechny nemocnice a zdravotní střediska  smluvní.

V případě potřeby poskytnutí zdravotní péče je tedy vhodné vyhledat Dom zdravlja (zdravotní středisko), který je v každé větší obci. Tato zásada platí bezvýhradně v případě, kdy čeští pojištěnci potřebují v Chorvatsku péči stomatologa, neboť v Domu zdravlja je vždy smluvní stomatolog, zatímco většina chorvatských stomatologů je soukromá.

Na základě smlouvy o sociálním zabezpečení vstupuje český pojištěnec do režimu platného pro chorvatské pojištěnce. Z toho vyplývá i nutnost českých pojištěnců platit spoluúčast za poskytnutou zdravotní péči ve stejné výši jako chorvatskému pojištěnci. Tato skutečnost mj. znamená, že zaplacené poplatky za spoluúčast vám vaše česká zdravotní pojišťovna neuhradí.

Spoluúčast a transport si platíte ze svého

Protože Smlouva o sociálním zabezpečení mezi Českou republikou a Chorvatskou republikou nekryje spoluúčast pojištěnců za poskytnutou zdravotní péči, ale ani případný transport pojištěnce zpět na území České republiky, rozhodně doporučuji v zájmu vaší jistoty uzavřít před cestou do Chorvatska i smluvní cestovní připojištění.

Sazby spoluúčasti

  • Primární lékařská péče, předepsání léku: 15 HRK
  • Léky typu A – modrý předpis: 0 HRK + 15 HRK za předpis
  • Léky typu B – červený předpis: procento z ceny léku + 15 HRK za předpis
  • Lékař je povinen sdělit, který typ léku předepisuje.

Spoluúčast za další druhy lékařské péče 20 %, minimálně však:

  • Ambulantní péče, jednodenní chirurgický zákrok, rehabilitace-25 HRK
  • Hospitalizace-100 HRK /den

Některé léky, stomatologická zdravotní péče v mobilní a fixní protetice  u osob od 18 do 65 let

  • u osob nad 65 let – 1000 HRK
  • u osob nad 65 let – 500 HRK

Maximální finanční spoluúčast na každé faktuře – 3000 HRK

Bez spoluúčasti

Pohotovostní služba, dialýza, léčení maligních onemocnění, lékařská péče pro děti do 18 let bez spoluúčasti.

Pokud budete potřebovat jakoukoli pomoc, můžete využít těchto českých zastupitelských úřadů v Chorvatsku:

Velvyslanectví České republiky v Chorvatsku
Konzulární jednatelství České republiky v Chorvatsku
Trg. Republike Hrvatske 4, Rijeka, 51000
tel:  +385 (0) 51 212 515 , mobil (nepřetržitá služba): +385 (0) 916 121 560
nepřetržitá služba
fax: +385 (0) 51 212 515

skoleni_29_6

Konzulární jednatelství České republiky v Chorvatsku
Obala H.N.P. 5/III, Mutogras (Split), 21 000
tel:  +385 (0) 21 344 866 , mobil (nepřetržitá služba):  +385 (0) 916 121 660
fax: +385 (0) 21 344 866
email: KJSplit@inet.hr

Velvyslanectví České republiky v Chorvatsku
Veleposlanstvo Češke Republike
Savska cesta 41/VIII, Zagreb
HR-10 000
tel:  +385 1 6177246 , 6121558 , 6121577, 6121618, 6121533
fax: +385 1 6176630, 6177239, 6176355
e-mail: zagreb@embassy­.mzv.cz, czech.ced@mail­.inet.hr
web: www.mzv.cz/zagreb

Autor článku

Autor je odborníkem na problematiku zdravotního pojištění. Od roku 1993 pracuje ve Všeobecné zdravotní pojišťovně České republiky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).