Hlavní navigace

S NFC můžete nakupovat i půjčit si auto (fotogalerie)

31. 1. 2013
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Rok 2013 by měl být ve znamení NFC. Alespoň podle výrobců technologií, kteří by NFC čipy viděli nejraději všude okolo nás. Ale tak snadné to nebude.

Každý rok na podzim se na výstavišti Paris Nord Villepinte pořádá veletrh Cartes, na kterém se setkávají výrobci zařízení i finanční společnosti, které se zajímají o platební karty, identifikační karty a veškerá hardwarová zařízení, která s tím souvisí.

V roce 2010 byl z veletrhu cítit hlavní signál: bezkontaktní karty. Nastane jejich masivní rozvoj a budou všude okolo nás. Rozvoj skutečně nastal, alespoň pokud jde o Českou republiku, ale tzv. západní země jsou k implementaci nových technologií zdrženlivější. Na veletrhu v roce 2011 byl znát větší posun k NFC a v roce 2012 bylo NFC jedním z hlavních témat.

Fotografie z veletrhu jsou níže v galerii. Omluvte prosím sníženou kvalitu, pro focení byl použit iPhone 4S a nejsou focené profesionálním fotografem. Máme pro vás pár tipů, co můžete ve fotogalerii vidět.

Nakupujte s NFC

Představte si, že jdete do hypermarketu, procházíte se regály a mobil postupně přikládáte ke zboží, které chcete zakoupit. Nepotřebujete žádný vozík ani košík. Až máte nakoupeno, v mobilu si zkontrolujete, že máte opravdu vše a v potřebném množství. Pak jdete k pokladně, za zboží zaplatíte a za pár minut pro vás bude vše připravené v oddělení výdeje. Ale proč byste chodili k pokladně? Za zboží zaplatíte přímo z mobilu a ještě si zvolíte, jakou kartou.


Autor: Dalibor Z. Chvátal

Autor: Dalibor Z. Chvátal

Na motorku s mobilem

Klíče pro startování motorky nejsou nutné, alespoň v případě té na obrázku. Stačí přiložit mobilní telefon s NFC čipem a motorka je nastartovaná. A ještě jeden detail, potřebujete tu správnou aplikaci. Prozradím, že ta první nemá spalovací motor, ale elektromotor.


Autor: Dalibor Z. Chvátal

Autor: Dalibor Z. Chvátal

Autor: Dalibor Z. Chvátal

Elektro + mobil = elektromobil

Tato auta potřebují k provozu baterie i váš mobil. Auto otevřete přiložením mobilu na NFC čtečku za oknem, přes NFC jej i nastartujete. Ale ještě předtím si jej přes mobil objednáte a za jeho půjčení zaplatíte (také mobilem).

Něco podobného už funguje v Paříži. Pokud máte chuť se takovým autem projet a zažít to na vlastní kůži, postup najdete na webu Autolib. Jen pozor, abyste měli dost energie na dojetí (viz video níže).

dan_z_prijmu


Autor: Dalibor Z. Chvátal

Autor: Dalibor Z. Chvátal

Autor: Dalibor Z. Chvátal

Autor: Dalibor Z. Chvátal

Model nabíjecí a parkovací stanice elektromobilu s NFC


Autor: Dalibor Z. Chvátal

Karta za 100 000 Kč

Jestli vám připadá, že karty vaší banky jsou příliš fádní, zkuste ji přesvědčit, ať vám objedná kartu ze zlata, s diamanty nebo z platiny. Vyrobit ji lze, ale doporučuji ji pak neztrácet


Autor: Dalibor Z. Chvátal

Autor: Dalibor Z. Chvátal

Zbavte se banky

Proč platit drahé bankovní poplatky a čekat dny na převod peněz? Pošlete je z mobilu na mobil. Touto aplikací se pyšnil zástupce indické pošty a není se proč divit. V Indii nemá každý účet v bance, ale mobil má drtivá většina obyvatel. Tato státem poskytovaná služba umožňuje poslat peníze z jednoho mobilu na druhý a vybrat si je na poště, anebo u doručovatele. Takový Western Union po indicku. Kam se hrabe naše Skarta.


Autor: Dalibor Z. Chvátal

Autor: Dalibor Z. Chvátal

Autor článku

Autor se věnuje publikační činnosti v oblasti bankovnictví a pojišťovnictví, specializuje se na finanční produkty, dluhovou problematiku a oblast dopravy.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).