Hodnocení "hovadina" je zjevně Váš osobní názor a o tom nemá cenu polemizovat. Nakolik je "nesystémový" se neodvažuji soudit, už proto ne, že není úplně jasné, co se tím míní. Jistá věc však je že země, které považujeme za vyspělé kapitálu my jako Francie, Německo aj. podobná omezení prodeje mají odjakživa.
Nikoliv, "z krku ho nemáme". Některé věci jsou zjevně rozumné, jiné zjevně nerozumné. Zdaleka není třeba napodobovat Německo ve všem, nedělní klid v obchodech není jenom v Německu ale v zásadě ve všech tzv. "vyspělých" demokraciích. Je to MIMO JINÉ o divokosti ruky trhu a nebo o rozumné míře státní regulace.
Mně ten smysl ani zdaleka tak zjevný není. Je to jenom velmi, velmi malá část zaměstnanců. Navíc ani ten zákon nevyžaduje, aby nešli do práce. Pořád tam můžou jít uklízet, doplňovat regály, dělat inventuru, cokoli. Jenom nesmějí maloobchodně prodávat zákazníkům. A nikdo jiný podobný zákaz provozování o svátcích nemá. Navíc jenom o některých, z nějakého důvodu. ČOI ani neměla problém s tím, že jsou skladníci ve svátek v práci (práci skladníků o svátek žádný zákon nezakazuje), ale nejvíc jim vadilo to, že měla na místě Alza k dispozici terminál, ze kterého šlo zboží objednat na místě.
to by se ten zákon musel upravit tak jako tak, protože ten smysl neplnil nikdy, protože je to naprostý paskvil (vztahuje se jen na konkrétní činnost některých zaměstnanců v některých odvětvích podle rozlohy provozovny jen v některé svátky... WTF). Mimochodem, ve vybraných svátcích, kdy lidé reálně něco oslavovali, byl držen klid i bez zákona.
"Smyslem zákona je přece zjevně to, aby ve vybraných svátcích byl držen klid a zaměstnanci nešli do práce, což v centrále Alzy splněno není."
Jste si jistý?
Zákon tohle nezajistil ani před výhrou Alzy.
- netýká se práce, není zákaz chození do zaměstnání v ty dny, není zákaz podnikání, není zákaz jiné práce, je jen zákaz nakupování. A i zaměstnanci obchodů mnohdy chodí do práce, zvláště na jiných pozicích než je pokladní.
- netýká se malých provozoven, netýká se mnoho profesí, služeb
- netýká se ani rozvozu nákupů
Já jsem ten zákon nepochopil. Neřeší nic, jen zavádí další povinnou státní diskriminaci. Diskriminuje zaměstnance velkých obchodů (především pokladní) oproti jiným zaměstnancům, podnikatelům, službám. A to nemluvím o tom, jestli "pozitivně" nebo "negativně", protože mnozí by rádi chodili ve svátek do práce za příplatek místo chození ve všední den.
Pane Kutálku, jsem si dost jistý, že ten zákon je správná cesta, možná ne úplně správně formulovaná, jak už to bývá u řady zákonů. Prapodstata, ze které teprve vyplývají dopady na ochranu zaměstnaneckých práv prodavačů, tj. mít jednou týdně klid a to tehdy, když ho má i většina společnosti. A to zase je princip křesťanské civilizace vůbec, v neděli zvolnit. V tomto pohledu jde o brzdu neustále se zvyšujícího životního tempa spotřební společnosti. Což je chvályhodné.
O diskriminaci velkých obchodů na úkor malých bych tu už vůbec nemluvil. Z hlediska podnikatele jsou na tom malé obchody podstatně hůř oproti velkým téměř ve všem. Z hlediska spotřebitele tu právě zůstává možnost nakoupit, pokud nutno, v malých obchodech, což je správně.
Nejde o omezování, ale o udržení historicky osvědčeného způsobu života. Podle Vaší formulace "...my ostatní..." je zjevné že se nepovažujete za "součást křesťanské civilizace", nicméně buďte si jistý, že jí jste. Zde nejde o víru, ale o to, že máte a máme jisté návyky, které jsou jiné než u domorodců v Tichomoří, nebo ve střední Africe.
udržení historicky osvědčeného způsobu života
Celý vývoj lidské civilizace je zásluhou těch, kdo se nespokojili s osvědčeným způsobem života a snažili se vymyslet a uvést do praxe něco lepšího. Díky nim už nežijeme v jeskyních a chatrčích, ale máme domy, dopravu, elektřinu, Internet a webová fóra, kde jim mohou lidé jako já projevit vděk a kde lidé jako vy mohou vzývat osvědčený způsob života.
je zjevné že se nepovažujete za "součást křesťanské civilizace", nicméně buďte si jistý, že jí jste
Ne, nejsem. Evropská společnost si sice prošla poměrně dlouhým obdobím, kdy křesťanské církve diktovaly společenské normy, ale tuto nešťastnou fázi už máme dost dlouho za sebou, i když se některým lidem po těch pohnutých dobách stále stýská. Naštěstí jich ubývá a zejména v ČR už jsou výraznou menšinou.
Aha, takže křesťanské principy, o to tu jde...
Na tomhle zákoně se kupodivu shodla ČSSD a lidovci. Ti první asi proto, že to chtějí prodat jako "děláme něco pro ty chudáky vykořišťované zaměstnance". Ale chtějí to ti zaměstnanci vůbec? Někteří jsou za víkendové směny rádi - protože za ně jsou různé příplatky - taky i ze zákona. Jestli do toho chce stát nějak zasahovat, ať hlídá, že ti co pracují o víkendu dostávají opravdu i ty příplatky, které mají. Jinak ať se do toho nemontuje.
Ten argument "aby měli volno jako většina společnosti" taky neberu. Mně by naopak někdy vyhovovalo mít volno ve všední den a klidně si to napracovat třeba někdy po večerech nebo po víkendu. Aspoň bych si pak když potřebuji něco vyřizovat na nějakém úřadě nemusel brát dovolenou. Takže jinými slovy - nekecejte mi prosím nikdo do toho, jak trávím volný čas - a nekecejte mi ani do toho, KDY ho trávím.
No a politici z KDU-ČSL si asi myslí, že když lidé nebudou moci chodit v neděli do obchodních center, tak budou více chodit do kostela. Ne, nebudou.
To je obecně problém některých křesťanů. Já bych proti nim nic neměl, ale oni bohužel občas mají pocit, že jen ten jejich pohled na svět je jediný správný a všichni kteří se jím neřídí žijí v hříchu a nevědomosti a budou zatraceni a oni je proto musí zachránit. Například na interrupce mohou být názory různé. Někdo je proti nim - fajn. Pokud nějaká křešťanka nechce nikdy jít na potrat, tak jí snad v dnešní době nikdo k ničemu takovému ani nutit nebude. Ale proč mají potřebu ten svůj názor (a nejen na tuhle věc) vnucovat i jiným?
Drtivá většina křeštanů je snad naštěstí normálních a tolerantních. Ale kdyby převážili ti, co normální nejsou, tak to klidně může dopadnout tak, jako v knize (nebo seriálu) Příběh služebnice. Taková dystopická teokracie. O to fakt nestojím.
Jinak proč je ten zákon celý divný - proč třeba 17. listopadu zavřeno být nemusí, ale 8. května ano? Kdo rozhodl, který z těch svátků je významnější? A proč?
Hlavně je v tom bordel, kdo si to má pamatovat. Ale možná jde o salámovou metodu - předkladatelé zákona doufali, že někdy později zkusí zakázat prodej ve všechny svátky a pak třeba přidají i ty neděle... Jo, to už by se sice pamatovalo lépe, ale tím výhody asi končí.
A jak už tu padlo - je tu tolik profesí, které z toho stejně profitovat nebudou. Zdravotnictví, hasiči, policie, různí servisní pracovníci dodavatelů energií, vody, etc. Je toho moc.
Já třeba přes týden moc času na nakupování nemám. Tak jsem někdy rád, že na nějaký větší nákup můžu vyrazit v klidu o víkendu. Nepotřebuji oba dny - rozhodnut se podle dalších faktorů - třeba bych jeden den víkendu chtěl vyrazit na nějaký výlet, další bych šel na nákup. Rozhodnu se třeba nakonec i podle počasí. No a co když v sobotu bude hezky a v neděli ošklivo. Na nákup ideální. Ale ne, někdo měl potřebu kecat lidem do toho, jak mají trávit čas a kdy mají které věci dělat a tak budu mít daný víkend smůlu... Tak dík.
Zákon, který měl hlavní myšlenku "oddechu od konzumního nakupování ve významné sváteční dny" naplnit, je evidentně rozporuplný. Státní orgány - včetně všech českých soudů - by se měly postarat, aby hlavní myšlenka zákona byla natolik srozumitelná, jednoznačná a určitá, aby ohledně zákona nevznikaly žádné pochybnosti a tudíž ani rozsáhlé a dlouholeté soudní spory. Zatím nám nezbývá nic jiného, než že tuhle hlavní a vyzrálou myšlenku, že o svátcích (a nejlépe ani v neděli, jako to mají v jiných vyspělých státech) se nenakupuje, ale věnujeme se rodině (hlavně dětem), kultuře, sportu a oddechu všeobecně, budeme naplňovat ne proto, že to je v nějakém zákoně, ale protože cítíme, že je to tak správně.
Nejlepší by ovšem bylo, kdybychom se na podobné zákony vykašlali a nechali na každém, ať se rozhodne, kdy chce (nebo potřebuje) nakoupit. Komu je neděle svatá, nikdo ho nakupovat v neděli nenutí. Nebo snad máme očekávat nějaký další zákon, který nám v neděli zakáže luxování a další ne dost vznešené aktivity?
Vyzrálá myšlenka? Někomu vyhovuje 5-6 dní pracovat a 7. den odpočívat. Jiný chce odpočívat 6. den nebo úplně jiný den - např. vzhledem k tomu, že už předtím mnohé služby, úřady o víkendu nefungují, dává smysl "nepracovat" ve všední den, protože různé nepracovní činnosti jsou spíše dostupné než v neděli.. Někdo raději pracuje každý den, ale kratší dobu. Někdo raději teď pracuje 7 dní v týdnu a pak chce o prázdninách či i jindy cestovat. Někdo....
Ne, naopak myšlenka ani zákon není vůbec vyzrálý. Vůbec nedává smysl a neřeší ani jeden z možných důvodů, proč se zavedl (a to i kdyby se roztáhl na všechny svátky všech národů a náboženství i všechny neděle).
Bylo by hezké, když by konečně lidé přestali se pokoušet myslet za druhé, kteří jsu v naprosto jiné situaci.
Samozřejmě,to bylo jasné od samého počátku,že správný český človíček,který od ostatních vyžaduje dodržování zákonů a pravidel sám rychle přijde na to,jak zákon obejít a ještě využít. Má být jasně dáno,že zavřeno bude všude, kromě třeba restaurací a benzínek,ale žádné vyjímky na m2, vietnamské obchody apod. Na tom tolik citovaném Západě je to X let standard a není problém. I za toho socialismu bylo kromě hospod ,cukráren a benzínek zavřeno všude.
A argument, že přeci nikdo nikoho nenutí chodit o svátcích po obchodech je mimo,když zaměstnanci tam být stejně musí.
"Zavřeno všude, žádné výjimky, jen restaurace a benzinky." Aha, jasně. A ty restaurace a benzinky nesjou výjimky? A proč zrovna ty benzinky? Co máte kde jezdit, když je neděle? Akorát se někde vybouráte a budete přidělávat práci hasičům a záchrance a policii a ti chtějí mít taky někdy neděli. A pracovníci v pohostinství nemají nárok na to mít volnou neděli?
Ano, za socíku se o víkendu nakoupit nedalo, někde pomalu ani v tu sobotu dopoledne. A Vy se do těch časů chcete vrátit? Já tedy ne...
Bohužel tady je vidět, že na boj se státní mašinerií mají jen velké firmy. Nějaký malý obchodník by neměl ani know-how ani prostředky na tolik soudních stání, které by vedly ke konečnému vítězství.
Ale Alze gratuluji, ten zákon je naprostý nesmysl, proč má někdo určovat, které dny jsou k nakupování vhodné a které ne. Navíc, jak se ukázalo, počítačové vybavení je celkem klíčová infrastruktura a znám nemálo firem, kterým možnost okamžitého nákupu komponentů dost vytáhla trn z paty.
Jestli se nepletu, tak malý obchodník je na tom naopak lépe - jeho se to netýká a může si mít otevřeno klidně non stop :-(
Co vidim v Německu tak tam zavíraji často klasicky v sobotu v poledne a do pondělka šlus. Pak člověk vidí lidi courat po parku,
Já jsem příznivcem zavírání hypermarketů ve svátky (všechny) i o nedělích. Ony totiž ty velké nedělní nákupy zabily naše malé prodejny, místo každodenního pěšího nákupu pár potřebných věcí, jezdí lidi pro plná auta zbytečností.
A ani ten velký nemá vyhráno. První reakce ČOI byla taková, že podle nich se to rozhodnutí týká jen toho konkrétního případu, takže v ostatních se budou dál soudit do roztrhání těla (z cizího krev neteče) a i když to výslovně neřekli, mezi řádky z toho jasně vyplynulo, že je jim nějaký NSS u zadní části těla a pokuty budou rozdávat dál. Když se tak může chovat vláda, co by nemohla ČOI, že...
Celý zákon je naprostá hovadina. Proč má zaměstnanec hypermarketu o svátcích nepracovat? Vždyť může mít volno v jiný den. Co lidí by bralo volno třeba ve středu, aby si mohli oběhat úřady a podobné věci! A že to mají v Německu nebo v Rakousku, je jen historická záležitost. My to měli za socialismu taky. Pamatuju doby, kdy třeba v jihočeském kraji byla na celý kraj jediná benzínka non-stop. Chceme to ale i dneska? Jistěže ne. A pokud zákon nařizuje povinné volno v super-, hyper-, kdy jde o naprosto kulový, proč totéž neudělá v nemocnicích, v ZOO, v chovech zvířat, u hasičů, energetiků a jiných oborech? Energetici nebo hasiči při tornádu makali svátek nesvátek, ve dne v noci, bez ohledu na víkendy. Měli to zabalit a počkat, až bude pondělí? Taky si to volno vyberou jindy, nebo prostě dostanou příplatky za práci přesčas. A ohánět se nějakým křesťanstvím je v mutlikulturní společnosti už totální úlet. My jsme země téměř ateistická, i kdyby se polští misijní kněží na hlavy postavili a odpichovali se ušima až do Říma. V době, kdy Čech slaví nějaký svátek, ho neslaví Vietnamec. Už i v tom Německu přišli na to, že do non-stop provozů v pátek nechodí pracovat muslim, v sobotu Žid a v neděli křesťan a že budhista má zase jiné svátky. A podle toho plánují pracovníkům směny. A tak by se mi to líbilo i u nás. Chceš jít v neděli do kostela? Tak si tam jdi, ale pochop, že Žid chce jít do modlitebny v sobotu a muslim v pátek. Punkt.
Tady už si zřejmě spousta lidí nepamatuje, proč celý tenhle záon vzniknul. Pamatuju nářky prodavaček, když za pakatel musely dělat i ve svátek a byl problém jim vůbec dávat zákonné příplatky. Dá se řísc, že tak 10-15 let nazpátek je řetězce prakticky vykořisťovali.
Jakožto "liberální kapitalista" chápu že je blbost práci nařizovat nebo zakazovat zákonem, kor když vidim, kolik lidí se může přetrhnout jen aby mohli jít do práce ve svátek, prostě chtěji peníze.
Pokud porovnáváte zavření hypermarketů se zooo, zámky atd tak to pokulhává. Srovnáváte přínosnou kulturní záležitost se zvrhlym nakupovánim.
Plést do toho nemocnice nebo hasiče je přece úplný nesmysl.
„Pokud porovnáváte zavření hypermarketů se zooo, zámky atd tak to pokulhává. Srovnáváte přínosnou kulturní záležitost se zvrhlym nakupovánim.
Plést do toho nemocnice nebo hasiče je přece úplný nesmysl.“
Zvrhlým nakupováním? Minimálně část toho nakupování je v dnešní společnosti nezbytná k přežití. A tím myslím nejen jídlo, ale třeba i oblečení, obutí, ale i další předměty téměř nezbytné.
Pokud bych měl něco označit jako zvrhlé jsou to spíše zbytné zoo a zámky než nákupy.
A plést do toho nemocnice a hasiče? Pokud je cílem ochrana zaměstnanců, kteří podléhají největšímu útisku, kde jinde hledat nejvíce utlačované zaměstnance než v nemocnici? V kterém jiném oboru kdykoliv lidé tolerují nucené práce? Kde se masově porušuje zákoník práce neplacenými přesčasy, protože „jinak to nejde“, protože roční limity jsou překračovány za zlomek roku?
Nu což vidíme to každý jinak... Nákupy jsou v 90% zbytné, to nám ukázaly loňské lockdowny. Pokud mám co do huby a co na sebe, netřeba nakupovat. Boty mi běžně vydrží 10-15 let. Pokud si někdo kupuje troje do roka, jen proto že ty co má jsou už loňské, je to jeho právo a volba ale neni to nezbytnost.
Kdežto požár si nezaložíte a do nemocnice nejdete jen proto, že to je zrovna letos v módě.
Nevím jak u jiných, ale většina těch mých nákupů je právě to jídlo. Nějaké oblečení dokupuji jen párkrát do roka. Ne, fakt se necourám obchodními centry jen tak, protože nemám co dělat. Jestli někdo jo, tak je to problém u něj, ale nemůžete tohle aplikovat na všechny.
A boty mi tedy 10 let taky nevydrží. V lepším případě tak 2-3 roky, pak už se začínají rozpadat a potřebují alespoň nějaké opravy, pokud už nejsou na výhoz komplet. Možná to bude tím, že v těch botách každý rok pár set kilometrů ujdu, nevím, co s nimi děláte Vy. :-)
A zrovna u bot si rád koupím klidně i rok nebo dva roky starý model (pokud to ještě půjde), většinou jsou takové boty levnější a víc paměti RAM ani rychlejší procesor asi taky mít nebudou...
Rád bych pomohl. Snad se mi to povede.
Spor nebyl o prodeji služeb, ale o maloobchodním prodeji (zboží). Prodej v maloobchodě (ve velkých provozovnách; a bazary a sběr a výkup odpadů nezávisle na velikosti) je o některých svátcích zakázaný (ostatní služby nejsou).
V tomhle sporu se řešilo to, nakolik je výdej zboží z eshopu považovaný v kontextu tohoto zákona za prodej v maloobchodě. V tomhle případě hrálo roli i to, že šlo učinit objednávku sice online, ale z terminálu umístěného v provozovně.
Navíc - mluvíte o tom, že všechny služby lze prodávat online. Částečně máte pravdu. Smlouvu online jde uzavřít prakticky u čehokoli. Ale spousta služeb, včetně prodeje zboží, nejde realizovat jenom online a nejméně část plnění musí být poskytnuta fyzicky. I to bylo součást sporu - nakolik je v provozovně, ve které je zakázaný prodej, možné poskytovat výdej zboží objednaného pomocí prostředků dálkového přístupu.