Hlavní navigace

Je Portugalsko na řecké cestě?

22. 3. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Jde Portugalsko ve stopách Řecka? Realita je neúprosná. Veselo není ani v Itálii kde se chystá stávka a v Číně, kde začíná stávkovat samotná ekonomika.

Portugalsko

Portugalsko na řecké cestě – teda, ne že by se nesnažili, ale ekonomická realita je bohužel nemilosrdná. Méně ekonomické aktivity = méně daňových příjmů. Deficit za první tři měsíce se roztáhl na skoro 800 mil. EUR (před rokem to bylo 274 mil., což může být části volatilita rozpočtu, zčásti ale určitě efekt restrikcí oslabené ekonomiky).

To potvrzuje náš názor, že Portugalsko se na trhy v roce 2013 nevrátí a že bude potřebovat další peníze (bailout č. 2). Nedá se ani vyloučit restrukturalizace dle řeckého vzoru – zatím jsme v první fázi, kdy politici trvají na tom, že se to nestane a že to prostě nebude. No, takhle to začínalo i Řeckem. A také mám v čerstvé paměti, jak Trichet varoval před koncem svět kvůli řeckým CDS…

Itálie

Italská největší odborová organizace CGIL včera oznámila že uskuteční 8-hodinovou generální stávku, termín se zatím neví. Nelíbí se jim reformy trhu práce, které jsou dle italských komentátorů nejrozsáhlejší za posledních 40 let. Hm, znovu se mi před očima vynořil výrok J.Carvillea o moci dluhopisových trhů…

EMU

Dnes v EMU nejdůležitějším PMI, uvidíme, jestli se i reálná ekonomika po LTRO začala aspoň trochu dávat dohromady. A zajímavé bude sledovat Španělsko a Itálii na jedné straně, Německo na druhé. ..Našim očekáváním je, že se ekonomiky Severu začnou dávat do kupy již na přelomu 1Q/12 a 2Q/12, na jihu kvůli fiskální restrikci později. Dnes budou rovněž průmyslové objednávky za leden, ty však už jsou většinou známé, z velkých ekonomik chybí na Eurostatu pouze Španělsko…Silnější data za PMI by mohla vést k posílení EUR.

Čína

Čínské předstihové indikátory včera znovu slabé – PMI v březnu dále znovu klesl na 48,1, nové objednávky na 4 měsíčním minimu. Dá se tak čekat, že čínské úřady přijdou s nějakou formou stimulace ekonomiky (další pokles PMR?).

CHP22

Měny

Včera oslabily regionální měny, kačka se dostala na 24,7, PLN na 4,16. Nic konkrétního se nestalo – snad pouze že MMF potvrdil, že v dubnu do Maďarska vyjednávat o pomoci nepřijde, a že pokud se Maďarsko nedohodne s EK, tak nedorazí ani poté. To je sice negativní zpráva, ale nic překvapivého. ČR měla včera aukci bondů, jak s variabilním kupónem (2023, 95 bps. nad 12M PRIBOR, zájem 11 mld., prodáno 3,6 mld.) tak s fixním kupónem (3,4%, 2015, b/c 8, výnos 2,08%, 40 bodů nad swapem). Oboje ukazuje, že MinFin má momentálně silnou pozici, což je vidět na nízkém akceptovaném množství. No, není divu, letos mají dluhopisovou potřebu pokrytou tak z 55–60%, a protože těžko čekat, že by nebyli letos schopni refinancovat SPP, můžou trh trochu tlačit ke zdi. Což dělají.

Česká republika

Česká vláda včera schválila návrh na zmražení skoro 24 mld. korun v letošních výdajích. Je to jedno z opatření pro dodržení deficitu (105 mld. CZK) rozpočtu, který byl pro rok 2012 plánován na růstu HDP 2,5%, což se zřejmě nevyplní…Další opatření (DPH, důchody, zvýšení dalších daní jako elektřina, zemní plyn) zatím nebyla schválena.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).