Vlákno názorů k článku Je důvodem k vydědění neposkytnutí pomoci nemohoucímu, nebo nezájem o předka? od JardaK - Celý problém je v našem právním systému, kdy...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 31. 3. 2022 5:24

    JardaK

    Celý problém je v našem právním systému, kdy nemáte právo z vlastního důvodu vydědit zákonného dědice a zákon vám dává seznam důvodů, které pro zůstavitele mohou být absolutně nepodstatné. Závěť není možno sepsat svobodně a tak, aby skutečně řešila vůli zůstavitele a respektovala jeho celoživotní zhodnocení zákonných dědiců a umožnila se s nimi dle vůle zůstavitele vypořádat. Komplikovanost institutu vydědění je příšerná, jakoby vůle člověka byla až na posledním místě. Tento zákon, který má především vyhovovat zůstaviteli, který se jeho prostřednictvím snaží na sklonku života vyřešit své náležitosti mu vyhovovat nemůže, jelikož se od právníků a notářů vesměs dozví, že jeho vůle bude těžce naplněna, velice pravděpodobně napadena jím vyděděnou osobou a bude spíše instruován se zařídit jinak než prostřednictvím závěti. Nevděční, k rodičům neuctiví potomci vědomi si zákonů se dle toho k rodičům chovají. Žádná úcta, proč taky. Vždyť mě nikdo vydědit nemůže. Takovéto zákony pak nastavují vztahy ve společnosti. Jsem přesvědčen, že lidé na sklonku života se svými celoživotními zkušenostmi jsou schopni sepsat svou poslední vůli a nepotřebují takto omezující zákon. Ten jen generuje soudní spory, a asi spíše vyhovuje justici než občanovi.

  • 31. 3. 2022 12:14

    bez přezdívky

    To jste sice napsal velice podrobně a logicky a naprosto souhlasím,můj majetek - moje volba,ale ostatní budou argumentovat, že by se toho zneužívalo a že takhle je pro potomky určitá jistota. Že starý člověk už je na tom duševně hůř,je snadno ovlivnitelný,po­dlehne nátlaku apod.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).