Odchod do důchodu se dost dobře správně načasovat nedá, ale je třeba se o to zajímat včas. Tudíž autorku doplním o poměrně čerstvá data, nezískaná simulovaným výpočtem, ale z "tvrdých ostrých" dat. Odcházela jsem do důchodu v září 2020.
Je dobré si několik let před důchodem nechat poslat IOLDP a podívat se, zda ČSSZ eviduje všechny odpracované doby. Co máte uvedeno jako nedoložené, dohledat. Někdy je to problém, protože po těch letech firmy nemusejí existovat. Měla jsem nedoložené doby z doby před r. 1989, požádala jsem tedy tehdejšího zaměstnavatele o potvrzení. Nejprve jsem dostala potvrzení, že jsem pracovala od-do, ale to nestačí, po r. 1986 musí být doloženo také, KOLIK jste si v předmětném období vydělali. Tudíž dohledáno v archivu (naštěstí, někdy ale takové štěstí mít nebudete).
Na ÚP jsem v celém svém profesním životě byla až jediný měsíc v r. 2020, tam se mi nekrátilo nic a na výši důchodu to také vliv nemělo, spíše jsem o podporu dostala více (neboť kvůli covidu jsem spadla na 50% výdělku, tudíž podpora z ÚP byla spíš benefitem, pomohla mi vykrýt propad příjmů).
Měla jsem odpracovaných xx let a 270 dnů. Pamětliva rady, že do důchodu se nejlépe odchází s celým opracovaným rokem, měla jsem možnost buď nechat 270 dnů propadnout, nebo dopracovat. Jenže: 360 - 270 = 90 dnů, tedy celé 3 měsíce. Pokud bych 3 měsíce nepobírala důchod, připravila bych se o 3xměsíční důchod + 5.000,- Kč mimořádného navýšení pro důchodce. Tato suma by se mi vrátila za cca 20 let, tudíž jsem nechala 270 dnů státu jako benefit, a vzala jsem radši důchod.
A teď přijde to hlavní: hodlám ještě pracovat, protože mám ještě rozdělanou nějakou práci. Jsem OSVČ. Pokud při důchodu pracuju a jsem účastna sociálního pojištění, mohu po roce, tedy odpracovaných 360 dnech, požádat o přepočet důchodu a jeho navýšení. I dotázala jsem se, jak je to u OSVČ. Výsledek mi vyrazil dech. Jsem skutečně parazit. Neb i na částečný úvazek (nehodlám pracovat na plné pecky, ale jen na 50-70%) MUSÍM i nadále platit téměř plné zdravotní a plné sociální pojištění. K úpravě sociálního (v mém případě ke snížení, neb v r. 2020 byl covid a výdělky byly nižší) dojde po podání DPFO, tedy cca březen 2021. Pokud ale budu žádat o zvýšení důchodu, NEMOHU to udělat v září 2021 po odpracování celého roku = 360 dnů, ale až po podání daňového přiznání, tudíž nejdříve ve 2.pol.února 2022!! Půl roku práce daruji státu bez jakékoli náhrady!! a ještě mu za tu dobu zaplatím 2.544 * 6 = 15.264 Kč na sociálním pojištění. Jsem totiž parazit hnusnej!! A pokračujeme v odrbávání toho hnusnýho parazita dál: na poč. r. 2022 mi bude tedy slavnostně důchod přepočítán a mně se navýší o převratných 0,4 % výpočtového základu, ale pozor! 0,4 % výpočtového základu důchodu mně již vyměřeného, tudíž z r. 2020!! Do případného zvýšení se totiž NEPOČÍTÁ ŽÁDNÁ valorizace, a tak tomu bude pořád až do doby, kdy veškerou výdělečnou činnost ukončím. Když se tak dívám na výpočet důchodu, tak by pro mne zvýšení činilo možná tak 20 Kč., přestože jsem státu na sociálním odvedla za rok 2021 2.588 x 12 = 31.056 Kč !!! Pokud bych si v r. 2021 ZA ROK!! vydělala méně než 85.058 Kč, nemusela bych sociální pojištění platit, ale důchod by se mi pochopitelně také nezvyšoval.
Ještě se divíte, proč jsem státu nevrátila oněch 5.000 Kč, co důchodci (a nejen starobní, ale také invalidní, na což se občas rádo zapomíná, ale i sirotci, na což se zapomnělo už vůbec) před Vánocemi dostali a čím se údajně řada lidí chlubila, že oni to teda rozhodně nepotřebujou a že to Babišovi vrátí? Tak já to teda rozhodně nevrátím! NIKDY! To si dobre zapametajtě, NIKDY!
15. 3. 2021, 01:37 editováno autorem komentáře
Takto je zákon o důchodovém pojištění už od 1.1.2010. Důchodové pojištění je systém pojištění. Když jsem jako zaměstnanec při starobním důchodu nadále pracovala, bylo mi strženo z platu na sociální pojištění 12 x 2600,-- = 31 200,-- Kč a navíc zaměstnavatel za mne odvedl 12x10 000= 100 000,-- Kč. A z toho jsem, na základě žádosti o přepočet důchodu dostala 0,4% zvýšení vyměřeného základu pro výpočet důchodu. Dělalo to cca 40,-- Kč. Za rok to tehdy, po přepočtu dělalo 480,-- Kč a po všech valorizacích je to dnes více. Ale na ulici je nenajdu. Takže, pokud jste poživatelkou starobního důchodu od září 2020, tak podmínky pro pracujícího poživatele starobního důchodu byly stejné již přes 10 let. A pro všechny jsou stejné. Pokud jste chtěla výrazné zvýšení svého starobního důchodu, tak jste měla bez nároku na důchod pracovat dál a být účastna důchodového pojištění. A proč byste měla vracet 5000,-- Kč rouškovného "Babišovi"? Tento příspěvek obstarala a v zákon uvedla ministryně Maláčová. Usoudila vláda, že poživatelé všech důchodů - ve svém příspěvku jste zapomněla na vdovy a vdovce - dostanou příspěvek 5000,-- Kč? Ano. Tak si za ně nakupte roušky, gumové rukavice a respirátory. K tomu byl příspěvek určen. Chtěla bych konkrétně vidět, kdo skutečně vládě ten pětilitr vrátil. Na jakou adresu? Na jaký účet. Přestaňte se vztekat a uvědomte si, že všechny důchody se vyplácí z POJIŠTĚNÍ a to není spoření.
Pokud jste starobní důchodce a ještě pracujete jako OSVČ tak jde o vedlejší činnost, v prvním roce nemusíte platit ani zálohy. Podívejte se na odkazy.
https://www.naseduchody.cz/socialni-a-zdravotni-pojisteni-duchodce.html
https://www.finance.cz/530601-penziste-duchod-socialni-pojisteni/
Zálohy nemusíte platit POUZE v případě, že si tu živnost zakládáte. Pokud odcházíte jako důchodce, jedete plnou palbu do dalšího daňového přiznání. Pokud budete mít daňového poradce, pak platíte do června. Je-li Vám pak z toho něco vráceno, ještě nevím, tak stará ještě nejsem :-) a daňového poradce nemám.
To totiž bude asi ten důvod, proč prduchové (= pracující důchodci, to slovo se používalo za socialismu), moderně též prase (= pracující senioři), pracují na dohody, kde neplatí sociální ani zdravotní. Důchodce, pokud může, tak se doma nenudí, vydělá si konečně na to Bibione nebo si přivydělá na nanuka vnoučatům, případně na nájem. Sice si nezvýší důchod, ale těch 10,- Kč zvýšení ho nevytrhne, zvláště když to po několika letech sežere inflace, že.
Mě by zajímala jedna věc. Myslim že jste tu zmiňovala, že jste účetní nebo tak něco. Tady v komentáři se označujete za parazita OSVČ.... Dokážete si spočítat, kolik byste platila odvody (anóbrž co by za vás platil zaměstnavatel) jako zaměstnankyně při stejném přijmu ? To neberte jako rýpání, jenom mě zajímá ten rozdíl. Zaplatit 15,2 tisíce půlročně na sociálnim pojištění mi přijde jako pakatel.
Přijde na to, jaký by byl ten příjem :-) Zatímco to sociální pojištění OSVČ hlavní 2544 Kč (nově letos 2588 Kč) se týkalo a většinou ještě týká i "živnostníka" s jakýmkoli příjmem MENŠÍM než cca 17500 Kč před zdaněním a odvodem zdravotního pojištění (ekvivalent superhrubé mzdy), tedy i s příjmem v daném měsíci či několika měsících nulovým, tak minimální sociální pojištění za zaměstnance bylo do minulého roku 939 Kč měsíčně. Z toho zaměstnanec zaplatil 195 Kč a zaměstnavatel 744 Kč. Viz "rozhodný příjem" dle § 6 Zákona 187/2006 Sb., který byl do konce minulého roku u "zaměstnání" 3000 Kč. Při vyšších výdělcích je procentická sazba důchodového pojištění z vyměřovacího základu stejná pro zaměstnance i OSVČ. Rozdíl je ovšem v tom, že u zaměstnance je vyměřovacím základem hrubá mzda, zatímco u OSVČ je to polovina "účetního zisku". A účetní zisk se dá rozdělit (a třeba s.r.o. tak je objektivně rozdělen v účetnictví) na náklady práce (tedy mzdy) a "podnikatelský zisk", přičemž poměr vzájemný poměr je přibližně 50 : 50. Z podnikatelského zisku se u korporací samozřejmě žádné "odvody z mezd" neodvádějí, takže to, že u OSVČ si to stát svého času zjednodušil, a stanovil, že VZ pro odvody je 1/2 celkového účetního zisku (tedy součtu nákladů práce a podnikatelského zisku OSVČ) je zase "formálně špatně" vůči zaměstnacům, protože jim nikdo nevystělil, že aby se dobrali nějakých reálných čísel, musí sečíst své mzdy a zisk zaměstnavatele, a odvody z tohoto součtu porovnávat s odvody OSVČ.
To jsou zase rady: SSZ a na něco se zeptat, využívat lhůtu na dny...
Když jsem si nechal udělat výpis, kde chyběly náhradní doby za studium a chtěl jsem to doplnit, tak odpověděli, že se tím budou zabývat až při výpočtu důchodu.
Manželce vyměřovali důchod 1,5 roku, nakonec se dopočítali poloviny. Bylo potřeba vzít advokáta, který jim to napočítal správně a dostalo se to skoro na dvojnásobek.
Je potřeba si uvědomit, že ve státní správě dělají přeplacení totální lemplové, kteří mají práci absolutně na háku. Např. teď čekám už 3. týden odpověď z Ministerstva spravedlnosti na 3řádkový e-mail. Ani přes urgenci nic. Kdyby se takhle někdo choval v soukromé sektoru, dat dávno zkrachuje.
Já si dělal kontrolní výpis možná ve 35 letech a zjistil jsem že chybí 5 let VŠ. Potvrzení jsem si nechal z VŠ do-vystavit a poslal na sociálku a vše zaevidovali. Chce to fakt hlídat průběžně a hlavně je donutit k okamžité nápravě.
Úředník je placen pevnou částkou a čím míň toho udělá tím víc kafíček stihne. Neházím všechny úředníky do jednoho pytle ale rozhodně ve státním se nejlépe schovají pitomci a netáhla.. Stačí zaignorovat pár emailů, případně vyplodit nějakou odmítavou odpověď..
Nebojte, tam Vám je započítají. Já jsem taky dohledávala nějaké nezapočítané doby, sehnala jsem papír. Ono totiž papír, že Lojza Vomáčka pracoval v době od - do ve firmě Velké širé rodné lány, s r.o. je Vám nanic. Anžto se od r. 1986 počítá s celoročním výdělkem, musíte mít v potvrzení, že Lojza Vomáčka pracoval v době od - do ve firmě Velké širé rodné lány, s r.o. a vydělal si za tu dobu 258.613,60 Kč. Teprve takové potvrzení Vám ČSSZ uzná. Problém nastane, pokud firma zanikla a spolu s ní odešlo i účetnictví. ČSSZ by sice měla odpracované doby a výdělky evidovat, ale jak to může udělat, když firma třeba na důchody zaměstnancům nic nevyplácela a potichoučku se vypařila? Pak Vám sice stačí čestné prohlášení dalších dvou lidí (dělá se to tak, že si čestné prohlášení podepíšete navzájem. Dělalo se to tak např. u lidí, co byli kdysi za 2.sv.války totálně nasazeni v Rajchu nebo byli v koncentráku. Pokud byli mladí, odcházeli do důchodu třeba v 70.letech 20.stol).
Pak jsou tu i doby krácení, to je teprve jízda! Už se taky nepočítá doba studia. No, hlavně že si tomu mladí tleskali. My poučenější jsme se chytali za hlavu, ale nás se to zas až tak nedotklo, my už jsme měli studia za sebou.
Vzhledem k neskutečnému „neladu" v evidencích ČSSZ po roce 1989 si zcela jistě požádám o přepočet důchodu nějakou firmu co se tím zabývá . Vzhledem k tomu že byly stížnosti na špatný výpočet důchodu ( údajně až100 tis roč.) muselo dojít zákonitě na obranu ze strany státu nějakým rafinovaným paragrafem . A proto se již nejde odvolat ke špatnému výpočtu ze strany ČSSD , ale musíte k soudu a věřte že tam teprve martýrium začíná mnozí se ani konce nedočkáte !
15. 3. 2021, 16:11 editováno autorem komentáře
Naprostý souhlas. Pokud něco chcete, musíte k soudu a tam se to táhne, protože jde de facto o politické téma, které si žádný soudce netroufne rozsoudit, tak si to tam přehazujou jako horkou bramboru. Třeba 10 let. On nakonec dotyčný zemře a soud je "vyřešen".
To ještě nevíte, jaké tance se v tomto státě dělají už asi 20 let, kdy řadě vojáků z povolání a policistů stát neoprávněně odebral výsluhy. Málokdo ví, co to vlastně výsluha je a už skoro nikdo neví, že má taky vliv na důchod. Ti lidi se se státem soudí možná už 20 let a konec v nedohlednu. Ono totiž vždycky dlouho trvá, než příslušným poslancům vysvětlíte, "wo co go". Když už to pochopí a začne se možná jednat, přijdou volby, jsou zvoleni noví poslanci a kolečko začíná znovu.
Práce při důchodu, abyste si ho zvýšili? Cha, chá! Pokud se najde osvícená duše na OSSZ, tak vám řekne, že státu ani den navíc, vezměte důchod a koukejte si užít zbytku života, dokud jste ještě trochu fit. Neb vzpomínat v domově důchodců na úspěchy budování kapitalismu je k prdu. Vezměte důchod, jeďte konečně do toho Bibione nebo aspoň k Mácháči, doplaťte hypotéku a užívejte si vnoučat. A pokud tedy při důchodu ještě pracujete, tak je to přece hlavně proto, abyste si na to Bibione vydělali, ne?
ČSSZ obecně je nejhorší organizace v této absurdní republice. Řeči o tom, že si máte pohlídat doby, jsou čirá teorie, praxe je strašná. Žádala jsem si v posledních letech o předběžný zápočet celkem 4x, jednou i přes MSSZ v Brně. Vždy tam něco chybělo. Chybějící zaměstnání se naštěstí podařilo dohledat, ale v 1 případě - naštěstí to byly jen ty 3 měsíce zkušební doby - tak výdělky už ne. Po mnoha tahanicích mi započetli tedy tyto 3 měsíce do doby, ale bez příjmu. Měla jsem k dispozici originál pracovní smlouvy i výpovědi, jen nebylo už možné doložit výplatu. Dál - napřed chybějící vysoká škola, tak jsem poslala doklady a požádala o zápočet. Přišla oprava, započítali sice VŠ, pro změnu najednou chybělo gymnázium. Zkrátka vyměnili školu za školu, bez rozmyslu... O době mezi SŠ a VŠ ani nemluvě, to započítat nikoho nezajímalo, přestože jsem v té době pobírala plynule bez přestávky sirotčí důchod. Doby mateřské jakbysmet -"to se bude řešit až při výpočtu"... mezitím 2x ÚP, něco s podporou, něco bez, že se ale bude tato doba krátit na 0,8 hodnoty, to Vám dopředu také nikdo neřekne. Suma sumárum, staráte se a je to na h..., skutečné pravdy se dočkáte až ve výměru, nehledě na to, že se liší informace z ústředí ČSSZ a MSSZ Brno. Několikrát jsem se dotazovala na na sociálce, jak to tedy dopočítat, aby ten poslední rok byl víceméně celý, ale správné odpvědi jsem se nedočkala nikde s nikým. Jak říkám - jeden velký b... Hlavně že "vybraní občané" mají své dávky včas a v plné výši. Strašné... a tito lidé rozhodují o našich životech na řadu dalších let.