Hlavní navigace

Víno, šperky nebo půda. Jaké jsou alternativní investice pro rozmnožení peněz?

13. 6. 2018
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Většina z nás si jistě přeje rozmnožit svůj majetek. K tomu se nabízí například investice do fondů, akcií nebo dluhopisů. Můžete také investovat do zlata, obrazů nebo diamantů. Existují ovšem ještě zajímavější alternativní možnosti, které mohou přinést nejen zisk, ale také například umělecký prožitek.

Víno hlavně z Francie

K velmi zajímavým alternativním investičním příležitostem zcela určitě patří víno, nebo lépe řečeno tzv. investiční víno. Podle názorů většiny odborníků je nejvhodnější jako investici nakupovat především francouzská vína z významné vinařské oblasti Bordeaux.

Jako potencionálně atraktivní investice můžete případně nakupovat rovněž francouzská vína z oblasti Burgundska. U nákupu vín z této oblasti ovšem představuje jistý problém poměrně velká roztříštěnost tamějšího trhu a současně též malá velikost tamních vinařství, která nabízejí k prodeji místní vína. Odborníci také doporučují nákup kvalitního francouzského vína z oblasti Champagne a v menší míře rovněž italská vína z regionu Toskánsko.

Za nejkvalitnější a nejchutnější vína (a to nejenom těch z vinařské oblasti Bordeaux) považuji vína z vinařství Mouton Rotschild, Lafite Rotschild, Haut Brion, Petit Mouton nebo Palmer – nechci nikoho ovlivňovat, jedná se výhradně o moje osobní (i chuťové) preference.

Pro potřeby investování je doporučováno vína nakupovat tzv. formou en primeur, neboli nakupovat vína přímo od vinaře, a to několik let před jejich stáčením do lahví. Doba, po kterou vína „zrají“, se však často velmi liší – tato doba závisí na konkrétním ročníku a současně také na konkrétním vinařství, ze kterého víno pochází. Je tudíž nutné počítat s tím, že se jedná minimálně o pětiletou investici (některá vína ovšem mohou „zrát“ až několik desítek let).

Tato investiční vína je možné (nebo dokonce vhodné) nakupovat prostřednictvím některých českých obchodníků s vínem. Využít můžete také služeb některých fondů, např. fondu kvalifikovaných investorů Wine Investment Partners. Tento fond je ovšem určen především pro „poněkud movitější“ investory, protože minimální investice činí jeden milion českých korun, resp. ekvivalent zmíněné částky v cizí měně.

Za „zajímavé“ mohou jistě být považovány také investice např. do archivních vín, koňaku nebo jiného kvalitního alkoholu známých značek.

Další alternativy

Investovat rovněž můžete do mnoha dalších alternativních aktiv. Svoje finanční prostředky můžete vložit do skla, poštovních známek nebo pamětních mincí, do šperků, starožitností, porcelánu (osobně preferuji ten německý z Míšně nebo český z porcelánky Thun), do starých aut neboli do veteránů, do starých zbraní nebo do starých knih, tj. např. do prvotisků nebo do prvních vydání různých slavných titulů.  

Dovolte mi malou osobní poznámku – vlastním a průběžně doplňuji celkem „slušnou“ sbírku broušených polodrahokamů z Českého ráje, kterou založil již můj pradědeček před více než 100 lety.

Ve všech výše uvedených případech ovšem platí, že se jedná o investice určené především pro znalce dané oblasti zájmu nebo pro ty, kterým s nákupy a prodeji pomáhají důvěryhodní poradci (u pamětních mincí se může jednat např. o členy České numismatické společnosti). 

Rozhodně považuji za nutné, nebo lépe řečeno za vhodné, aby zájemce o takovéto alternativní investice velmi pečlivě a také průběžně studoval příslušnou odbornou i cizojazyčnou literaturu, a to nejenom knihy, ale také odborné časopisy – úspěšné investování vlastních peněz za tu trochu námahy jistě stojí.

Investor musí rovněž počítat s dodatečnými náklady např. na úschovu zakoupených drahocenných předmětů (např. pro uložení svojí cenné sbírky poštovních známek v bankovních trezorech, resp. v bankovních bezpečnostních/safesových schránkách).

Považuji za velmi užitečné, resp. bezpečné zmíněné alternativní investice jak nakupovat, tak také prodávat buď ve specializovaných obchodech (např. ve starožitnictvích), nebo prostřednictvím aukcí, které jsou organizovány aukčními síněmi, jako jsou např. světoznámé a globální Sotheby´s a Christie nebo „naše“ tuzemská aukční síň Vltavín. Takto máte prakticky zajištěno, že nekoupíte „zajíce v pytli“. 

Pro svoje nejmovitější (VIP) klienty nákupy i prodeje uměleckých předmětů zajišťují také obchodní banky.

Zároveň si každý investor musí bezpodmínečně uvědomit, že trh s těmito alternativními aktivy není tak likvidní trh, jako jsou trhy s cennými papíry, a že je proto nutné počítat s poměrně dlouhým (alespoň několikaletým) investičním horizontem.  

V každém případě je velice užitečné počítat s tím, že se jedná o „pouhé“ alternativní investice, které by měly tvořit pouze relativně omezenou část portfolia každého rozumného investora.

Tip do článku - účto fakturace duben

Zemědělská půda

Na závěr mi dovolte ještě jednu drobnou poznámku. Za zajímavou investici může být v některých situacích rovněž považována zemědělská půda. Můžete ji nakupovat nejenom přímo (neboli osobně), ale také prostřednictvím specializovaných institucí (a to včetně realitních kanceláří). Investují do ní rovněž některé fondy kvalifikovaných investorů.

Ať už se rozhodnete investovat do jakýchkoli v tomto článku uvedených alternativních investic, přeji vám dobrý výběr, „šťastnou ruku“ a hlavně velkou trpělivost (která přináší nejenom růže).

Autor článku

Autor se dlouhodobě věnuje tématům bankovních služeb.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).