Hlavní navigace

Kam na výlet za penězi? Přehled míst v Česku i v zahraničí

Autor: Shutterstock
Zbyněk Kalabis

Kam v létě na výlet za penězi? Mnoho zajímavých míst nabízí Česká republika. Další zajímavé výstavy jsou pak v Německu. Některé jsou dokonce bezplatné.

Doba čtení: 4 minuty

Léto je tady, takže máme před sebou vhodnou dobu pro cesty za hranice všedních dnů. Dny volna umožňují také navštívit řadu míst, kde je možné dozvědět se řadu informací o historii i současnosti mincovnictví, bankovnictví i investování. V tomto článku vás seznámíme s nejzajímavějšími cíli takovýchto cest.

Tipy na výlety, které je možné uskutečnit i se staršími dětmi

Za nejzajímavější považuji expozici Lidé a peníze, kterou zřídila Česká národní banka ve svých budovách v Praze a v Brně. Zde vystavené exponáty vás seznámí s historií peněz, platebního styku a měnového vývoje na našem území. Pro návštěvníky jsou zde připraveny také nejrůznější audiovizuální programy, prezentace s interaktivním obsahem a odborný výklad. A co je důležité, vstup do obou expozic je zcela zdarma.

Vynikající je rovněž expozice Peněžního muzea (německy Geldmuseum), kterou zřídila Deutsche Bundesbank, tj. centrální banka Německa, ve Frankfurtu nad Mohanem. Dozvíte se v ní skutečně velké množství informací o hotovostních i účetních penězích a také o měnové politice, to vše se zaměřením na německé reálie. Můžete si zde rovněž zakoupit publikace o popisované problematice. Také do této expozice je vstup zdarma.

Smutnou zprávou ovšem je, že z důvodu probíhající rekonstrukce není možné navštívit burzu cenných papírů v německém Frankfurtu nad Mohanem, a to pravděpodobně až do ledna roku 2019. To znamená, že ji budete moci navštívit až v průběhu příštího roku.

Za opravdu velmi zajímavou a inspirující považuji numismatickou expozici Východočeského muzea v Pardubicích, které sídlí ve zdejším nádherném zámku. Vystaveny jsou v ní české mince z doby renesance (zhruba z let 1520–1620), které jsou pečlivě popsány, ale rovněž jsou vysvětleny dobové souvislosti. To vše spojené s krásou výstavních prostor vám přinese jedinečný zážitek.

Výlety pro milovníky a znalce mincí

Velice rozsáhlou numismatickou expozici naleznete v Bode-Museu v Berlíně. Jedná se o několik rozlehlých sálů, ve kterých jsou vystaveny (a samozřejmě i popsány) mince z nejrůznějších historických epoch. V muzeu si také můžete zakoupit odborné numismatické publikace.

Podnětná pro vás může rovněž být návštěva mincovního kabinetu (německy Münzkabinett), která se nachází v Rezidenčním zámku (Residenzschloss) v Drážďanech. Zdejší expozice je zaměřena na historii mincovnictví v Sasku, spojenou především se saským vládnoucím rodem Wettinů.

Mincovní kabinet nelze navštívit samostatně, ale jenom společně s dalšími (velmi zajímavými) expozicemi – protože se ovšem v prostorách zámeckých expozic můžete pohybovat samostatně, prohlížením mincí můžete strávit tolik času, kolik ho potřebujete (samozřejmě v rámci otevírací doby).

Přiznám se, že tato expozice na mne udělala opravdu velký dojem.

Malou numismatickou expozici (nazvanou numismatický kabinet) mají také v Regionálním muzeu v Teplicích, které se nachází v budově zdejšího zámku. Na tomto místě vystavené mince i papírová platidla návštěvníky seznamují s vývojem platidel, která byla používána na našem území od nejstarších dob až po současnost.

Numismatická expozice je ovšem součástí jedné z prohlídkových tras, kterou vás provází výklad průvodce, takže na pečlivé prozkoumání vystavených exponátů nemáte mnoho času. Při svojí návštěvě jsem ovšem měl veliké štěstí – byl jsem jediným návštěvníkem a velice sympatická a milá průvodkyně byla tak laskavá, že mi na prohlídku exponátů poskytla poněkud více času, než je obvyklé.

Expozice s informacemi o tzv. alternativních investicích

Níže uvedené informace navazují na můj článek Víno, šperky nebo půda. Jaké jsou alternativní investice pro rozmnožení peněz? Někteří čtenáři mne e-mailem požádali, abych jim doporučil, kde se mohou dozvědět více informací o alternativních objektech investování – následujícími řádky se tedy všem zájemcům snažím vyjít vstříc.

Více informací o víně a sektu, resp. o jejich výrobě, se můžete dozvědět na saském zámku Wackerbarth, který se nachází nedaleko od Drážďan. Ve zdejším specializovaném obchodě si můžete zakoupit nejenom místní vína a sekty, ale také příslušenství pro znalce vína.

O míšeňském porcelánu, který osobně velmi obdivuji, se toho opravdu hodně dozvíte v tzv. Porzellan Manufaktur v německé (přesněji saské) Míšni. Vedle toho, že se můžete pokochat krásou vystavených předmětů, se zde dozvíte i řadu informací o výrobě porcelánu. Několik drobností především o historii míšeňského porcelánu se můžete dozvědět také na hradě Albrechtsburg v Míšni.

Porcelán je rovněž vystaven v prostorách zámku v Kostelci nad Ohří. Jedná se o předměty ze sbírek pražského Umělecko-průmyslového muzea. Jsou zde vystaveny předměty např. z japonského nebo z míšeňského porcelánu, je zde rovněž popsána jeho výroba.

dan_z_prijmu

Rozhodně vám mohu doporučit návštěvu Muzea Českého ráje v Turnově. Zdejší expozice totiž vysvětluje geologické procesy, které umožnily vznik drahých kamenů, a ukazuje i drahé kameny „původem“ nejenom z Českého ráje. Vystaveny zde jsou i vynikající práce studentů zdejší Střední umělecko-průmyslové a Vyšší odborné školy, jako jsou šperky nebo nádoby z drahých kamenů.

Na závěr vám chci popřát šťastnou cestu a bohaté zážitky, ať už vyrazíte kamkoliv.

Našli jste v článku chybu?