Hlavní navigace

Kam na výlet za penězi? Přehled míst v Česku i v zahraničí

4. 7. 2018
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Kam v létě na výlet za penězi? Mnoho zajímavých míst nabízí Česká republika. Další zajímavé výstavy jsou pak v Německu. Některé jsou dokonce bezplatné.

Léto je tady, takže máme před sebou vhodnou dobu pro cesty za hranice všedních dnů. Dny volna umožňují také navštívit řadu míst, kde je možné dozvědět se řadu informací o historii i současnosti mincovnictví, bankovnictví i investování. V tomto článku vás seznámíme s nejzajímavějšími cíli takovýchto cest.

Tipy na výlety, které je možné uskutečnit i se staršími dětmi

Za nejzajímavější považuji expozici Lidé a peníze, kterou zřídila Česká národní banka ve svých budovách v Praze a v Brně. Zde vystavené exponáty vás seznámí s historií peněz, platebního styku a měnového vývoje na našem území. Pro návštěvníky jsou zde připraveny také nejrůznější audiovizuální programy, prezentace s interaktivním obsahem a odborný výklad. A co je důležité, vstup do obou expozic je zcela zdarma.

Vynikající je rovněž expozice Peněžního muzea (německy Geldmuseum), kterou zřídila Deutsche Bundesbank, tj. centrální banka Německa, ve Frankfurtu nad Mohanem. Dozvíte se v ní skutečně velké množství informací o hotovostních i účetních penězích a také o měnové politice, to vše se zaměřením na německé reálie. Můžete si zde rovněž zakoupit publikace o popisované problematice. Také do této expozice je vstup zdarma.

Smutnou zprávou ovšem je, že z důvodu probíhající rekonstrukce není možné navštívit burzu cenných papírů v německém Frankfurtu nad Mohanem, a to pravděpodobně až do ledna roku 2019. To znamená, že ji budete moci navštívit až v průběhu příštího roku.

Za opravdu velmi zajímavou a inspirující považuji numismatickou expozici Východočeského muzea v Pardubicích, které sídlí ve zdejším nádherném zámku. Vystaveny jsou v ní české mince z doby renesance (zhruba z let 1520–1620), které jsou pečlivě popsány, ale rovněž jsou vysvětleny dobové souvislosti. To vše spojené s krásou výstavních prostor vám přinese jedinečný zážitek.

Výlety pro milovníky a znalce mincí

Velice rozsáhlou numismatickou expozici naleznete v Bode-Museu v Berlíně. Jedná se o několik rozlehlých sálů, ve kterých jsou vystaveny (a samozřejmě i popsány) mince z nejrůznějších historických epoch. V muzeu si také můžete zakoupit odborné numismatické publikace.

Podnětná pro vás může rovněž být návštěva mincovního kabinetu (německy Münzkabinett), která se nachází v Rezidenčním zámku (Residenzschloss) v Drážďanech. Zdejší expozice je zaměřena na historii mincovnictví v Sasku, spojenou především se saským vládnoucím rodem Wettinů.

Mincovní kabinet nelze navštívit samostatně, ale jenom společně s dalšími (velmi zajímavými) expozicemi – protože se ovšem v prostorách zámeckých expozic můžete pohybovat samostatně, prohlížením mincí můžete strávit tolik času, kolik ho potřebujete (samozřejmě v rámci otevírací doby).

Přiznám se, že tato expozice na mne udělala opravdu velký dojem.

Malou numismatickou expozici (nazvanou numismatický kabinet) mají také v Regionálním muzeu v Teplicích, které se nachází v budově zdejšího zámku. Na tomto místě vystavené mince i papírová platidla návštěvníky seznamují s vývojem platidel, která byla používána na našem území od nejstarších dob až po současnost.

Numismatická expozice je ovšem součástí jedné z prohlídkových tras, kterou vás provází výklad průvodce, takže na pečlivé prozkoumání vystavených exponátů nemáte mnoho času. Při svojí návštěvě jsem ovšem měl veliké štěstí – byl jsem jediným návštěvníkem a velice sympatická a milá průvodkyně byla tak laskavá, že mi na prohlídku exponátů poskytla poněkud více času, než je obvyklé.

Expozice s informacemi o tzv. alternativních investicích

Níže uvedené informace navazují na můj článek Víno, šperky nebo půda. Jaké jsou alternativní investice pro rozmnožení peněz? Někteří čtenáři mne e-mailem požádali, abych jim doporučil, kde se mohou dozvědět více informací o alternativních objektech investování – následujícími řádky se tedy všem zájemcům snažím vyjít vstříc.

Více informací o víně a sektu, resp. o jejich výrobě, se můžete dozvědět na saském zámku Wackerbarth, který se nachází nedaleko od Drážďan. Ve zdejším specializovaném obchodě si můžete zakoupit nejenom místní vína a sekty, ale také příslušenství pro znalce vína.

O míšeňském porcelánu, který osobně velmi obdivuji, se toho opravdu hodně dozvíte v tzv. Porzellan Manufaktur v německé (přesněji saské) Míšni. Vedle toho, že se můžete pokochat krásou vystavených předmětů, se zde dozvíte i řadu informací o výrobě porcelánu. Několik drobností především o historii míšeňského porcelánu se můžete dozvědět také na hradě Albrechtsburg v Míšni.

Porcelán je rovněž vystaven v prostorách zámku v Kostelci nad Ohří. Jedná se o předměty ze sbírek pražského Umělecko-průmyslového muzea. Jsou zde vystaveny předměty např. z japonského nebo z míšeňského porcelánu, je zde rovněž popsána jeho výroba.

Rozhodně vám mohu doporučit návštěvu Muzea Českého ráje v Turnově. Zdejší expozice totiž vysvětluje geologické procesy, které umožnily vznik drahých kamenů, a ukazuje i drahé kameny „původem“ nejenom z Českého ráje. Vystaveny zde jsou i vynikající práce studentů zdejší Střední umělecko-průmyslové a Vyšší odborné školy, jako jsou šperky nebo nádoby z drahých kamenů.

Na závěr vám chci popřát šťastnou cestu a bohaté zážitky, ať už vyrazíte kamkoliv.

Autor článku

Autor se dlouhodobě věnuje tématům bankovních služeb.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).