Vlákno názorů k článku Analýza: Jak vítězství pravice pocítí vaše peněženka? od benzin - Mohu se zeptat autora clanku, jaky je rozdil...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 1. 6. 2010 8:33

    benzin (neregistrovaný)

    Mohu se zeptat autora clanku, jaky je rozdil mezi spravedlnosti a socialni spravedlnosti? A taky jak se pozna ze jedna strana je socialne spravedlivejsi, nez druha?
    P.S.: Mame socialne spravedlive soudy?

  • 1. 6. 2010 10:58

    Vít Doležálek (neregistrovaný)

    Spravedlnost je jedna ze základních podmínek pro dobré uspořádání vztahů a měla by být základním východiskem při tvorbě zákonů.
    Naproti tomu sociální spravedlnost jako taková a její vznik je spjat se vznikem moderních států, které se mj. snaží o vyrovnání „nespravedlivých“ rozdílů mezi jednotlivými členy společnosti. Nabírá různých podob od komunismu (kde mají všichni všechno) přes švédský model sociálního státu (vysoké přerozdělování zdrojů) až po typ tzv. minimálního státu, který garantuje každému pouze přežití. Míra sociální spravedlnosti se projevuje mj. v míře „blahobytu“, jehož úroveň se stát snaží zajistit pro všechny své občany.
    Sociálně spravedlivé soudy nemáme ani mít nemůžeme, neboť Česká republika je právní stát a její soudy rozhodují výhradně na základě ústavy, ústavních a běžných zákonů. To, zda-li jsou zákony sociálně spravedlivé, to už si musí každý odpovědět sám. za ně ale nemohou soudy, ale právě politické reprezentace, které je schvalují…

  • 1. 6. 2010 11:29

    Jarmila (neregistrovaný)

    Česká republika je právní stát? Vy mne překvapujete svou znalostí historie. Naposledy jsem tu formulaci o tom, jak ho začneme budovat, slyšela od Václava Havla v r. 1990. Od té doby čekám, kdy ho začneme budovat. Vy už jste na tom jako komunisti, pro ty bylo taky zbožné (v jejich případě asi příliš zbožné nebylo, oni církev potírali) přání rovnou skutkem.

  • 1. 6. 2010 11:31

    Vít Doležálek (neregistrovaný)

    Není na místě, abych hodnotil skutečnost, pouze konstatuji, co je napsáno v čl. 1, odst. 1 ústavního zákona č. 1/1993 Sb., Ústavy České republiky

  • 1. 6. 2010 11:52

    benzin (neregistrovaný)

    Ale vy ji hodnotite. protoze v ustave se nic o socialni spravedlnosti nepise. Takze jestil je nebo, neni neco socialni spravedlive, je silne subjektivni. Objektivne to lze snad hodnotit zpetne, ale jen tezko se da hodnotit dopad na „socilni spravedlnost“ dopredu. Socialni spravedlnost totiz nerika nic o zpusobu jeich naplnovani, ale o tom co je jejich cilem, aby se vsichni meli dobre a blahobytne. TOP 09 tvrdi, ze se vsichni budou mit dobre a blahobytne kdyz se snizi role statu na lidskem rozhodovani, lide tak budou mit penize, protoze vznikne vice pracovnich mist a limitne se bude zamestnanost blizit stu procent. CSSD ma jiny navod, pujde cestou davek, protoze si nemysli, ze by sla zamestnanost tak zvysit, ze by snizovanim dani narostl pocet pracovnich mist atd. Obe strany maji ruzne recepty k dosazeni stejne cile a to je blahobytna ⇒ socialne spravedliva spolecnost.
    -
    Proto neni mozne rict jen tak z placu jaky program je „scialne spravedlivejsi“ a jaky neni, protoze to by znamenalo dopodrobna predikovat dopady (nejen kratkodobe, ale i strednedobe a dlouhodobe). Mozna muzete napsat: Autor clanku se domniva, ze ODS ma socialne spravedlivejsi dopad, ale bude porad jenom vas nazor, nic vic.

  • 1. 6. 2010 13:22

    Vit Doležálek (neregistrovaný)

    Článek takového typu je vždy více či méně úspěšný pokus autora o popis stavu, který se začíná jevit.
    Své tvrzení o tom, že program ODS je nalevo od ODS jsem nabyl po prostudování programů obou politických stran. V předchozí reakci jsem možná měl doplnit, že nehodnotím, zda-li je skutečně ČR právní stát, ale vycházím z toho, že je to zaktoveno v Ústavě. To už se dostáváme mimo hlavní téma článku.
    Sociální spravedlnost je obecně levicové téma, naproti tomu svoboda jednotlivce je téma pravicové. Někde uprostřed leží středové strany, které chtějí garantovat jisotu životní úroveň za současně zvýšené omezení volnosti jednotlivce. Nemůžu s Vámi souhlasit, že sociální spravedlnost lze hodnotit výhradně zpětně, rozhodně pak není cílem prosazování sociální spravedlnosti, aby se všichni měli dobře a blahobytně, ale naopak jejím cílem je garance určitého životního standardu. Čím pak je ten ideální standard vyšší, tím více je to levicová rétorika, neboť tím více je potřeba přerozdělovat.

  • 1. 6. 2010 13:49

    benzin (neregistrovaný)

    Hlavnim problemem, je ze „socialni spravedlnost“ neni ustaleny pojem, a ani definici nikde nenajdete. Ti kdoz se tento pojem snazi definovat se pak casto ubiraji jinymy ulickami nez ostatni co se snazi definovat tentyz pojem. A i Vase definice je pouze Vase a nema oporu v zadne autorite.
    -
    Socialni spravedlnost, nema nic spolecneho s prerozdelovanim a primarne vubec neresi odkud se berou zdroje. Takze ani mira prerozdelovani neni mirou socialni spravedlnosti. Priklad: kdyz vsichni budou pracovat zadarmo, bude vse zadarmo. Kdyz bude kazdy uvedomely, budou si vsichni brat jen tolik kolik potrebuji. Nebude zde muste byt zadna autorita a zadne prerozdelovani.
    -
    P.S.: Mezi radky sem pochopil, ze vy vubec nehodnotite realna moznost takoveho politickeoh programu. Takze strana Start-treku, kde vsichni maji co jenom chteji je pro Vas i v dnesni dobe „socialne spravedliva“ a nikoli totalne demagogicka a nerealisticka.

  • 1. 6. 2010 14:38

    Vít Doležálek (neregistrovaný)

    není tomu tak, já se pohybuji v rámci klasické státoprávní teorie, nikoliv na bázích teoretických stavů. Ale souhlasím s tím, že se na šepřístupy liší..
    Když bude každý uvědomělý, budou si všichni brát jen tolik, kolik potřebují – to je jen teoretická možnost hraničící s komunismem…

  • 1. 6. 2010 15:00

    benzin (neregistrovaný)

    Presne tak. Komunismus je socialne spravedlivy. Nicmene komunisticka strana prosazuje cestu, ktere (dle meho) do tohoto stavu nevede a vede presen na opacnou stranu. Ze naopak minimalni uroven (na kterou dosahne kazdy) materialniho a jineho zabezpeceni snizuje. Coz je podle Vasi definici naopak mene „socialne spravedlive“, prestoze nejlevicovejsi.
    -
    Nejobsahlejsi clanek o Socialni Spravedlnosti sem nasel: http://www.obcinst.cz/cs/SOCIALNI-SPRAVEDLNOST-c543/ . Porad to ale neni obecne uznavana definice. Ktera doted (pokud vim) neni a kazdy to chape dost podle sebe. Vy jak mimochodem dokazujete kladete rovnitko mezi socialni spravelnosti a levicovou politkou. Coz je podle mne hruba chyba.

  • 1. 6. 2010 15:04

    benzin (neregistrovaný)

    P.S.: Klasicka statopravni teorie, nerika nic o „Socialni spravedlnosti“. Ta sice mluvi o levici / pravici resp. konzervativismu / liberalstvi (liberalnosti ci jak to spravne napsat), ale ne o „Socialni spravedlnosti“.

  • 1. 6. 2010 11:42

    benzin (neregistrovaný)

    Dobre, takze uz vime co je to socialni spravedlnost. Vratme se k druhe casti otazky, jak posoudite ze jenda strana je socialne spravedlivejsi nez druha?
    P.S.: Pokud tedy socialni spravedlnost nerozhoduji soudy, ale politicke reprezentace, znamena to ze pravdu o socialni spravedlnosti ma ten kdo ziska vice procent ve volbach? Chapu tedy dobre, ze pojem „socialni spravedlnost“ je ruzne pruzna, podle preferenci strany? To ale taky znamena, ze koalice (ma vice hlasu) vzdy dela socialne spravedlivejsi rozhodnuti nez jake by chtela delat opozice.

  • 1. 6. 2010 13:13

    Vít Doležálek (neregistrovaný)

    To lze posoudit z volebních programů, zda-li ideje v nich uvedené směřují spíše k co největší svobodě a odpovědnosti jednotlivce (a pak je blahobyt každého spíše jeho věcí a výsledkem jeho snahy), nebo naopak směřují k posílení opatrovatelské role státu.
    Politické reprezentace o nich rozhodují v tom smyslu, že přijímají zákony, které nastavují řád ve společnosti. A o jejich obsahu rozhodují při projednávání ve sněmovně či v Senátu. O sociální spravedlnosti tedy nerozhoduje primárně volební výsledek.

  • 1. 6. 2010 14:04

    benzin (neregistrovaný)

    Jenze ta diskuse neni o levicovem a pravicovem programu, ale o socialni spravedlnosti. Socialni spravedlnost je totiz stav. A k tomu stavu se snazi dostat jak levice tak pravice, jenom kazdy voli jinou cestu.
    -
    To je presne to ceho se dopousteji media porad. K vyjadreni jedne myslenky pouziji novy termin, ktery vypada neotrele a moderne a vubec jim nevadi ze ho prekrucuji. Laicky je totiz opakem „socialni spravedlnosti“ je totiz „socialni nespravedlnost“ a vsecko co je nespravedlive je spatne. A vy tuhle demagogii jenom podporujete.
    -
    TOP 09 nepodporuje stredni tridu jak vy tvrdite. Oni rikaji ze kdyz sebereme lidem co chodi o holi hul, zjistime ze spousta z nich ji nepotrebuje. Usetri se na vyrobe holi a tem co bez ni upadnou dame koleckove kreslo a to hned dokonce elektrice. Vsichni i ten nejpotrebnejsi se bude mit lepe. Vseho bude vsude dostatek. Diky tomu kazdy dosahne na zdravotni peci.
    -
    Socialni spravedlnost neresi odkud danou sluzbu clovek dostane, ale ze ji dostane kdyz ji bude potrebovat. A to je presne to ceho se snazi dosahnout vesechny politicke strany. Jenom nektere voli cestu „levicovou“ prerozdelovaci a druhe „pravicovou“ individualni.

  • 2. 6. 2010 9:16

    benzin (neregistrovaný)

    V tomto vlaknu nikdo komunismem nestrasil. P.S.: Komunismus je idealni stav, ktery byl-li by dosazitelny, byl by nejlepsi pro vsechny dohromady i pro kazdeho jednotlive. Komunismus je dosti podobny Utopii, vsichni by ho chteli, ale dosahnout ho (alespon podle mne) neni mozne.

  • 2. 6. 2010 9:51

    Méďa Béďa (neregistrovaný)

    Kominismus je ideální stav :-)?
    Pamatuji se, jak se kdysi spolužák zeptal při výuce vědeckého komunismu, jak to bude, až budeme mít ten komunismus, nebudou žádné peníze, a on bude chtít podniknout cestu kolem světa a je velmi pravděpodobné, že v řadě zemí ještě komunismus nebude, tedy tam budou ještě používat peníze…
    Soudruh se zamyslel a pravil, že v tom případě se sejde stranický výbor, aby věc projednal, a pokud usoudí, že ta cesta kolem světa je opravdu potřebná, cizí peníze na onu cestu mu přidělí :-D.

  • 4. 6. 2010 11:38

    benzin (neregistrovaný)

    No prave o to jde. Je to idealni stav, ktery je nedosazitelny. Taky znam dobry vtip: „Pan tajemnik UV KSC pravil, ze komunismus je jiz na obzoru. Tak sem se podival, do slovniku co to je vlastne ten obzor a tam stalo: Obzor je pomyslna cara mezi nebem a zemi, ktera se vzdaluje stejny rychle, jako se k ni priblizujeme.“

  • 4. 6. 2010 8:09

    Jarmila (neregistrovaný)

    Komunismus je idealni stav? Ten je asi tak ideální jako nebe pro křesťany.
    Když jsem studovala na VŠ, měli jsme ho povinně, včetně státnic, ty byly zavedeny povinně v r. 1980 pro všechny VŠ. Kdybyste si pročetl ty učebnice, pochopil byste, proč jsme ze státnic měli všichni vítr. Na straně 85 byla věta, co je jedině správná a řekl ji Lenin. Na straně 98 byla tatáž věta, ale s tím, že ji řekl Trockij a je to špatně, je to pravicový revizionismus. A tak to šlo strana po straně. To se nedalo naučit ani při nejlepší vůli a za ideálnístav bych to považovala jen v hlubokém bezvědomí. Státnice jste udělal, když byl zkoušející soudruh v dobrém rozmaru, v horším případě vás vyrazili, že jste oportunista a co děláte v posledním ročníku VŠ, v ještě horším vás vyrazili jako pravicového revizionistu. Každopádně jste si mohli polepit kus života. Zkoušeli lidi, co měli v kapse hodně rudou knížku a knihy od Lenina doma v knihovně, ale nikdy ty knížky neotevřeli, natož aby si z toho přečetli aspoň jednu stať. Jen papouškovali, co jim sdělil nadřízený soudruh na stranické schůzi. Myslím, že by vám neškodilo, kdybyste se poptal u pamětníků, jak se v praxi dělal ten „ideální stav“. To nebyl pokus o komunismus, to byla jeho karikatura.

  • 4. 6. 2010 11:33

    benzin (neregistrovaný)

    Ale my sme tady nemeli komunismus, ale socialismus. Komunismus byl stav ke kteremu se snazila spolecnost dojit. Dokonce i sovetsky svaz, byl svazem sovetskych SOCIALISTICKYCH republik a nikoli komunistickych. To co tu bylo bylo hruzostrasne, ale komunismus takovy byt nema. Je to idea jak ma vse uzasne fungovat a te idee se daleko vice priblizili kybuci v Izraeli, nez kterykoli stat v sovetskem bloku.

  • 2. 6. 2010 8:30

    Q (neregistrovaný)

    »soudy rozhodují výhradně na základě ústavy, ústavních a běžných zákonů« – problém je v tom, že „kvalitní“ polistopadové zákony mají možnost několikerého výkladu. A tak mnohy nevítězí spravedlnost a selský rozum, ale kdo má jaké známosti, peníze, moc a dobré a drahé právníky, kteří jsou schopni prokázat, že černá je bílou aa bílá černou … A i když je někdo pravomocně odsouzen, neznamená to, že poškozený se svého práva dočká.

  • 1. 6. 2010 12:17

    AAA (neregistrovaný)

    Rozdil mezi spravedlnosti a socialni spravedlnosti mate asi jako mezi demokracii a lidovou demokracii. Nebo jako mezi aktem a pietnim aktem :)))

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).