Hlavní navigace

Jak zaplatit daň z nemovitých věcí

13. 5. 2014
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Pokud vlastníte nemovitost, čekejte v květnu od finanční správy zásilku. Přijde vám složenka s daňovým výměrem. Kdy přijde, jak zaplatit a co se stane, když nezaplatíte, se dozvíte v článku.

V průběhu května přichází druhé kolo řešení daní z nemovitých věcí. Zatímco do konce ledna musel každý, kdo si v předchozím roce koupil či dostal nemovitost, případně na již dříve nabyté nemovitosti provedl například rekonstrukci a změnil tak skutečnosti, které jsou pro vyměření daně rozhodující, podat přiznání k dani z nemovitých věcí, nyní dochází na samotné placení. Čtěte více: Daň z nemovitosti: Jak na to? To už je pro všechny majitele nemovitostí stejné, ať už nemovitost přiznávali letos nebo v předchozích letech. Přijde jim totiž složenka s platebním výměrem.

Do kdy je třeba zaplatit?

V průběhu května vám poštou přijde složenka, kterou je nutné uhradit do konce května. Vzhledem k tomu, že 31. května vychází na sobotu, je splatnost posunuta na 2. června. Ale pozor: v tento den nestačí peníze odeslat, už musí být připsány na účtu příslušného finančního úřadu. Stejně tak budete muset platbu provést ještě v květnu, jinak peníze nestihnou dorazit.

Jak zaplatit?

Vyměřenou daň z nemovitosti je možné zaplatit několika způsoby. Můžete vzít složenku, která vám přijde poštou, a zajít s ní na nejbližší poštu. Tento způsob je ale nejdražší a také nejpomalejší. Kromě toho, že si pravděpodobně vystojíte frontu, musíte počítat také s tím, že platba složenkou probíhá v režimu D+2. Od zaplacení po připsání peněz na účet finančního úřadu budou zapotřebí dva dny. Jednodušeji se jeví možnost zaplatit bankovním převodem. Jednoduše převezmete platební údaje ze složenky a uvedete je do platebního příkazu. Jen s tím rozdílem, že jako konstantní symbol neuvedete 1149 (pro složenku), nýbrž 1148 (pro bankovní převod). Banky operují v režimu D+1, takže další den od podání by platba měla být připsána. U některých bank funguje režim D+0, nedoporučujeme na něj ale spoléhat. Tip: Čísla bankovních účtů finančních úřadů Poslední možností je zajít na pokladnu příslušného finančního úřadu a daň složit v hotovosti. Jde o nejjistější možnost pro opozdilce platící ještě 2. června.

Jak se platí daň za více nemovitostí?

Pokud máte více nemovitostí na území jednoho kraje, budou vám příslušné daně sloučeny do jedné částky na jedné složence. Pokud ale máte více nemovitostí v několika krajích, dostanete jednu obálku od finanční správy, kde najdete složenky příslušející jednotlivým finančním úřadům v krajích, kde nemovitosti máte. Pokud tak máte dvě nemovitosti v Praze a jednu v Moravskoslezském kraji, obdržíte dvě složenky (na jedné z nich bude daň za dvě nemovitosti dohromady).

Najednou nebo na části?

Pokud daň z nemovitých věcí nepřesáhne částku 5000 Kč, je splatná najednou. Pokud tuto částku přesáhne, můžete se rozhodnout, jak daň zaplatíte. Rozhodnete-li se pro dvě splátky, je první splatná standardně do 2. června, druhá potom do konce listopadu (1. prosince). Celou částku ale můžete pochopitelně zaplatit také najednou.

Kdy dostanu složenku?

Způsob, který finanční správa využívá k rozesílání složenek, vede k tradičnímu zmatení, kdy má řada lidí obavy z toho, že ještě nedostala složenku, když všichni kolem už ji mají a že ji nestihnou zaplatit. Vysvětlení je jednoduché: složenky nechodí najednou, ale v průběhu celého května podle specifického klíče finanční správy. Cílem je především to, aby pošty nebyly zahlceny poplatníky daně z nemovitosti. Složenky přitom chodí nezávisle na místní příslušnosti úřadů, takže i v rámci jednoho kraje budou chodit prakticky celý květen. Přednost mívají nejstarší poplatníci následovaní těmi, kteří mají více nemovitostí v různých krajích. Složenku byste ale každopádně měli dostat do 25. května. Pokud by se tak nestalo, obraťte se na svůj místně příslušný finanční úřad, ať už osobně nebo telefonicky. Možná jste jen zapomněli nahlásit změnu bydliště a složenka se úřadu vrátila jako nedoručená.

Nestihl jsem zaplatit včas. Kolik si připlatím?

Úřady to nerady potvrzují, ale také v případě daně z nemovitosti platí, že pokud vaše prodlení nepřesáhne pět pracovních dní (tzn. zaplatíte do 9. června), zaplatíte sice pozdě, ale nebudete žádným způsobem sankcionováni. Teprve za každý další den budete muset hradit úroky z prodlení. Roční úrok odpovídá výši repo sazby stanovené Českou národní bankou (momentálně 0,35 %) navýšené o 14 procentních bodů. Úrok by tedy činil 14,35 % ročně. Ale i když se zpozdíte o několik dalších dní, pravděpodobně nebudete muset úrok hradit. Platí totiž, že úrok z prodlení není předepsán, pokud nepřesáhne 200 Kč u jednoho druhu daně u jednoho správce daně a za jedno zdaňovací období. Přesto: platit by se mělo včas.

Autor článku

Spotřebitelské finance i politicko-ekonomická témata jsou vodou na můj mlýn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).