Hlavní navigace

Jak ušetřit za pevnou linku?

31. 1. 2002
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Blíží se konec zúčtovacího období Českého Telecomu. Máte poslední šanci změnit únorový tarif za pevnou telefonní stanici. Vyplatí se vám to? Nebo je pro vás výhodnější zůstat u standardního tarifu?

Český Telecom a.s. mění od 1.2.2002 postupně všechny tarify na nové. Není již jen jeden tarif, ale 5–6 podle typu smlouvy. Spolu s 5 internetovými volitelnými tarify vznikne až 36 možností volby tarifu. Ač se výpočet může zdát jednoduchý, nikdo se zřejmě nebude namáhat sám přesně počítat všechny varianty.

Pomocí našeho programu určíte přesně výše rozdílů mezi jednotlivými tarify a budete se moci rozhodnout, zda se vám změna vůbec vyplatí a pro jaký tarif se rozhodnout. Program na výpočet optimální ceny pevné linky od Telecomu si můžete stáhnout zdarma (velikost cca. 267 kB). Současný tarif se změní 1. 2., v den počátku nového zúčtovacího období, automaticky na tarif STANDARD.

Pokud chcete tarif změnit na jiný, musíte tak učinit nejpozději deset dní před začátkem nového zúčtovacího období. Máte tedy nejvyšší čas.

Návod k použití programu

  1. Program Výpočet_tarifu_2002­.XLS (velikost cca 267 kB) se spouští v programu Microsoft Excel.
  2. Informace o tom, kolik minut jste provolali v jednotlivých druzích spojení, najdete jednoduše na vašem posledním vyúčtování.
  3. Vepište je do žlutých polí vybraného tarifu HOME, ISDN nebo BUSINESS. 
  4. Výsledek pro jednotlivé tarify se objeví automaticky dole v rámečku.
  5. Jednotlivé buňky tabulky mají poznámky, které se zobrazí při najetí kurzoru na buňku. Poznámky poznáte podle červeného trojúhelníčku v buňce. (Např. u volného kreditu se zobrazí, na co jej lze použít.)
  6. Výpočet s kombinací internet tarify najdete v listech TARIF+INTERNET TARIF. Do tohoto listu nic nevpisujte, data jsou generována automaticky.


Pozn.: U ceny za internet nelze určit průměrnou dobu připojení. Proto byla použita průměrná cena za 1 hodinu.

Jak jednoduše změnit tarif?

  1. Telefonicky na 0800/ 123 456.
  2. Přes internet na www.telecom.cz.
  3. Osobně na pracovištích Českého Telecomu Telepoint.

Co potřebuji ke změně tarifu?
Identifikační kód, pokud jej máte zřízený. V případě telefonické změny musíte volat z linky, kterou měníte. Pokud nemáte identifikační kód, potřebujete znát rodné číslo majitele linky a referenční číslo z vyúčtování. Stejné údaje potřebujete při změně pomocí internetu nebo osobně.

Do kdy musím změnit tarif?
Aby se vám již počítal nový vámi vybraný tarif, musíte si jej objednat nejpozději 10 dní před koncem vašeho zúčtovacího období. První změna je až do konce července 2002 zdarma. Další změny vás budou stát 52,50 Kč.

Další tipy na úspory
Služba „Přítel“, resp. „Teamtel“ umožňuje volat na tři zvolená čísla o 15% levněji ve špičce a o 10% levněji mimo špičku. Zřídíte si ji stejným způsobem jako změnu tarifu.

Rozhodnutí, zda využijete možnosti změny tarifu k úsporám za telefonní poplatky nebo budete platit Českému Telecomu více, než musíte, již záleží jen na vás.

Poznámka: Autor je poradcem Společnosti ekonomických poradců, s. r. o.

Anketa

Budete měnit tarif Českého Telecomu?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).