K pojmu Řízení vozidla:
Zákon o přestupcích říká:
§ 2 Pojem přestupku
Odst. 1.: Přestupkem je zaviněné jednání, které porušuje nebo ohrožuje zájem společnosti a je za přestupek výslovně označeno v tomto nebo jiném zákoně, nejde-li o jiný správní delikt postižitelný podle zvláštních právních předpisů anebo o trestný čin.
Přestupek musí být zaviněný - tedy spáchán úmyslně nebo z nedbalosti. ZoPř se spokojí obecně se zaviněním z nedbalosti, pokud nevyžaduje úmysl vysloveně.
je za přestupek výslovně označeno v tomto nebo jiném zákoně - aby byl přestupek přestupkem, musí se tak jemnovat, s tímhle se daleko nedostaneme, protože ZPPK přestupky vysloveně označuje jako přestupky. U přestupku pak musejí být splněny znaky skutkové podstaty, zde tedy telefon, držen, při řízení - viz příslušný paragraf.
porušuje nebo ohrožuje zájem společnosti - zájem společnosti je tady jasný- spočívá v zajištění bezpečného provozu. Pokud tedy paní Jarmila telefonuje v koloně, která se nehýbe, můžeme klidně říci, že to dělá při jízdě, protože čeká, až se kolona rozjede, ale neporušuje nebo neohrožuje zájem chráněný společností, protože je jasné, že se kolona nehýbe a dlouho ještě hýbat nebude. I když jsou splněny formální znaky přestupku tak jak je stanoví skutková podstata, nejedná se ještě automaticky o přestupek, jelikož jednání není takové intenzity, aby narušilo společností chráněný zájem. O přestupek by se jednat v případě paní Jarmily nemělo.
U pana ttt je situace složitější, jelikož pokud se kolona hýbě, třeba i pomalu, nebezpečí hrozí, jelikož nárazy zezadu, i když nikterak prudké, ale nečekané, mohou mít značné majetkové následky- nárazník s parkovacími senzory něco stojí, případně je ohroženo i zdraví cestujících http://www.novinky.cz/zena/zdravi/328123-zahadny-operkovy-syndrom-muze-stat-za-radou-zdravotnich-potizi.html
Dovedu si představit, že by policie u pojíždějící kolony konstruovala nebezpečnost vašeho jednání podobným způsobem (netvrdím, že s tím souhlasím).