Proboha co to je za konformistický etatistický názor?
Centrální banku nějak legitimuje její nezávisost?
Když si budu peníze tisklnout doma na inkoustovce, také jsem nezávislý a přesto na mne bude pohlíženo jako na zločince. Proč? Proč oni můžou a já ne? Nějaké konání je buď špatné, nebo dobré – bez ohledu kdo tak činí.
A proč v článku není zmíněna legislativa o zákonném platidle, která násilím znemožňuje vzniku konkurence centrální bance – například zlatem/stříbrem krytých peněz?
Je irelevantní, že centrální bankovníctví s částečnými rezervami má příznivce a odpůrce. Relevantní je diskutovat o tom násilném donucování, které odpůrcům brání založit konkurenční krytou měnu a nechat lidi/firmy/klienty (trh), aby si sami vybrali, jaká měna je pro ně vhodnější.
Pokud si někdo chce přečíst lepší popis současného systému (vnitřně podvodného, neb dovoluje bankám rozpůjčovat více, než si u nich někdo jiný uložil), nechť se koukne na tuto knihu poněkud fundovanějšího autora:
http://www.libinst.cz/etexts/rothbard_penize.pdf
Koukám, čím větší blud, tím úporněji se drží :-) Žádná legislativa vám nezakazuje dohodnout se například v krámě s potravinami a platit jim za ně místo Kč zlatem, stříbrem, mušličkama… Komoditní peníze nevznikají ne proto, že by je někdo zakazoval, ale proto, že je lidé nechtějí.
(A abych předešel námitkám „ale eGold FBI zavřela, protože se pokoušel dělat komoditní měnu“, tak rovnou odpovím, že ten zásah neměl s ‚komoditností‘ peněz nic společného – i v US je možné mít vlastní peníze – problém byl v praní špinavých peněz přes ten systém.)
Tisknutí vlastních peněz není problém, kdokoliv si může vydávat vlastní měnu (pokud jí bude někdo ochoten přijmout), popř. platit (nebo přijímat platby) ve zlatě (v obilí, sobích kůžích,…). Nezákonné je pouze tisknutí cizích peněz – tedy můžu si doma vytisknout „Patrikovy koruny“ a pokusit se někoho přesvědčit, ať je přijme jako platidlo, ale nemůžu si tisknout „České koruny“.
Místní peníze jsou ve světě poměrně časté, dokonce i v ČR jsou města, která vydávají vlastní peníze, stejně jako platba výměnou za jiné zboží. V mezinárodním obchodě je to poměrně běžný jev (nazývá se barter), hlavně mezi státy, které nemají volně směnitelnou měnu a existuje i ve vztahu firma-firma (jeden můj bývalý zaměstnavatel platil za reklamní služby zbožím), nebo firma-občan (v nějakém africkém státě přijímala Pepsi Cola jako platidlo za svoje nápoje od občanů colové ořechy).
Nevim, jak presne je to uvedene v zakone, ale obavam se, ze pokud bych si vytiskl vlastni menu a zacal ji po dohode s okolim pouzivat. ve chvili kdy bych zacal vyznamneji konkurovat centralni bance, byl bych rychle a nemilosrdne zlikvidovan. Bez ohledu na zakon, svobodu, demokracii nebo podobne veci.
Ale vlastní měny se v Evropě i světě běžně používají:
http://www.euro.cz/id/01y0x7to8m/detail.jsp?id=19856
A i u nás – co jiného jsou stravenky, dárkové poukázky a všelijaké dárkové karty? Jediná povinnost je vést účetnictví v národní měně.
Denominace v CZK ani krytí neplatí pro směnky :-). Ty můžete denominovat v jakékoli měně, a krytí, zejména 100%, se v okamžiku vystavení spíše nepředpokládá, byť může samozřejmě existovat… (V okamžiku předložení k inkasu samozřejmě krytí být musí…). Vydáním směnky tedy v daném okamžiku fakticky emitujete peníze. Jinak, že v ČR směnky ani ve velkoobchodě moc neobíhají, a spíše slouží jen jako zajišťovací instrument, to je realita, daná čtyřicetiletým výpadkem jejich používání. Ale stařičký Zákon směnečný a šekový č. 191/1950 Sb. to bez problémů umožňuje. A třeba v USA, či v mezinárodním obchodě, je jejich používání mnohem častější.
Stravenky jsou patrne primo ukotveny v zakone a jejich vznik byl podporen vsimnym.
Ten clanek je docela zajimavy, nicmene mena, ktera me nuti penize prosustrovat co nejvice diky 1% inflaci mesicne, me prijde desiva. Ne ze by dnesni cileni CNB na 3% byl zadny zazrak. Alespon ze mysleli na plnou prevoditelnost, abych nemel kupu jednech penez a nemohl si neco koupit, protoze musim platit jinymi. Navic ten zaver dokazuje, co jsem rekl.
Tusim, ze po 2. sv. valce se majetek uchovaval misto v penezich ve spotrebnich vecech dlouhe trvanlivosti, napriklad v latkach, k tomu se chcete vratit?
„mena, ktera me nuti penize prosustrovat co nejvice diky 1% inflaci mesicne“
Nemusíte nic prošustrovat. Můžete si dle libosti a osobního vkusu z každé výplaty koupit zlaté mince, akcie, staré obrazy, koupit byt a splatit kus hypotéky (1 za rok), koupit řecký dluhopisový fond :-), zemědělský pozemek, …
Tím nechci nijak hájit současný systém inflačních měn. Jen chci říci, že situace není až tak hrozná.
Ještě bych dodal, že jediný rozdíl mezi „státními“ penězi a penězi jinými (jiných států, doma vytištěnými, …) je v tom, že ty „státní“ jsou používány pro výběr daní. Příklad by mohl být Černá Hora, kde je „státní“ měnou euro, ačkoliv Černá Hora není členem Eurozóny (tzn. stejně jako většina lidí netiskne vlastní peníze)
Ještě jste zapomněl dvě věci:
1) Podle zákoníku práce musíte v CZK vyplácet mzdu
2) Pokud máte veřejný obchod (prodejnu) musíte přijímat CZK (další měny dle vašeho uvážení)
Tím veškeré „nucení“ CZK lidem končí. Gold bugs prostě nechtějí pochopit, že lidé jsou konzervativní a i kdyby někdo udělal komoditní peníze, nebudou mít tolik výhod oproti CZK, aby na ně lidé přešli.
1) eGold: Praní špinavejch peněz byla jen záminka!
2) Že bychom poslali URNA do ČNB, protože někdo má špinavé koruny???
3) A proč tak ČNB zatočila s „fazolema“ a jinejma internetovejma měnama?
4) Opravdu si myslíte, že by „zlatá“ banka dostala od ČNB licenci???
5) Lidi o zlatou měnu nemaj zájem? Tak proč všechny mincovny, které razí investiční zlaté a stříbrné mince nestíhaj uspokojovat rostoucí poptávku???
6) Stát přerozděluje polovinu HDP a toto dělá v CZK. To tak trochu této měně dává neférovou výhodu. V CZK vybírá daně, v CZK z takto vyvlastněných peněz rozdává podpory, dotace, granty, platy státních zaměstnanců. Věříte, že i státní zaměstnanec by mohl chtít mzdu ve zlatě?
7) Jakýkoli dluh je možné splatit v té jediné oficiální měně!
8) Stát a centrální banka permanentně vynakládají enormní prostředky (které sebrali jiným, nebo si je natiskli) a úsilí na sebepropagaci, odůvodnění vlastní existence. S takovým marketingovým rozpočtem, s možností financovat kampaň z peněz, které lidem seberu proti jejich vůli, bych prosadil i bramborové peníze.
9) Stačí se podívat, jak centrální banky vznikly. Násilím, donucením. I v USA stát lidem zabavoval zlato! To, že nyní na udržení tohoto zločinného systému již stačí daleko jemnější prostředky na podstatě nic nemění. Komunisti taky v 50.letech vraždili, ale v 70.letech již vystačili s daleko decentnějšími nástroji udržení své moci.
10) Veřejné obchody (už ten termin! Vžyť jsou soukromé!) musejí přijímat CZK (i kdyby inflace byla 30% denně) a výplaty dle zákona musejí být v CZK (a to i v soukromých firmách, sakra co do toho státu je?). To je ZCELA zásadní znemožnění konkurence! Zcela neférová soutěž.
11) Pro drobnější transakce by se místo zlata hodilo stříbro. Na něm je ale 20% DPH (výpalné pro státní mafii). Je to jako by při výměně CZK za EUR stát chtěl 20% odvod!
12) Těch překážek pro vznik konkurenční měny je daleko více a hlavně kdyby nějaká vznikla a byla úspěšná, stát zasáhne a klidně i vyvlastní (jako zlato v USA). To je silně odrazující prvek jak pro toho, kdo by zlatou banku chtěl rozject, tak pro případné klienty.
Opravdu zde chcete tvrdit, že překážky neexistují a že konkurenční krytá měna nevznikne jen proto, že ji lidé nechtějí? Proč tedy nakupují fyzické kovy v obrovských objemech???
Svá tvrzení nemůžete myslet vážně!
1) A důkaz? Opravdu eGold ověřoval identitu účastníků transakcí podle zákonů proti praní špinavých peněz? A splňoval podmínky pro bankovní licenci, aby mohl dělat co dělal?
2) Pokud víte, že ČNB porušuje zákon o praní špinavých peněz, jistě jste již podal trestní oznámení ;-)
3) Protože příslušné subjekty neměly bankovní licenci. A co vím, tak úplně se všemi nezatočila, ty vychcípaly na nezájmu.
4) Ona snad nějaká žádala a nedostala?
5) A kolik lidí ty mince používá jako uložení majetku a kolik opravdu jako měnu, tj. s nimi platí? Řekl bych, že počet těch druhých se bude limitně blížit nule :-D
8) Já jsem si teda žádné kampaně nevšiml a už vůbec ne nějakého enormního úsilí. Pokud tím tedy nemyslíte článek na měšci :-)
9) To je vzhledem k předmětu sporu irelevantní
10) Jak znemožnění konkurence? Vždyť obchody zlato přijímat mohou a konkurovat jim tedy zlato může úplně v pohodě. S výplatou je to spíš ochrana zaměstnanců před různými triky „vyplatím v nějaké exotické měně“ než prosazování koruny. Koneckonců, asi by šlo dát zaměstnanci minimální mzdu v CZK a zbytek ve zlatě jako „benefit“, pokud byste se na tom dohodli. Ale nevím o případu, že by někdo výplatu ve zlatě požadoval :-)
11) Jednak neplátci DPH je to jedno a za co by se pak DPH platilo? Za měď? To je přece taky měnový kov. Za pšenici? To je přece taky komodita, která může být základem měny… atp.
12) Dovolím si překlad: „Musím příznat, že ve skutečnosti nikdo proti zlatým měnám nevystupuje a nijak je nezakazuje ani nešikanuje, ale určitě by to udělali, já v to Věřím“ :-)
V bodech 6 a 7) a v bodě 10) se mzdami máte pravdu, že toto pomáhá koruně. Ale pokud by OPRAVDU byla tak strašná, jak gold bugs tvrdí, byla by nahrazena bez ohledu na tyto body. Koneckonců, vím o CZ firmách, co si mezi sebou platí EUR, je to poměrně běžné. Ale nevím o žádné, která by si s jinou firmou platila ve zlatě, ačkoli tomu vůbec nic nebrání. To taky něco říká o tom, jak „moc“ lidé zlatou měnu chtějí ;-)
P.S.: Nedělám si iluzi, že vás přesvědčím, vy máte Víru (demonstrovanou zvláště v bodech 1, 3, 4 a 12), píšu to spíš pro ostatní, co uvažují rozumem a ne srdcem :-)
Příkladem „vlastních peněz“, respektive bankovek, není ani tak stravenka, to je jen poukázka na nějaké konkrétní zboží, a oběh se po uplatnění stravenky nepředpokládá, ale obyčejná směnka, vystavená tzv. „na řad“. Její hodnota je určená v reálných penězích a jako taková je „ceninou“, obdobně jako bankovka. A stejně jako ona může i obíhat. Samozřejmě, ochota ji přijmout jako platidlo závisí do značné míry na důvěryhodnosti emitenta směnky (a/nebo toho, kdo ji avaluje). Ale podstatné je, že možnosti jsou.
To je ale vyborna instituce, 7 nezodpovednych lidi urcuje osud ekonomiky. Stat nema pravo vybirat dan z penez (protoze pujcovani penez na urok je jen jina forma zdaneni – urok je ta dan). V obehu je vzdy vice dluhu nez je penez, ktere je mohou zaplatit.
Hmm, neni takovy system zbankrotovany primo ve svem designu?
Centralni banka vydava penize, ale vetsina penez neni tistena tiskarnami jako bankovky ani mince, ale jako pujcky financnim institucim, ktere tyto pujcky dale pujcuji za zvyseny urok komernim subjektum a obcanum. Mnozstvi takto „vydanych“ penez je vetsimire vyrobeno komercnimi bankami, centralni banka dost dobre nedokaze regulovat miru pujcek, nema nad bankovnimi produkty komercnich bank dostatecnou kontrolu, navic snaha regulovat dlouhodobe objem penez v obehu v takovem systemu mi prijde jako tlaceni lana. Kratkodobe muze manipulaci ruznych (vetsinou kratkodobych) urokovych mer odlevat/nalevat penize do ekonomiky, ale dlouhodobe to dost dobre nejde, pokud nejaky novy financni produkt (=dluh) je velmi uspesny, treba hypoteka pro bezdomovce tak se vyrobi novy dluh (=emituji se penize) a ty zacnou kolovat v ekonomice. Pak se musi tyto dluhy slozite likvidovat.
Opravte me jestli se mylim, ale proc autor tvrdi, ze je ve svete tento system uznavany? Mozna tak bankstery kterym umoznuje legalne vyrabet penize.
Ten clanek nejde dostatecne do hloubky. Je to spis neco jako P.R.
Doporucuji vasi pozornosti dokument „penize jako dluh“ (v anglictine Money as Debt) na youtube (cenzorovany firmou google v dobe setkani G20). Dale dokument „Modern Money mechanics“ od FEDu.
A take by me zajimalo, kdo vlastni CNB. ;)
ČNB vlastní stát.
ČNB funguje jako automatický regulátor. Měří inflaci a nastavuje úroky. Nic víc. Pokud vzniknou peníze díky hypotéce na dluh bezdomovci, tak ty peníze je potřeba zase získat zpět do ČNB, protože jsou zdrojem inflace. Zvýšení inflace znamená přiškrcení zdroje vyššími úroky. V konečném důvodu je jedno, kdo v ČNB sedí a co dělá, pokud ČNB na venek dodržuje své inflační cíle, je všechno v pořádku.
Pokud by to bylo jednoduchý, mohl by to dělat počítač.
Peníze a dluh je rovnice s nulovým součtem. To je fakt, nevím proč vás to zaráží. I peníze, které ČNB vytiskne jsou v jejím účetnictví vedeny jako dluh, za který jí dlužníci platí úrok, dle platných sazeb.
diky za dobry clanek!!
jsem opravdu velice zvedavy co se bude dit dal, diky hypotekam a dalsim pujckam se v poslednich letech vytvarelo mnohem vice penez nez udavana hodnota inflace CSU… ale zda se mi ze vsechny banky a velka cast popuplace by chtela v jizde dal pokracovat… jsem opravdu zvedavy jak to cele skonci…
centralni banku vnimam jako posledni centralni planovaci urad ktery nam tu od komunismu zbyl… a naprosto necekam ze by nektere ze zasahu CNB mohli byt k necemu nekdy uzitecne…
Opravdu?
Ceny nemovitostí jdou dolu a jsou neprodejné.
Lidé teprve teď začínají šetřit a spíš roste množství exekucí.
Nevím, já ty peníze nikde nevidím. Pokud je někdo šetří, tak takové peníze jsou neaktivní a neohrozují ekonomickou situaci.
Mimochodem, pokud jde o spoření, tak tyhle peníze jsou z větší části ve státních dluhopisech. A tytéž peníze už stát dávno utratil, takže nevím, ani tam to s penězi není žádné velké terno.
Pokud někde peníze leží, tak maximálně v rezervách bank, ale tam skoro vlastně neexistují.
Logika houpacího koně. Právě protože dolary se platí už téměř všude, tisk dalších dolarů nezpůsobuje inflaci, protože se ty dolary zase rozšiřují do dalších zemí. To je asi tak jako když budete zvětšovat nádobu a zároveň ji napouštět vodou. Pokud budete zvětšovat dostatečně rychle, bude vám hladina vody i přes napouštění klesat.
Až jednou! se pravda ukáže! Jasně že! :-D