Podle mého banky mají zájem ,aby ceny nemovitostí byly vysoké a proto jsou u nás nastaveny takto zákony.
Vždyt když máte vysoké spotřební daně , tak draho postavíte a nemovitost je pak vnímána jako investice..
Pokud vím , tak v americe jsou nízké spotřební daně a vysoká domovní dan .Ta se platí obci a je ve vyši cca 1 až 3% z nemovitosti. Asi tedy obce dostávají méně peněz z DPH než u nás a musí to dorovnat touto daní . Vysledkem je že materiál je levný , nářadí je levné a levně postavíte , ale držba nemovitostí je drahá a za pár desítek let vám ji obec vlastně vyvlastní .Tím pádem je nemovitost vnímána jako užitková věc a né investice .Je tato má uvaha správná ?
Asi jo. Proto jsou u nás nemovitosti staré i několik století a vždycky se po čase opravují a rekonstruují, zatímco v Americe domky po nějakých 40 letech strhnou a postaví nové. Nemají problémy se zarostlými trubkami vodovodu ani jnými trubkami, zastaralou elektroinstalací, mají to nové. My to tady občas splácáváme nechutným způsobem typu "co dům dal".
Na druhou stranu když byl známého syn v Americe a vydělával si mytím oken, bavil se se spolupracovníky a ti ho považovali za bohatého a divili se, proč myje okna, když je jeho rodina bohatá. A bohatá byla proto, že má - světe, div se - zděný dům.
S nemovitostmi v USA je to trochu složitější. Například existují obrovské rozdíly mezi státy federace z hlediska klimatu - leckde prakticky vůbec neřešíte topení a izolaci, ale zase je místy pomalu kladem, když je to lehké, levné a méně odolné, protože vás při tornádu lehčí trosky tak snadno nezabijí. Tohle si u nás vůbec neumíme představit a přenášet tuto zkušenost k nám by nedávalo smysl, podmínky jsou prostě jiné.