Hlavní navigace

Kdo pohlídá vaše dítě aneb budou rodiče na mateřské konkurovat školkám?

16. 6. 2010
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Kapacita státních mateřských škol nestačí, jesle téměř nejsou. Kdo vám pohlídá dítě? Sousedka na mateřské nebo chůva? Pátrali jsme po nabídkách hlídání.

Dítě je radost, ale přináší i starosti. Co, když si budete chtít odpočinout a vyrazit do víru noci nebo vaše finanční situace bude vyžadovat předčasný návrat do pracovního procesu?

Státních ústavů je málo, soukromé školky jsou drahé

Lze se to poměrně pravidelně dočíst v médiích. Kapacity ve státních mateřských školkách jsou omezené. Obzvláště to platí o velkých městech. Praha, Brno, Ostrava ale i České Budějovice či Liberec, tam všude naleznete poměrně slušnou nabídku soukromých mateřských škol. To vcelku přesvědčivě potvrzuje slova o nedostatečných kapacitách. I když se toto tvrzení v našem dubnovém článku snažila vyvrátit ředitelka jedné z brněnských mateřských škol: Počet žádostí převyšuje naši kapacitu 5násobně. Nejde však o obraz reálného stavu a nepoměru mezi celkovou kapacitou mateřských škol a zájmu o umístění dětí. Jak mám od mnoha rodičů potvrzeno, dávají si přihlášky na více mateřských škol najednou a následně nám po případném přijetí svůj původní zájem vypovídají a komplikují nám tím celou situaci. Více: Rodiče preferují státní mateřské školy, na soukromé nemají peníze

Zeptejte se ale matek malých dětí ve svém okolí. Ty vám většinou potvrdí, že dostat dítě do mateřské školky vůbec jednoduché není. Je to ale velmi žádoucí. Porovnáte-li totiž ceny státních a soukromých mateřských škol, zjistíte, že rozdíly jsou i více jak desetinásobné, především pak v Praze. Zatímco za umístění do státní školky zaplatíte včetně stravného okolo tisícikoruny za měsíc, ceny soukromých mateřských škol se pohybují v řádech několika tisíců.

Pokud budete chtít umístit dítě před třetím rokem života do jeslí, narazíte na ještě daleko komplikovanější stav. Státní jesle jsou provozovány zcela minimálně a za soukromé zaplatíte cenu o 10 až 20 % vyšší než u soukromých mateřských školek. Nárůst státních jeslí očekávat nelze. Když se totiž na začátku roku 2009 mluvilo o chystaném návrhu Evropské unie, který měl zaručit místa v jeslích pro třetinu dětí do tří let, byl tehdejší ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas zásadně proti. Alternativu ke státním ústavům viděl v matkách, které by si ke svému dítěti přibraly další potomky „matek ze sousedství“. Z takové matky by se stal Evidovaný poskytovatel vzájemné rodičovské výpomoci, mohla by si ke svému dítěti přibrat tři cizí děti a na každé si přivydělat maximálně 5000 Kč měsíčně s tím, že by jí byl zachován rodičovský příspěvek a stát by za ní nadále platil povinné pojistné. Čtěte také: Na nové mateřské vyděláte měsíčně i přes 5000 Kč navíc

Chůva za 40 Kč?

Alternativou k státním i soukromým školkám jsou chůvy. K těm se můžete dostat přes inzeráty, které si podávají dívky a ženy nejrůznějšího věku, vzdělání a v nejrůznějších životních situacích. A právě k tomu všemu byste měli při výběru správné chůvy přihlížet. Ceny se pohybují u „samostatných“ chův napříč republikou obvykle mezi 60 a 80 Kč za hodinu, narazíte však i na nabídky hlídání za 40 Kč na hodinu. V Praze cena většinou neklesá pod 100 Kč, průměrně se pohybuje kolem 110 Kč.

Mami, kdo mě dneska pohlídá?

Dražší jsou služby specializovaných agentur. Ty vám zprostředkují služby chůvy za průměrných 130 Kč mimo Prahu a v hlavním městě pak připlatíte dalších zhruba 30 Kč na hodinu. Za každé další dítě je příplatek v rozmezí 20 až 30 Kč, stejnou částku připlatíte za hlídání o víkendu a státním svátku. Výše zmíněné ceny počítají s pravidelným hlídáním. Pokud budete chtít služby chůvy využít jen občas (například si budete chtít udělat příjemný večer), pak připočtěte zhruba 20 % navíc.

Nabídek na internetu je poměrně dost, stačí do vyhledavače zadat heslo „hlídání dětí“. Agentury se zaměřují převážně na velká města typu Prahy, Brna či Ostravy. V menších městech jste odkázáni na služby „samostatné“ chůvy. A jaký je rozdíl mezi chůvou z agentury a tou, která působí samostatně? Agentury většinou dbají na důkladné proškolení a zajímají se také o vzdělání a aktuální životní situaci svých chův. První výběr začíná již po obdržení vyplněného dotazníku, pokud pozveme např. 10 kandidátek na pohovor, tak z nich pak většinou dále projdou 3–4. Následuje ověřování referencí, prověřování přímo v praxi, říká Andrea Martinů z brněnské agentury Mia, která dále hovoří o tom, že od rodičů dostávají zpětné vazby, které slouží k případné korekci chování chův. Se stávajícími chůvičkami jsme v neustálém pravidelném kontaktu. Právě z tohoto důvodu se specializujeme pouze na Brno a bližší okolí. Umožňuje nám to všechny aktivní chůvičky vídat pravidelně, znát jejich zázemí, studijní úspěchy či neúspěchy apod. Závěrem pak dodává, že kromě interního školení jsou chůvy z její agentury proškoleny od Českého červeného kříže také pro případ poskytování první pomoci.

školení září Dáša

Jak se hledá chůva v praxi zjišťoval sesterský server Vitalia.cz: Vracím se do práce. Kdo mi pohlídá dítě?

Neznamená to ale automaticky, že agentura vždy dokáže dodat lepší chůvu, než kterou si najdete v samostatném inzerátu a levněji. Ideální je samozřejmě, pozeptat se na tipy ve svém okolí. Stále více jsou také nabízeny aktivity spojené automaticky s možností hlídání dítěte. Můžete si tak jít zacvičit do fitness centra, kde se o vaší ratolest v ceně cvičení postarají. Pracujícím rodičům zase mohou pomoci firemní školky, které ale zatím v Česku nemají vybudovanou tradici.

Foto: sxc.hu

Autor článku

Autor je redaktorem serveru Peníze.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).