No, to tvrdí firmy. Když chtějí po vládě, aby kývla na dovoz Ukrajinců, Mongolů, Bangladéšanů apod.
Když se oprostíme od účelových tvrzení, tak tu máme mzdy na úrovni 14 až 1/3 mzdové úrovně sousedních států, při velmi blízké produktivitě.
Takže až začnou firmy dovážet zaměstnance v rámci EU, například z Francie, tak budeš mít pravdu. Zatím je tvůj výrok sice sám o sobě, bez kontextu pravdivý, ale ve skutečnosti je lživý. Pravdivý by zněl "Je nedostatek VELMI LEVNÝCH zaměstnanců".
A ono to má ještě jeden aspekt: tito levní zaměstnanci, když mluvíme o těch důchodech, jsou pro stát a jeho důchodový systém ZÁTĚŽÍ. Tedy zaměstnavateli POŽADOVANÝ typ zaměstnacnů dostávají mnohem více, nežli odvádějí.
Jasně penalizovat bezdětné!! To by vám šlo!!! A co když ty děti nemůžu a nechci mít ze zdravotních důvodů!?? He!? S tím už nepočítáte co? Mám od narození dietu kde třeba speciální mouky stojí 160 Kč /Kg. Na to dotaci nedostanu!!! Ale na Slovensku to jde!? Jděte do prdele už nevíte kde by jste nás oškubali na daních, pořád vymýšlíte co by jste zdanili. Přidat nám na kvalitní potraviny, aby jsme si mohli dovolit tuto drahou dietu to ne, ale že nemáme dietu, protože nechci děti s podobnou dietou, kterou bych bez dotací finančně nezvládl, to ne. Fakt díky zase budu mít méně peněz na drahé dietní potraviny.
Mícháte 2 věci dohromady. Mít děti znamená z jedné strany dost vysoké nucené výdaje, z druhé strany reprodukci pracovní síly, takže "zvýhodnění" lidí s dětmi (ve skutečnosti velice částečné pokrytí těch nucených výdajů), případně "znevýhodnění" bezdětných dává smysl. Pořídit si děti není z finančního hlediska rodiče žádné terno, tím si svou životní úroveň rozhodně nevylepší.
Z druhé strany stejně může dávat smysl i dotace na tu dietu, která objektivně může někoho příliš zatěžovat.
Pisatel přede mnou má plnou pravdu.Jsou lidé kteří bohužel děti mít nemohli i když je velmi chtěli.Proč by měli být za to potrestáni.At se zamyslí příslušní nad tím proč nepracují zdraví a mladí lidé.Platit jim takové příspěvky, aby si rozmysleli lelkovat doma a jen si chodit na úřady pro peníze.Nám budou prodlužovat odchody do starobních důchodů a někteří nedělají a potom jim vypočítají důchod s průměrného platu v ČR.Takže jedni musí vše a druzí nic.
"Péče o děti totiž do budoucna snižuje vyměřovací základ, ze kterého se důchody počítají. Kdo pečuje o děti, snižuje si příjem ze zaměstnání či podnikání a tím i základ pro výpočet důchodů. Ženy, které v drtivé většině o děti pečují, totiž obvykle vydělávají méně než muži, takže pak mívají v průměru o pětinu nižší důchod."
Hlavně že tu před časem proběhla diskuse, jak ženy nejsou diskriminovány tím, že mají nižší důchod, což je způsobeno tím, že v drtivé většině to jsou ony, kdo pečuje o děti. A tady to komise říká docela natvrdo.
A pokud si to dobře pamatuju, tak zvýšenou daň pro bezdětné měli už komunisti, tehdy se tomu říkalo "volská daň". Platili ji poplatníci ve věku 26 - důchod, kteří nepečovali o žádné dítě. Po r. 1989 byla zrušena jako diskriminace bezdětných, že bude nahrazena jinými úlevami.
Pokud si vzpomínám, tak ta diskuze se týkala tvrzení, že se mateřská a rodičovská nepočítá do odpracované doby, či se redukuje. Což bylo vyvráceno. Počítá s koeficientem 1.0
A co se týče základu, tak pokud si správně vzpomínám, tak se pro výpočet v té době bere předchozí průměrný výdělek. Takže TOHLE na výši důchodu má jen minimální vliv.
Máte dojem, že pro výchovu dětí stačí mateřská a rodičovská? Uvědomte si, že řada žen třeba nemůže dojíždět, protože péče o děti koliduje s provozními dobami školky/školy, z téhož důvodu si třeba berou neplacené volno o prázdninách, mívají kratší pracovní úvazky... Jo, jasně, můžete to odbýt tím, že si můžou pořídit chůvu nebo dítko ze školky vyzvedne slečna na hlídání. Už vidím, jak si prodavačka z Lidlu platí chůvu a jak jede slečna z města na vesnici vyzvednout dítě ze školky, když autobus tam jede jen v úterý a o třetí adventní neděli, tak na to vyzvednutí použije vlastní auto. To bohužel nejsou jen přímé náklady na to dítě, ale taky ty nepřímé. A pokud jsme zvedli věk odchodu do důchodu, aby nemohly hlídat babičky a dědečkové, kteří by měli hákovat v Kolbenkách do 65 let věku, tak se nedivme, že se nerodí tolik dětí. Mají na ně rodiny zdroje? A proč pořád podporujeme rodiny, které rodí děti na běžícím pásu, ale nikdo z rodiny pracovat nebude? Není to kapánek kontraproduktivní? (ostatně, předpoklládám, že Hitler by nám tu genocidu vlastního národa taky schválil)
Hloupý, kdo tuhle pitomost vymyslel, ještě hloupější ten, kdo je schopen to uzavřít. Stát tlačí, aby si lidi celý život spořili, a to při zhodnocení úspor v řádu desetin procenta a umělém zvyšování inflace prostřednictvím ČNB. Kdo na tohle přistoupí, tak své peníze vyhazuje z okna.
Zapomínáte na státní příspěvek ve výši 230,- Kč měsíčně při vložení odpovídajícího příspěvku z vlastní kapsy. Asi to není takové zhodnocení jako u bitcoinu ( kde není záruka zhodnocení jako tady ), ale podle mě to má smysl. Chce to jen spořit větší částky. A v případě spoření 3000 měsíčně je možnost odečíst si 24000 z ročního daňového základu.
Už se to tu řešilo dříve. Bezdětní jsou pro systém důležití stejně jako ti ostatní s dětmi. Např. Bedětná žena odvede za život do systému více, tak ještě ji za to budeme penalizovat? Navíc ne vždy je to svobodné rozhodnutí nemít děti, už to je pro někoho osobní tragedie. Toto je jen další výmysl jak ještě více polarizovat společnost. Co bude další? Že třeba častěji nemocní budou mít vyšší odvody na zdravotní pojištění (=daň)? Doufám, že to nepřipustíme.
Lži..
Žena (pracující), která bude rodit jedno za druhým si na důchod nepřilepší, protože nebude mít odpracovaná léta... Dokud odvody nebudou adresované zásluhově tomu kdo platí, popř. jeho děti budou moct cíleně přispívat vlastním rodičům. Jediné, co potřebují, je vybrat víc od těch co pracují a převést na účet neaktivních obyvatel, kteří díky porodní politice se množí a množí, jen dělat, to nebudou.
1) Léta bude mít odpracovaná, protože se mateřská a rodičovská do nich počítá.
2) "adresované zásluhově tomu kdo platí, popř. jeho děti budou moct cíleně přispívat vlastním rodičům" což zní na první pohled skvěle, ale to by potom museli platit svým dětem školy, zdravotní péči.
To je ten problém, že každý rád slyší na "každý za své", jenže pouze na tu část, která je pro něj momentálně výhodnější. Nepřispívat na cizí důchody z odvodu svých dětí, to ano, ale školy, zdravotní péči, sociální dávky, výpadky ve svých odvodech, to si od nich zaplatit chtějí nechat.
To se ale bavíme o těch s normálním chováním. Cikáni, to je zase jiná kapitola, na ně ten systém nění dělaný, a nikdo si s tím neví rady. Dokonce ani varianta "vše zrušit" by mnoho nevyřešila, protože ta by prudce zvýšila jejich kriminalitu a agresivitu.
V tomto případě by ale byly zvýhodňováni ti s větším počtem odpracovaných let, ale s nižšími příjmy (při stejných celkových příjmech, tedy stejnými odvody), protože odvody jsou přímo úměrné, ale výše důchodu je regresivní. A vedlo by to k tomu, že by do předčasného důchodu šel každý (když by důchod byl stejný, proč ne?) a fakticky by se hranice odchodu do důchodu snížila o tři roky.
Však ať si lidi jdou do důchodu, kdy chtějí, ne?
Mně se to zdá svým způsobem absurdní, co se tu děje. Že jako támhle Nováková chudinka musela do nějakého předčasného a takové kecy. A že támhle mudrlanti a počtáři hvězdáři určují přesný věk na hodinu přesně, kdy jako jó a kdy jako né.
V posledních několika málo letech se to zlepšilo a například Lidl to inzeruje na plakátech. Žádný zázrak, ale už to není úplná žebrota, jako bývala.
Dokonce říkal známý, majitel a šéf projekční (stavebnictví) firmy na okresním městě, napůl žertem, své "pravé ruce" běž to strhnout (ať nám neutečou lidi).
Základní problém ČR je ve zdanění příjmů. Všeobecně se tvrdí co všechno odvádí zaměstnavatel za zaměstnance. Ano, odvádí a úplně všechno, ale ouha. Celá superhrubá mzda je předmětem daňového přiznání zaměstnance. Zaměstnanec musí vydělat na svou hrubou i superhrubou mzdu a ještě vytvořit zisk pro zaměstnavatele, jinak je jeho postavení nesmysl. Budeme-li vycházet z průměrných příjmů, tedy i z průměrného paušálu pro OSVČ (40%), pak je pracovní místo zaměstnance zatíženo daní o více než 120.000,- Kč ročně vyšší. Jenže z tohoto rozdílu nejde zaměstnanci ani koruna na nemocenskou, nebo důchod, jen tak to sežere stát. A že nemají zaměstnanci žádné náklady? Omyl a lež, jeden je naprosto shodný - cesta do práce. Proč si zaměstnanci nemohou odepisovat např. auto stejným způsobem jako živnostníci? Zaměstnavatelé rozhodně nejsou lidé, kteří někde nevydělávají peníze, aby je pak dávali zaměstnancům. Tak to opravdu nefunguje. A je to dokonce historicky známý problém : " Páni si namlouvají, že živí své poddané, opak je pravdou." - Adalbéron de Loan.
Při tom počítání jste zapomněl i na jiné věci: zaměstnanec nevydělává jen na svou mzdu, ale taky na stroje, zařízení, budovy... nebo myslíte, že zaměstnavatel jen luskne prsty a hle, stojí tu soustruh za milión nebo víc, na kterém soustružník soustruží? Dále vydělává třeba na zálohy na nemocenskou, na doby pobytu na lékařském ošetření, na návštěvu lékaře s dítětem, na školení BOZP, na pravidelná profesní přezkoušení a na hafo dalších věcí.
Všechny tyhle dementní komise se chovají jako naši politici, místo aby vytáhli hlavu z prde.... a podívali se jak to dělají kolem tak hledají třetí cestu která bude stát za prd.
Jako všechno za posledních 28 let co demokrati stihli rozkrást to co zbylo a nebylo toho málo.
Je mi líto že jsme se po revoluci nestali další spolkovou zemí Německa, možná by tam nebyla ta východoněmecká svazačka a Německo bychom přivedli na buben.......
Tady se musí něco stát aby přišla změna.
Co se na to podívat opačně?
Příklad 1) Mám méně než 20 let do důchodu. Mám podporovat porodnost? Nové děti představují náklady a snížení mé životní úrovně. Než začnou přispívat na můj důchod, budu po smrti.
Příklad 2) Podle (optimistické) statistiky mám naději na 19 let v důchodu. Na důchod musím mít odpracováno 35 let. Pokud odvody a důchod přepočítám na spotřební koše, kolik spotřebních košů mě stojí jeden spotřební koš důchodu?
Příklad 3) Důchodové spoření. Pokud jsem před 20 lety místo do vlastního bydlení investoval do důchodu a dnes jdu do důchodu, jak se toto rozhodnutí promítlo do kvality mého bydlení?
Příklad 4) Dětské smlouvy. Platit dítěti důchod v době, kdy je třeba nejvíce investovat do jeho rozvoje a vzdělání a to nejen peníze, ale i čas si může zodpovědně dovolit pouze ten, kdo nemá problém zajistit dítě jinak. Rodič který místo do dítěte investuje do jeho důchodu mu neprospívá.
Velmi nestardantní přístup je v našem státě v případě, stane-li se žena vdovou do 50 let.
Bylo mi 48 let. Manžel byl vysokoškolsky vzdělaný, poctivě pracoval, odváděl daně , jeho smrt přišla nečekaně.
Já jsem také samozřejmě pracovala, vzdělání středoškolské To, že máme dva syny situaci vůbec neřešilo.
Ženy u nás berou výrazně nižší mzdu, statistiky uváději cca o 5 000 Kč méně.
Rodina se ihned dostane na hranici životního minima .Podotýkám, že oba synové při studiu začali pracovat, aby vůbec dostudovali. Názor, že mají pomáhat děti, nic proti.Nakonec se starali částečně i o rodinný rozpočet již v době studií. Stálo by za to, podívat se za hranice našeho státu, jak se staví k poctivě pracujícím ovdovělým ženám, právě do padesáti let.
Vdova do 50.let u nás zůstane pouze na své mzdě.Při nástupu do důchodu jsem požádala o vdovský důchod i po manželovi.Je ve výši okolo 1 300 Kč.
Kdo prosím určil věk do padesáti let žádný nárok a po padesáti - nárok ano.
.
.
Mám dotaz : Nikdo se nezajímá o to, že starodůchoci jsou požkozeni oproti novým důchodcům. Příklad : Důchod se vypočítává výdělky od 1.1.1986, např. výdělek za rok 1986 činil Kč 50000,- a někdo měl, Kč 25000,- Při výpočtu důchodu odchozího důchodce před 15 léty a odchozího před rokem, vychází přepočet , vyšší pro toho , co vlaszně vydělával mnohem méně !!! Kde je spravedlnost ???
Tak nevím, kdybych dělala někde v bance, nebo jako poslankyně, kdy se člověk fyzicky nepředře, tak klidně půjdu do důchodu v 80, ale když někdo dělá dřinu (třeba pomocné pracovní síly - např. kuchyň), tak já bych přála těm pupkáčům, co o tom rozhodují, tahat ty těžké gastro nádoby, mýt těžké nádobí s tím, že u dřezu jste stále ohnutý) atd. Jsou i daleko těžší fyzické profese. Takže to shrnu, jít do důchodu v 65, tak člověk je tak sedřený, že si toho důchodu ani neužije, nehledě na výši důchodu, protože tyto profese jsou ohodnoceny minimální mzdou.