Hlavní navigace

Jak vydělat na investicích do akcií

29. 6. 2004
Doba čtení: 8 minut

Sdílet

Investice do akcií jsou spojeny s možností slušného zisku, ale zároveň i s nemalým rizikem ztráty. Dost lidí na nich zbohatlo a ještě víc jich prodělalo kalhoty. Jak se zařadit mezi ty úspěšné a neposílit řady bankrotářů? Dodržujte pár základních pravidel.

Kdo by nechtěl vydělávat na chléb svůj vezdejší jinak než lopotnou prací! Někam investovat a během krátké doby mít vyděláno – například získat bohatství na burze – to bylo něco! Ono to ale není tak jednoduché.

Zdaleka ne každý burzián rychle zbohatne tak, že může odjet kouřit tlusté doutníky na svou jachtu v Karibiku. Mnoho zejména začínajících investorů na kapitálových trzích spíše prodělává. Ne nadarmo se o burzovních obchodech hovoří jako o hře a každá hra mívá nejen vítěze, ale také poražené. O tom, do které skupiny se zařadíte, rozhoduje mnoho okolností. Zkusme uvést alespoň některé z nich.

Investice do akcií nejsou pro každého

Každá investice je spojena s určitou mírou rizika, jejíž výše bývá nepřímo úměrná výši možného zisku. Ujasnit si svůj postoj k riziku je první věc, kterou by měl každý potenciální hráč na burze udělat. Investice do akcií jsou vhodné jen pro toho, kdo neztrácí chladnou hlavu a nepodléhá emocím. Nejste-li pod psychickým tlakem schopni racionální úvahy a třesete se strachem vždy, když by vaše investice měla ztratit pár procent své hodnoty, akciím se obloukem vyhněte! Ten, kdo se snadno nechává strhnout davem, v euforii nakupuje a v panice rychle uzavírá své pozice, nemá v téhle branži co dělat. Možnost, že neprodělá, je prakticky vyloučena.

Investice do akcií patří k těm hodně rizikovým. Míru rizika sice můžete regulovat vhodně zvolenou strategií, ale úplně ho vyloučit nelze. Pro tento typ investic byste si tedy měli vyčlenit pouze ty finanční prostředky, které budete moci přinejmenším na určitou dobu a v nejhorším případě zcela postrádat. Samozřejmě, že každá ztráta bolí, ale neměla by vám způsobit těžko řešitelné finanční obtíže. Nemáte-li dostatečný volný kapitál, investujte jiným způsobem, možností se nabízí spousta. O půjčkách na nákup akcií a pákových efektech alespoň zpočátku vůbec neuvažujte, nechcete-li z burzy odejít plačky.

Štěstí přeje připraveným

Technicky vzato: k tomu, aby se člověk stal hráčem na burze, stačí dnes docela málo. Několika kliknutími myši můžete nakupovat a prodávat české i zahraniční akcie na mnoha akciových trzích. Na internetu lze nalézt několik firem, které vám za mírný poplatek umožní přístup snad na všechny světové burzy. I v téhle oblasti však platí, že žádný učený z nebe nespadl a že za chyby se platí. Platit budete vlastními penězi a vůbec to nemusejí být malé částky. Během pár nepodařených obchodů se můžete ocitnout úplně na suchu. Štěstí je ve hře důležité, ale spoléhat jen na něj rozhodně nestačí. Než člověk začne hrát, měl by vždy znát alespoň základní pravidla hry.

Někde jsem četl, že každý hráč na burze prochází čtyřmi vývojovými stadii. Prvním z nich je nevědomá neznalost, kdy v klidu obchoduje a ví toho tak málo, že si ani své chyby neuvědomuje. Druhým stupněm je vědomá neznalost, to když už alespoň ví, že toho moc neví. Třetím je vědomá znalost, kdy už je v obraze, ale musí se hodně snažit, aby dělal jen správná rozhodnutí. Čtvrtým pak nevědomá znalost, kdy se může plně spolehnout na své instinkty a rutinu a nemusí přemýšlet o tom, zda nechybuje.

Bohužel většina začínajících akciových investorů nedospěje ani do druhého stádia a velmi brzy skončí s velkou ztrátou. Nechcete-li rozšířit jejich řady, zbývá vám jen učit se, učit se, učit se, jak hlásal nejznámější ruský revolucionář! Stačí se porozhlédnout po internetu a nasávat vědomosti.

Nevsázejte vše na jednu kartu

Hra hop nebo trop vychází jen sympatickým tvrďákům v hollywoodských filmech. V běžném životě se však v naprosté většině případů nevyplatí. Pokud nejste vyloženě miláček štěstěny, jemuž se v rukou vše mění ve zlato, raději riskujte jen ve velmi omezené míře.

Diverzifikace, neboli rozložení rizik je pojem, o který byste se měli jako investor určitě zajímat. Budete-li investovat do několika akciových titulů v různých oborech i zemích, můžete vydělat, i když některé z vašich investic nevyjdou podle vašich představ. Počítejte s tím, že ani zcela jasná tutovka nemusí vyjít. Často se objeví nová skutečnost, kterou jste původně přehlédli nebo v době vašeho rozhodování ještě neexistovala.

Indexové akcie a certifikáty jsou investičními nástroji umožňujícími nákupem jednoho cenného papíru podílet se i kapitálově slabším investorům na vývoji celého akciového trhu nebo jeho vybraného segmentu. Jejich koupí investor získává cenný papír, jehož kurz je navázán na některý akciový index nebo speciálně vybraný koš akcií. Hlavní výhodou je diverzifikace rizika, vysoká likvidita a nižší náklady než u aktivně spravovaných investic (např. akciových fondů).

Existují však i rizika, na něž diverzifikace neplatí. Některá z nich se týkají celého trhu v dané zemi, jiná jsou globální. Asi největším současným rizikem, které dokáže zamávat s cenami akcií na celém světě, je riziko terorismu. Značnou nervozitu na akciových trzích dokáže vyvolat větší teroristický útok kdekoliv na světě a nemusí se jednat zrovna jen o ten z 11. září 2001.

Ekonomové a analytici na celém světě se také přou, zda stále platí tradiční poučky o hospodářských cyklech ekonomiky a jejich vlivu na akciové trhy, nebo o tom, jaký vliv bude mít vyčerpání surovin, znečištění životního prostředí nebo třeba stárnutí populace v průmyslově vyspělých zemích.

Investiční doporučení berte s rezervou

Na vývoj ceny akcií působí velmi mnoho vzájemně se více či méně ovlivňujících faktorů a velkou roli hraje i náhoda. V novinařině i na kapitálovém trhu platí, že není nic staršího než včerejší zprávy. Situace se tu mění každým okamžikem a někdy i rychleji. To, co bylo včera důležité, hraje dnes roli zcela podružnou. Vyhrává ten, kdo má informaci dříve k dispozici, dokáže ji správně vyhodnotit, zařadit do souvislostí a odhadnout její vliv na cenový vývoj akcie či celého trhu. K tomu profesionální analytici používají řadu metod, z nichž jmenujme alespoň dvě hlavní:

Fundamentální analýza – na základě rozboru mnoha ekonomických faktorů se snaží určit vnitřní hodnotu akcií a jejich porovnáním s aktuálními tržními cenami nalézt podhodnocené akcie vhodné k nákupu a nadhodnocené akcie vhodné k prodeji.

Technická analýza – porovnáním historického vývoje ceny akcií a objemu obchodování pomocí grafických metod a různých indikátorů se snaží odhalit jisté vývojové trendy, odhadnout tak budoucí vývoj a díky tomu správně načasovat nákup či prodej akcií.

Zlí jazykové tvrdí, že finanční analytik je člověk, který především dokáže skvěle zdůvodnit, proč nevyšlo investiční doporučení, které vám před pár dny dal. Je také jasné, že jakákoliv investiční doporučení mají tím větší šanci na to, že vyjdou, čím méně jsou konkrétní. Zcela neomylně vycházejí jen konstatování typu „nebude-li pršet, nezmoknem“. Pravdou je, že předpovídat cenový vývoj akcií je stejně těžké jako předpovídat počasí nebo spíše ještě těžší. Studená fronta putující k nám z Azorských ostrovů udělá rychlou otočku o 180 stupňů jen málokdy. Přes to všechno představují informace od analytiků jeden z neopomenutelných informačních zdrojů investora.

Nepodceňujete psychologii trhu

Akciový trh mívá také své nálady nebo chcete-li sentiment. Býčí trh znamená, že nálada na trhu je optimistická a kurzy i objemy obchodů rostou. Je-li to naopak, trh patří medvědům. Tyto fáze se v různě dlouhých periodách cyklicky opakují. Problém je, že jen těžko lze přesně odhadnout, jak dlouho která nálada na trhu vydrží.

Význam lidské psychiky při obchodování s cennými papíry je natolik velký, že některé investiční strategie jsou založeny především na sledování chování investorů. Většina z nich se totiž ve vypjatých situacích chová zcela iracionálně a má tendenci nechat se strhnout davem. K úspěchu tak někdy postačí prostě plout proti proudu a využít cenových vzestupů a pádů.

V obchodování s akciemi lze vypozorovat i mnohé další podružné vlivy, jejichž význam roste, pokud vývoj trhu stagnuje a chybějí-li výraznější signály k růstu či poklesu kurzů. Na objem obchodů i kurz akcií má vliv den v týdnu, roční období a dokonce i počasí. Samozřejmě to neplatí bez výjimek, ale v pondělí obchody váznou více než v ostatních dnech v týdnu. O prázdninách bývá okurková sezóna i na burze. Když po delší době pošmourného počasí vysvitne sluníčko, optimismus bývá znát i na vývoji akciových trhů atd.

Držte se své investiční strategie

Každý investor by měl mít svou investiční strategii, která vychází z jeho možností a požadavků. Zohledňovat by měla mj. jeho znalosti a zkušenosti, objem kapitálu, investiční horizont, postoj k riziku a psychickou odolnost. Je-li vaše strategie správná, největší chybu, kterou můžete udělat, je opustit ji, když trhem začne cloumat nákupní horečka nebo výprodejní panika. V těchto chvílích vás dokáže zachránit pouze pevná víra v sebe a její striktní dodržování. Malověrní, kteří se nechají strhnout davem, skoro vždy prohrají. Koneckonců, někdo zisky úspěšných hráčů zaplatit musí!

Pro méně zkušené a opatrnější investory bude zdaleka nejlepší strategie Dobře vyber, nakup a drž! Jak název napovídá, spočívá ve třech základních krocích: nalézt kvalitní akcie, nakoupit je a držet. Samozřejmě, že asi nebude nejlepší kupovat akcie, když jejich cena zrovna překonává své roční maximum a prodávat je, když jsou blízko dlouhodobého minima, ale v případě dlouhodobých investic záleží mnohem víc na výběru vhodných akcií než na načasování jejich nákupu. Přestože tato strategie vypadá velmi jednoduše, historie ukazuje, že u dlouhodobých investic bývá úspěšnější než mnohé jiné.

skoleni_13_10

Otrlejší investor asi nebude chtít čekat několik let, než na akciích vydělá. Proto musí zvolit nějakou jinou strategii. Všechny lze jednoduše nazvat: Levně nakupuj a draze prodávej. Jediný problém je, jak to zařídit. Investor nejenže musí vybrat ty správné akcie, ale zejména musí správně načasovat jejich nákup a prodej. Jeho nepřítelem je přitom hlavně stagnace na trhu, protože potřebuje vlny, na nichž by se mohl svézt nebo se jim naopak postavit při postupu proti proudu. Určitě si při tom užijete napětí, protože pravděpodobnost, že proděláte, je poměrně velká. Zákon schválnosti velí ceně akcie klesnout vzápětí po tom, co ji koupíte, a vzrůst, až když se ji odhodláte prodat.

Pokud jste se rozhodli investovat do akcií, nezbývá, než vám popřát hlavně pevné nervy a hodně štěstí a za nějakou dobu nashle na Bahamách!

Anketa

Investujete do akcií?

13 %
15 %
9 %
60 %
3 %
Odpovědělo 225 čtenářů.

Autor článku

Narozen v roce 1968. Absolvent FEL VUT obor jaderná energetika. Má mnohaletou praxi v soukromém i státním sektoru, zejména v oblasti Managementu a kontroly.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).