Hlavní navigace

Jak zabránit zneužití podpisového vzoru?

15. 4. 2010
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Přesto, že podobnu podpisového vzoru žádný zákon neupravuje, banky vám často nedovolí si ho zvolit úplně po svém. Jak na to, aby bylo jeho zneužití co nejtěžší?

Podpis plní u občanů podobnou funkci jako razítko u firmy. Identifikuje konkrétní osobu a stvrzuje souhlas s podepsaným dokumentem. Stejně tak i podpisový vzor. Ačkoli v řadě případů používáme podpisový vzor bez dalšího ověřování naší identity, neodpovídá tomu úroveň jeho bezpečnosti. Stačí vzpomenout na falšování podpisu rodičů v žákovské knížce na základní či střední škole, kdy kantor plagiát vypsaného dítka nepoznal.

Jak by měl podpisový vzor vypadat

Podpisový vzor by měl být především obtížně napodobitelný. Zároveň ale ne tak složitý, abyste ho příště neuměli věrohodně napodobit. Vzhled podpisového vzoru není zákonem upraven, záleží tedy na zvážení klienta. Pokud si zvolí podpis, který běžně používá a který mohou znát i jiné osoby, možnost zneužití se samozřejmě zvyšuje, varuje Tomáš PavlíkUniCredit Bank. K zabránění zneužití podpisového vzoru naše banka klientům doporučuje, aby se nepodepisovali stejně jako na občanském nebo jiném průkazu a nikdy nepodepisovali dokumenty na veřejnosti stejným způsobem jako na podpisovém vzoru, poradila také Markéta Dvořáčková, tisková mluvčí GE Money Bank.

Je vhodné klientům doporučit, aby používali nejen příjmení, ale i jméno, sdělila serveru Měšec.cz Irina KorčminskáEvropsko-ruské banky. Pak si ale musíte zapamatovat, v jakém pořadí jste jméno a příjmení do formuláře zadali, protože i to je znakem podpisového vzoru, který musíte příště dodržet. Čtěte také: Na novou platební kartu budete čekat týdny, se zárukou nepočítejte

Dalším bezpečnostním prvkem je použití hesla. Heslo se přidává k podpisovému vzoru například ve tvaru: jméno příjmení + heslo KR25b. V tomto případě banka při ověřování podpisového vzoru na platebním příkazu ověřuje také obsahovou a grafickou podobu hesla, navrhla jinou formu zabezpečení Pavla Hávová, mluvčí ČSOB.

Krajnější možností, jak chránit podpisový vzor před zneužitím, je vázat dispoziční právo s prostředky na účtu ještě na podpis jiné osoby. Banka pak musí kontrolovat všechny podpisy uvedené na podpisovém vzoru.

Podpisová práva je možné nastavit například:

  • každý samostatně – disponent uvedený na formuláři podpisového vzoru se podepisuje samostatně,
  • vždy dva společně – vždy dva libovolní disponenti uvedení na formuláři se podepisují společně,
  • definované RČ samostatně, ostatní vždy dva společně – disponent s definovaným RČ se podepisuje samostatně, ostatní disponenti se podepisují vždy společně,
  • společně v rámci jedné skupiny, ostatní samostatně – disponenti, kteří nejsou uvedení ve skupinách, se podepisují samostatně a osoby uvedené v rámci jedné skupiny se podepisují společně.

Nemusí být ale pravidlem, že všechny banky umí klientům nabídnout celou tuto škálu možností. Čtěte více: Banky moc neumějí zabránit neoprávněnému nakládáni s penězi 

Kromě hesla může být součástí podpisového vzoru také razítko. Pozor, pak ale otisk razítka musí být uveden ve všech případech, kdy se provádí podepisování dle podpisového vzoru, uvedla Martina LambertLBBW Bank

Zákon vs. banky

Pokud je váš podpis snadno napodobitelný, můžete pro vyšší složitost připojit například několik číslic nebo jiný znak. K podpisu je vhodné připojit heslo v číselné, alfabetické nebo grafické podobě, případně jejich kombinaci, informoval server Vlastimil NešetřilJ&T banky. Čtěte také: Reklamaci u banky podejte včas, později se s vámi nikdo bavit nebude

Jak bylo zmíněno v úvodu, zákon podobu podpisového vzoru neupravuje. Mělo by být tedy na klientovi, jak jeho podobu nastaví. Tuto svobodu volby umožňují jen některé banky. Volba podpisového vzoru je zcela v kompetenci klienta – je jen na něm, zda si zvolí jméno, obrázek nebo symbol. V případě např. tří křížků jej bankéř vždy upozorní na to, že tento podpisový vzor je snadno napodobitelný a proto není bezpečný, upozornila Lucie HálováVolksbank.

Ne všechny banky jsou ale vůči klientům tak benevolentní. Například Komerční banka požaduje podpisový vzor pouze v podobě plnohodnotného podpisu psacím písmem. Není možné použít ani grafický symbol, otisk razítka svého podpisu nebo tiskací písmo a pouze začáteční písmena jména a příjmení, uvedl pro server Měšec.cz Michal TeubnerKomerční banky.

Míra svobody, kterou banky svým klientům poskytují, se u podpisového vzoru tedy značně liší, ač zákon nic direktivně neurčuje. Nároky na podobu podpisového vzoru si banky stanovují interně. Po zamyšlení se jim ale není co divit. Koneckonců bude to banka, která bude muset řešit zneužití vašeho vzoru, pokud byl příliš snadno zneužitelný a někdo toho využil. To je také důvod, proč některé nepřipouští, aby se podpis skládal jen ze samotného obrázku. Na obrázku zaměstnanec banky nemůže tak spolehlivě zkoumat rysy konkrétního rukopisu jako na psacím písmu. I to je důvod, proč banky často zakazují i podpis tiskacím písmem, jak potvrdila například Pavla RenčínovámBank. Čtěte také: Platební karta není trezor, PIN vás vždy neochrání

Další tipy pro ochranu před zneužitím

Kromě podoby samotného podpisového vzoru ještě existuje pár tipů, jak ho lépe ochránit před zneužitím.  Základní pravidlo zní: podpisový vzor nikomu neukazovat a nesdělovat, a to ani blízkým osobám, zdůraznila Klára Pačesová z tiskového oddělení České spořitelny.

Odpovědně byste měli přistupovat také ke kopiím, které si necháváte například po zadání příkazu k úhradě do sběrného boxu. Tyto lístky nevyhazujte do koše, ale raději skartujte nebo roztrhejte na malé kousky, aby nebylo možné získat zároveň číslo účtu a podobu vašeho podpisu. Podobné téma: Platební karty provází chaos. Víme, která banka se za vás postaví

Vhodné je také odlišovat podobu podpisu jako předlohy pro podpisový vzor a podpis na platební kartě. Pokud vám totiž zloděj ukradne peněženku, kromě platební karty tam může často najít i kartičku z banky s vaším číslem účtu a to už je v rukou zloděje nebezpečná kombinace.  

Banky proti odlišnému podpisu na kartě a v podpisovém vzoru nic nemají, naopak toto řešení svým klientům přímo doporučují. Banka kontroluje pouze podpisový vzor k účtu. Podpis na kartě kontroluje obchodník, objasnila Monika HaiserováOberbank. Žádný problém by proto s odlišností těchto podpisů vzniknout neměl.

Dobrým způsobem je používat také jiný podpisový vzor, než je klientův podpis naskenovaný na občanském průkazu, dodal ještě Gabriel Tkáč za Banco Popolare.

Zabránit zneužití podpisového vzoru je možné i tak, že budete pro své transakce využívat pouze elektronické bankovnictví. Při striktním využití elektronického bankovnictví si klient u některých produktů nemusí podpisový vzor ani sjednávat. Všechny transakce i nastavení na pobočce podepisuje elektronickým klíčem např. v mobilu, který není zneužitelný a klasický podpis tedy nemusí vůbec používat, sdělil serveru svůj návrh také Tomáš Kofroň, mluvčí Raiffeisenbank.

Kdy podpisový vzor změnit a kolik to bude stát?

Podpisový vzor můžete jako klient banky libovolně měnit. Nutností se změna stává při podezření na zneužití podpisového vzoru, kdy byste měli neprodleně kontaktovat banku a podpis zároveň změnit. Změnu podpisového vzoru doporučujeme také, pokud se při ověřování podpisového vzoru zjistí, že podpis klienta se začíná odlišovat od jeho vzorového podpisu, uvedla Denisa SalátkováPoštovní spořitelny.

Co vás změna bude stát? V drtivé většině vůbec nic. Za změnu podpisového vzoru aktuálně účtuje poplatek pouze Raiffeisenbank a Poštovní spořitelna.

Nároky na podobu podpisového vzoru
Banka Podoba podpisového vzoru Poplatek za změnu
Banco Popolare jméno lze doplnit symbolem 0 Kč
Citibank jméno lze doplnit symbolem 0 Kč
Česká spořitelna jméno lze doplnit symbolem 0 Kč
ČSOB jméno lze doplnit symbolem 0 Kč
Evropsko-ruská banka jméno lze doplnit symbolem 0 Kč
GE Money Bank podoba je na klientovi 0 Kč
J&T banka podoba je na klientovi 0 Kč
Komerční banka plnohodnotný podpis 0 Kč
LBBW Bank jméno lze doplnit symbolem 0 Kč
mBank podpis 0 Kč
Oberbank podpis 0 Kč
Poštovní spořitelna podpis 0 – 30 Kč *
Raiffeisenbank podoba je na klientovi 60 Kč
UniCredit Bank podoba je na klientovi 0 Kč
Volksbank podoba je na klientovi 0 Kč

* 0 Kč – První konto

skoleni_4_3

26 Kč – Osobní účet, Eurokonto pro FO

30 Kč – Postkonto, Eurokonto pro PO a podnikající FO

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).