Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Kdo určuje, kolik se „vytiskne“ peněz? od Argent Goldmann - Proboha co to je za konformistický etatistický názor? Centrální...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 8. 4. 2010 10:31

  Argent Goldmann (neregistrovaný) ---.a1m.cz

  Proboha co to je za konformistický etatistický názor?

  Centrální banku nějak legitimuje její nezávisost?

  Když si budu peníze tisklnout doma na inkoustovce, také jsem nezávislý a přesto na mne bude pohlíženo jako na zločince. Proč? Proč oni můžou a já ne? Nějaké konání je buď špatné, nebo dobré – bez ohledu kdo tak činí.

  A proč v článku není zmíněna legislativa o zákonném platidle, která násilím znemožňuje vzniku konkurence centrální bance – například zlatem/stříbrem krytých peněz?

  Je irelevantní, že centrální bankovníctví s částečnými rezervami má příznivce a odpůrce. Relevantní je diskutovat o tom násilném donucování, které odpůrcům brání založit konkurenční krytou měnu a nechat lidi/firmy/klienty (trh), aby si sami vybrali, jaká měna je pro ně vhodnější.

  Pokud si někdo chce přečíst lepší popis současného systému (vnitřně podvodného, neb dovoluje bankám rozpůjčovat více, než si u nich někdo jiný uložil), nechť se koukne na tuto knihu poněkud fundovanějšího autora:
  http://www.libinst.cz/etexts/rothbard_penize.pdf

 • 8. 4. 2010 11:38

  Michal Kára (neregistrovaný) 82.117.156.---

  Koukám, čím větší blud, tím úporněji se drží :-) Žádná legislativa vám nezakazuje dohodnout se například v krámě s potravinami a platit jim za ně místo Kč zlatem, stříbrem, mušličkama… Komoditní peníze nevznikají ne proto, že by je někdo zakazoval, ale proto, že je lidé nechtějí.

  (A abych předešel námitkám „ale eGold FBI zavřela, protože se pokoušel dělat komoditní měnu“, tak rovnou odpovím, že ten zásah neměl s ‚komoditností‘ peněz nic společného – i v US je možné mít vlastní peníze – problém byl v praní špinavých peněz přes ten systém.)

 • 8. 4. 2010 12:44

  Patrik Chrz

  Tisknutí vlastních peněz není problém, kdokoliv si může vydávat vlastní měnu (pokud jí bude někdo ochoten přijmout), popř. platit (nebo přijímat platby) ve zlatě (v obilí, sobích kůžích,…). Nezákonné je pouze tisknutí cizích peněz – tedy můžu si doma vytisknout „Patrikovy koruny“ a pokusit se někoho přesvědčit, ať je přijme jako platidlo, ale nemůžu si tisknout „České koruny“.
  Místní peníze jsou ve světě poměrně časté, dokonce i v ČR jsou města, která vydávají vlastní peníze, stejně jako platba výměnou za jiné zboží. V mezinárodním obchodě je to poměrně běžný jev (nazývá se barter), hlavně mezi státy, které nemají volně směnitelnou měnu a existuje i ve vztahu firma-firma (jeden můj bývalý zaměstnavatel platil za reklamní služby zbožím), nebo firma-občan (v nějakém africkém státě přijímala Pepsi Cola jako platidlo za svoje nápoje od občanů colové ořechy).

 • 8. 4. 2010 18:40

  Nox (neregistrovaný) ---.sattnet.cz

  Nevim, jak presne je to uvedene v zakone, ale obavam se, ze pokud bych si vytiskl vlastni menu a zacal ji po dohode s okolim pouzivat. ve chvili kdy bych zacal vyznamneji konkurovat centralni bance, byl bych rychle a nemilosrdne zlikvidovan. Bez ohledu na zakon, svobodu, demokracii nebo podobne veci.

 • 8. 4. 2010 19:53

  Patrik Chrz

  Ale vlastní měny se v Evropě i světě běžně používají:
  http://www.euro.cz/id/01y0x7to8m/detail.jsp?id=19856

  A i u nás – co jiného jsou stravenky, dárkové poukázky a všelijaké dárkové karty? Jediná povinnost je vést účetnictví v národní měně.

 • 8. 4. 2010 20:03

  Argent (neregistrovaný) ---.a1m.cz

  Všechny vámi zmíněné papírky jsou denominovány v CZK a jsou CZK stoprocentně kryty. JAK MOHOU ČNB KONKUROVAT???

 • 10. 4. 2010 1:40

  ViR (neregistrovaný) ---.net.upc.cz

  Denominace v CZK ani krytí neplatí pro směnky :-). Ty můžete denominovat v jakékoli měně, a krytí, zejména 100%, se v okamžiku vystavení spíše nepředpokládá, byť může samozřejmě existovat… (V okamžiku předložení k inkasu samozřejmě krytí být musí…). Vydáním směnky tedy v daném okamžiku fakticky emitujete peníze. Jinak, že v ČR směnky ani ve velkoobchodě moc neobíhají, a spíše slouží jen jako zajišťovací instrument, to je realita, daná čtyřicetiletým výpadkem jejich používání. Ale stařičký Zákon směnečný a šekový č. 191/1950 Sb. to bez problémů umožňuje. A třeba v USA, či v mezinárodním obchodě, je jejich používání mnohem častější.

 • 8. 4. 2010 21:15

  Nox (neregistrovaný) ---.sattnet.cz

  Stravenky jsou patrne primo ukotveny v zakone a jejich vznik byl podporen vsimnym.

  Ten clanek je docela zajimavy, nicmene mena, ktera me nuti penize prosustrovat co nejvice diky 1% inflaci mesicne, me prijde desiva. Ne ze by dnesni cileni CNB na 3% byl zadny zazrak. Alespon ze mysleli na plnou prevoditelnost, abych nemel kupu jednech penez a nemohl si neco koupit, protoze musim platit jinymi. Navic ten zaver dokazuje, co jsem rekl.
  Tusim, ze po 2. sv. valce se majetek uchovaval misto v penezich ve spotrebnich vecech dlouhe trvanlivosti, napriklad v latkach, k tomu se chcete vratit?

 • 9. 4. 2010 10:04

  Honza (neregistrovaný) 62.24.77.---

  „mena, ktera me nuti penize prosustrovat co nejvice diky 1% inflaci mesicne“

  Nemusíte nic prošustrovat. Můžete si dle libosti a osobního vkusu z každé výplaty koupit zlaté mince, akcie, staré obrazy, koupit byt a splatit kus hypotéky (1 za rok), koupit řecký dluhopisový fond :-), zemědělský pozemek, …

  Tím nechci nijak hájit současný systém inflačních měn. Jen chci říci, že situace není až tak hrozná.

 • 2. 1. 2016 16:43

  Aleš (neregistrovaný) 42.118.149.---
  13. 7. 2016 21:35 redakčně smazáno, důvod: Nepovolená reklama.
 • 8. 4. 2010 14:36

  Sten (neregistrovaný) ---.seznam.cz

  Vlastní peníze si samozřejmě můžete tisknout, pokud někoho přesvědčíte, že jsou vhodné k obchodování. Jak myslíte, že fungují stravenky?

 • 8. 4. 2010 15:23

  Sten (neregistrovaný) ---.seznam.cz

  Ještě bych dodal, že jediný rozdíl mezi „státními“ penězi a penězi jinými (jiných států, doma vytištěnými, …) je v tom, že ty „státní“ jsou používány pro výběr daní. Příklad by mohl být Černá Hora, kde je „státní“ měnou euro, ačkoliv Černá Hora není členem Eurozóny (tzn. stejně jako většina lidí netiskne vlastní peníze)

 • 8. 4. 2010 18:46

  Michal Kára (neregistrovaný) 82.117.156.---

  Ještě jste zapomněl dvě věci:

  1) Podle zákoníku práce musíte v CZK vyplácet mzdu
  2) Pokud máte veřejný obchod (prodejnu) musíte přijímat CZK (další měny dle vašeho uvážení)

  Tím veškeré „nucení“ CZK lidem končí. Gold bugs prostě nechtějí pochopit, že lidé jsou konzervativní a i kdyby někdo udělal komoditní peníze, nebudou mít tolik výhod oproti CZK, aby na ně lidé přešli.

 • 8. 4. 2010 20:12

  Jeník (neregistrovaný) 74.63.112.---

  1) eGold: Praní špinavejch peněz byla jen záminka!

  2) Že bychom poslali URNA do ČNB, protože někdo má špinavé koruny???

  3) A proč tak ČNB zatočila s „fazolema“ a jinejma internetovejma měnama?

  4) Opravdu si myslíte, že by „zlatá“ banka dostala od ČNB licenci???

  5) Lidi o zlatou měnu nemaj zájem? Tak proč všechny mincovny, které razí investiční zlaté a stříbrné mince nestíhaj uspokojovat rostoucí poptávku???

  6) Stát přerozděluje polovinu HDP a toto dělá v CZK. To tak trochu této měně dává neférovou výhodu. V CZK vybírá daně, v CZK z takto vyvlastněných peněz rozdává podpory, dotace, granty, platy státních zaměstnanců. Věříte, že i státní zaměstnanec by mohl chtít mzdu ve zlatě?

  7) Jakýkoli dluh je možné splatit v té jediné oficiální měně!

  8) Stát a centrální banka permanentně vynakládají enormní prostředky (které sebrali jiným, nebo si je natiskli) a úsilí na sebepropagaci, odůvodnění vlastní existence. S takovým marketingovým rozpočtem, s možností financovat kampaň z peněz, které lidem seberu proti jejich vůli, bych prosadil i bramborové peníze.

  9) Stačí se podívat, jak centrální banky vznikly. Násilím, donucením. I v USA stát lidem zabavoval zlato! To, že nyní na udržení tohoto zločinného systému již stačí daleko jemnější prostředky na podstatě nic nemění. Komunisti taky v 50.letech vraždili, ale v 70.letech již vystačili s daleko decentnějšími nástroji udržení své moci.

  10) Veřejné obchody (už ten termin! Vžyť jsou soukromé!) musejí přijímat CZK (i kdyby inflace byla 30% denně) a výplaty dle zákona musejí být v CZK (a to i v soukromých firmách, sakra co do toho státu je?). To je ZCELA zásadní znemožnění konkurence! Zcela neférová soutěž.

  11) Pro drobnější transakce by se místo zlata hodilo stříbro. Na něm je ale 20% DPH (výpalné pro státní mafii). Je to jako by při výměně CZK za EUR stát chtěl 20% odvod!

  12) Těch překážek pro vznik konkurenční měny je daleko více a hlavně kdyby nějaká vznikla a byla úspěšná, stát zasáhne a klidně i vyvlastní (jako zlato v USA). To je silně odrazující prvek jak pro toho, kdo by zlatou banku chtěl rozject, tak pro případné klienty.

  Opravdu zde chcete tvrdit, že překážky neexistují a že konkurenční krytá měna nevznikne jen proto, že ji lidé nechtějí? Proč tedy nakupují fyzické kovy v obrovských objemech???

  Svá tvrzení nemůžete myslet vážně!

 • 8. 4. 2010 20:53

  Michal Kára (neregistrovaný) 82.117.156.---

  1) A důkaz? Opravdu eGold ověřoval identitu účastníků transakcí podle zákonů proti praní špinavých peněz? A splňoval podmínky pro bankovní licenci, aby mohl dělat co dělal?

  2) Pokud víte, že ČNB porušuje zákon o praní špinavých peněz, jistě jste již podal trestní oznámení ;-)

  3) Protože příslušné subjekty neměly bankovní licenci. A co vím, tak úplně se všemi nezatočila, ty vychcípaly na nezájmu.

  4) Ona snad nějaká žádala a nedostala?

  5) A kolik lidí ty mince používá jako uložení majetku a kolik opravdu jako měnu, tj. s nimi platí? Řekl bych, že počet těch druhých se bude limitně blížit nule :-D

  8) Já jsem si teda žádné kampaně nevšiml a už vůbec ne nějakého enormního úsilí. Pokud tím tedy nemyslíte článek na měšci :-)

  9) To je vzhledem k předmětu sporu irelevantní

  10) Jak znemožnění konkurence? Vždyť obchody zlato přijímat mohou a konkurovat jim tedy zlato může úplně v pohodě. S výplatou je to spíš ochrana zaměstnanců před různými triky „vyplatím v nějaké exotické měně“ než prosazování koruny. Koneckonců, asi by šlo dát zaměstnanci minimální mzdu v CZK a zbytek ve zlatě jako „benefit“, pokud byste se na tom dohodli. Ale nevím o případu, že by někdo výplatu ve zlatě požadoval :-)

  11) Jednak neplátci DPH je to jedno a za co by se pak DPH platilo? Za měď? To je přece taky měnový kov. Za pšenici? To je přece taky komodita, která může být základem měny… atp.

  12) Dovolím si překlad: „Musím příznat, že ve skutečnosti nikdo proti zlatým měnám nevystupuje a nijak je nezakazuje ani nešikanuje, ale určitě by to udělali, já v to Věřím“ :-)

  V bodech 6 a 7) a v bodě 10) se mzdami máte pravdu, že toto pomáhá koruně. Ale pokud by OPRAVDU byla tak strašná, jak gold bugs tvrdí, byla by nahrazena bez ohledu na tyto body. Koneckonců, vím o CZ firmách, co si mezi sebou platí EUR, je to poměrně běžné. Ale nevím o žádné, která by si s jinou firmou platila ve zlatě, ačkoli tomu vůbec nic nebrání. To taky něco říká o tom, jak „moc“ lidé zlatou měnu chtějí ;-)

  P.S.: Nedělám si iluzi, že vás přesvědčím, vy máte Víru (demonstrovanou zvláště v bodech 1, 3, 4 a 12), píšu to spíš pro ostatní, co uvažují rozumem a ne srdcem :-)

 • 10. 4. 2010 1:23

  ViR (neregistrovaný) ---.net.upc.cz

  Příkladem „vlastních peněz“, respektive bankovek, není ani tak stravenka, to je jen poukázka na nějaké konkrétní zboží, a oběh se po uplatnění stravenky nepředpokládá, ale obyčejná směnka, vystavená tzv. „na řad“. Její hodnota je určená v reálných penězích a jako taková je „ceninou“, obdobně jako bankovka. A stejně jako ona může i obíhat. Samozřejmě, ochota ji přijmout jako platidlo závisí do značné míry na důvěryhodnosti emitenta směnky (a/nebo toho, kdo ji avaluje). Ale podstatné je, že možnosti jsou.

 • 18. 5. 2010 16:51

  smith (neregistrovaný) 67.21.19.---
  5. 9. 2011 19:32 smazal dalich ., důvod: ***SPAM***
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).