No, topit z propanbutanových láhví a srovnávat to s topením ze sítě zemního plynu nebo elektřiny je hámotina.
Nemovitosti se vytápějí čistým propanem ( kvůli odparu v zimě, ) ze stacionárních zásobníků kam se vejde snandardně 1-2 tuny plynu .
Takže když topit obecně LPG tak propanem ze zásobníku a ne lokálně z láhve. Tohle je třeba porovnatg. Topení z láhve infrazářičem je jen nouzovka.
Je to zas další jednorázový náklad na zásobník a rozvody. Opět to záleží na předpokládané spotřebě. A to souvisí i s rozhodnutím topit propanem - když hrozí roztápění objektu z nízkých teplot nebo dle uložení zásobníku nebo propan butanem.
Osobně mě vůbec neláká jít do jednorázových nákladů a pak ještě do pravidelných poplatků tohoto řešení. Ale věřím, že v některých specifických situací to může stát za úvahu (kde já bych raději zvolik cokoliv jiného).
Pisálkovi zřejmě nedochází že né všude je zvadený plyn , tedy lidé vaří na „bombě" A co se týče zemního plynu levný byl , když byl za 80hal za kubík . Po hadráku se vyrojilo spousta špekulantů a ceny všeho vylétli do nebeských výšin . Majstrštikem brusele jsou emisní povolenky což je nebetyčná zlodějina ostatně jako vše co kapitalismus obnáší. Toliko k cenám , rozhodně zdražování nekončí nebojte odřeme vás až na kost nebudete nic vlastnit budete držet mordy a budete šťastní váš kapitalismus bez lidské tváře
Taky bych rád udělal jeden graf, tabulka pro srovnání. U srovnání cen dsitribucí jsem takovou poskytl: https://www.mesec.cz/clanky/chcete-dvoutarifni-sazbu-bez-podminek-ano-je-to-mozne-a-muzete-usetrit/
Tady je obří rozdíl v tom, jaké kdo kde má možnosti. Např. ceny propan butanu i téměř dvojnásobný rozdíl. I u elekřiny jsou obří rozdíly jakou máte cenu od dodavatele, jakou máte sazbu a jak moc se vám daří spotřebovávat v nízkém tarifu, tady je dokonce řádový rozdíl. Pokud máte FVE je srovnání úplně mimo.
Pak záleží na spotřebě, na ní záleží jak se vám podaří fixní časové náklady umořit spotřebou. A záleží za jakou cenu si ty fixní náklady dokáže sehnat, v extrémním případě se na ně vykašlete - např. na pravidelné revize.
Nemluvě o jednorázových nákladech na zavedení nebo nefinančních nákladech ve formě chystání dřeva, nákupu propan butanu.
Než publikovat zavádějící srovnání, raději jsem "jen" ztučnil zásadní výdaje.
Plyn (ať už potrubím, ze zásobníku nebo v lahvi) má také smysl v místech, kam je obtížné dotáhnout dostatečnou kapacitu elektřiny. Můžou to být jak chaty či chalupy v místech, kde elektřina buď není, nebo není v dostatečné kapacitě, nebo na to není uzpůsoben rozvod v objektu (typicky staré paneláky). Ono vaření a vytápění může požadovat poměrně velké špičkové výkony.
Už jsem se setkal s tím, že si lidi do bytu kupili nový super-hyper-hitech sporák a pak zjistili, že můžou pustit buď troubu, nebo jednu plotýnku na plný výkon, nebo dvě plotýnky a poloviční výkon. Jo, watty a ampéry většině lidí nic moc neříkají.
Mít plyn ve vlastní lahvi/zásobníku také může řešit častější výpadky elektřiny v oblastech s nepříznivými přírodními podmínkami (třeba v horách). Vzhledem k tomu, že na propanbutanu se dá nejen vařit, ale i s ním svítit nebo dokonce provozovat (k tomu uzpůsobenou) ledničku, je to někdy řešení pro chaty a chalupy, kam je obtížné nebo příliš nákladné zavést elektřinu.
Je to dost o nastavení. Jednofázové připojení 25A, tj. cca 5500W stačí v klidu na moderní domácnost včetně vaření bez omezování. Varná deska se nastaví tak, aby sama se omezovala na maximální příkon. A i když člověk pustí více spotřebičů (myčku, pračku, sušičku) snad nikdy se mi nestalo, že by vypadl jistič (tedy v reálném provozu, nepokoušel jsem schválně pustit spotřebiče co nejvíc po sobě). Ty spotřebiče většinou mají plný odběr jen chvíli.
Souvisí to i s tím, že jistič nevypadne při překročení 25A, ale záleží na prudkosti změny, na délce přetížení.
To častěji vypadne jistič skrz zdroje elektroniky, tam stačí třeba i méně než 1000W, aby při zapnutí prodlužky vypadl jistič.
Dovedu si představit i topit/ohřívat vodu na jednofázovém jističi, pokud člověk to správně udělá nějakým omezovačem, relé apod.
Jasně, za předpokladu nějakých omezení to jde. Ale pak úplně nedává smysl si koupit super-hyper sporák s pyrolízou, vysoce výkonými plotýnkami (a třeba i více než čtyřmi), a dalšími hejblaty, když vždy půjde "na půl plynu a spíš méně". Když to jinak nejde, nedá se nic dělat, ale že spoustu lidí je schopno si koupit přístroj a pak zjistí, že ho doma nepřipojí, nebo ho musí provozovat v omezeném režimu, že si rovnou mohli koupit něco jiného za čtvrtinu ceny. Prostě spoustu lidí považují elektřinu za jakousi "magii" a neřeší, že k nim se vůbec v požadovaných specifikacích nemusí dostat.
Nebo že nemůžou mít zapnutou pračku a zároveň si pustit rychlovarnou konvici, atd. Rodiče na Vánoce dost pekli a díky kombinovanému sporáku (nahoře plyn, dole elektřina) to šlo nějak skloubit.
Já třeba doma řešil připojení průtokového ohřívače, kvůli pravidelným letním odstávkám dálkové dodávky teplé vody. A nesehnal jsem u nás nic na 16 A. Tak jsem si ho dovezl z Kambodži, kde ho měli v hotelu, skočil jsem tam do místního elektra a přivezl. Jo, je to nouzovka, neteče z toho zrovna horká voda, ale už jsem schopen se pod tím vysprchovat :).
Uváděl jsem to jako příklad toho, že volba elektřina / zemní plyn / propan-butan nemusí být vždy o ceně, ale třeba i komfortu vaření a vůbec užívání domácích spotřebičů.
Jistě není to jen o ceně, to ani netvrdím.
Nicméně dovolím si nesouhlasit se závěry kolem elektřiny. Zvláště když to sám provozuji. Konkrétně indukční varná deska. Je velký problém sehnat varnou desku, která reálně vůbec dokáže využít 7400W, většinou tento plný výkon dvou fází využije jen tehdy, když se používají dvě plotýnky - tolik k 100% využití.
Když desku omezím na výkon 5500W (přivedu tlustčí drát, dva dráty) omezím využití dle watáže na 75%, dle maxima desky odhaduji na 95%, dle reálného provozu vůbec. Každý si schválně zkuste popřemýšlet, v kolika případech využíváte desku jednou plotýnkou, v kolika více a v kolika potřebujete maximum (a zde stejně byste byl omezen tak nebo tak a stejně už při nákupu se musíte rozhodovat co je pro vás důležitější, jaké výkony na plotýnkách - za mě deska, která neumí aspon dva boosty, z toho jeden na 3700W není pro mě.
Navíc spokojit s levnější deskou méně výkonnou je problém i funkční.
Normální sporák má 4 plotýnky a troubu. Na nedělní oběd u rodičů doma běžně běželo všechno. V troubě se peklo vepřové, na jedné plotýnce (u nás tedy plynovém hořáku) se vařilo zelí, na daší se smažila cibulka, na třetí už se vařila voda na knedlíky a na poslední se vařila polévka. A to většinou "ve frontě" čekaly hrnce, co se na sporák nevešly (naprosto bez problémů bychom "uživili" i 6 plotýnkový sporák), třeba pro jídlo na druhý den (u nás byla taková tradice, že se v pátek večer vařilo na páteční večeři i na celý víkend).
Jasně, kdo žije sám a živí se ohřívanými polotovary, tak tomu stačí 1 plotýnka / hořák, nebo mikrovlnka. Ale ten si nebude kupovat hi-tech sporák s časovačem, udržováním hotových jídel v teple, pyrolízou pro čištění trouby a podobně.
Je to o prioritách. Někoho vaření baví a chce to mít co nejvíce komfortní a někdo bere jídlo jen jako nutnost jak neumřít a spokojí se s ohřívanými polotovary. Každý na to bude potřebovat jiné nástroje a bude tedy volit i jiné zdroje energie, aby ty nástroje mohl používat s rozumným komfortem.
Ano a to všechno, co popisujete lze dělat i s omezením na příkon 5500W a zatím mi jistič nevypadl. Protože trouba maximální příkon bere jen při rychlopředehřevu. Když se vaří, maximální výkon potřebujete při přivedení k varu (litr vody za cca minutu), pak těch dalších i desítky minut stačí trocha. A při smažení ani ten nejvyšší výkon nepoužijete. Dohromady prostě jistič drží, ale neřeknu vám, jak často překročí 5500W, ale je to příliš malé překročení, že jistič nevypadne.
Pokud si někdo koupí špičkový výrobek, tak ho chce používat v maximální možné specifikaci, jinak si může koupit jiný třeba za čtvrtinu ceny. Nejde tedy o to, aby nevypadl jistič nebo neshořelo vedení (ostatně v takové konfiguraci by sporák ani elektrikář nesměl připojit), ale aby se daly jeho vlastnosti maximálně využít.
Hodně sporáků tak má možnost připojit jak na 3 fázi, tak (s omezeními v provozu) na 1 fázi.
A nebo si řeknou, že si raději pořídí plynový nebo kombinovaný a nebudou se omezovat.
Ja treba varim pomerne hodne na plynu, ale ze by mi jely vsechny 4 plotynky na max to se fakt casto nestava. Vetsinou to zavari a pak to stahnes. Kdyz vezmeme v potaz jeste navic fakt, ze indukce je proste rychlejsi, tak i tech 100% vykonu potrebujes kratsi chvili. A lidi si ty drazsi pristroje nekupuji jenom kvuli cistemu vykonu, ale taky kvuli funkcim, ovladani, atd.
Taky chci prejit na indukci a ac tam teda bude 3 faze, tak jsem od zname zjistoval co a jak a ta rikala, ze kdyz mela na starem byte jeste 1 fazi, tak i v takovem pripade naprosto na pohodu - i kdyz to nemela zrovna nic exra draheho. Vic veci je holt pomalejsi, ale ono se to zase tak casto nestava, ze by byla potreba resit vsechno naraz na 10/10 vykon.
Samozrejme jeslti by nekdo uzivil v pohode i 6ti plotynku a misto toho jede na 1 fazi indukci, tak chyba bude mezi sporakem a lednickou. A naoapak je blbost platit distribucni poplatky za plyn, kdyz varim malo.
Přesně tak. Ono se tady v diskusi směšuje velikost jističe do domu/bytu a rozvod až do kuchyně. V normální elektroinstalaci není žádný vnitřní rozvod v limitech domovního jističe, ono se nikdy nepočítá s užitím typu "teď budu vařit a všechno ostatní v domě vypnu".
Typický rozvod je 25 A do bytu a tam několik větví po 16 A (zásuvky) a několik po 10 A (světla) s tím, že i tak se nepočítá s použitím všeho najednou.
A to v některých malých a starších bytech jsou klidně rozvody do 10 A. Pamatuji si, že když jsme kdysi kupovali pračku, tak měli "stejný" model na objednávku i v provedení 10 A.
Bohužel naprostá většina lidí tomuhle nerozumí a pak si je schopna koupit spotřebič, který zjistí, že vlastně nemuže komfortně používat. A nebo si naopak zjistí parametry domu/bytu a spotřebičů a pak se rozhodnou, že varinata kombinace plyn/elektřina bude vhodnější.
Ano, také vidím problém v tom, že píší lidé, kteří směšují různé věci.
Málokdy mám tuto potřebu, ale zde je to asi nutné. Jsem absolvent elektro průmyslovky, bratr je elektrikář, v praxi provozuji "třífázovou" indukční varnu desku na jednofázovém rozvodu 1x25A - troufám si tedy tvrdit, že něco málo o tom vím...
Ano, nepočítá se s tím, že se nepoužívá všechno najednou.
A ne, nemám troubu a varnou desku na jednom drátu 2,5mm2. Trouba má svůj drát, varná deska také + sw omezení na hodnotu hlavního jistič 5500W. A to je vše, to stačí, abych mohl používat vše bez jakéhokoliv omezování (tedy varná deska se sama hlídá příkon na 5500W, ale to se v praxi ani nemuselo stát)
A na rozdíl od levných jednofázových desek mám místo rychlovarné konvice 3700W na plotýnce indukce.
A nebudu rozporovat vaše zkušenosti - protože levné nápajecí zdroje i mě jsou schopny vyhodit jistič při zapnutí, přitom mají příkon do 1000W. A dražší bílé spotřebiče mi to prostě nevyhodí.